Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Týdnoviny > Týdnoviny aneb Igelitky - zhouba lidstva

Týdnoviny aneb Igelitky - zhouba lidstva

21.3.2014 | Karel Kilián

EU chce zakazovat igelitové tašky. * Neobjektivní pohled evropských médií na situaci na Ukrajině.


EU chce zakázat igelitky

Petr Mach (Svobodní) komentuje doporučení výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu, podle kterého "se má postupně do pěti let omezit počet igelitek v supermarketech o 80 %. Igelitku k nákupu by tak měl dostat už jen maximálně každý pátý zákazník. Členské státy mají igelitky buď zdanit, zpoplatnit nebo zakázat."

Přemýšlím nad tím, zda by už dnes nebylo jednodušší, kdyby Unie místo všech zákazů vydala brožurku, co je ještě povoleno. I pro úředníky by to bylo jednodušší - měli by přehled o tom, co ještě zbývá zakázat. Ale vraťme se k "igelitkám" - důvodem snahy o jejich zákaz je ochrana životního prostředí (aneb staré známé "cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly"). Samozřejmě zásadní otázky, jako například zda jsou pro přírodu a její prostředí škodlivější tašky, nebo ArcelorMittal, nikdo neřeší, a úředníci v Bruselu už vůbec ne.

Mach se na problém dívá ještě z jiné strany: "Když lidé nebudou mít igelitky zbylé z nákupů v obchodech, budou častěji kupovat role igelitových pytlů na odpad. Jinými slovy, zákaz igelitek v obchodě celkovou produkci plastových tašek neomezí. Lidé nejsou hloupí a tašky recyklují, aniž by je k tomu někdo nutil." Samozřejmě musím souhlasit i s pohledem svobodně smýšlejícího člověka: "Ať si úředníci hledí svého a nechají nás, ať se sami rozhodneme, v čem si svůj nákup odneseme."

Bohužel si stále více lidí zvyká na to, že se stát o všechno stará místo nich. Rozhoduje o tom, co musí mít v autech, jak se mají starat o svou vlastní bezpečnost, nebo v čem mohou domů odnášet nákupy. Těch, kteří by si chtěli o všem rozhodovat sami, je výrazně méně. Právě na tom se ukazuje zásadní nevýhoda demokracie jako systému: menšina se prostě musí přizpůsobit většině, bez ohledu na to, zda se přizpůsobuje v rámci dobré či špatné věci.


Úterní glosy

Miroslav Macek to má v hlavě docela dobře srovnané (samozřejmě z mého subjektivního pohledu), což potvrzuje svými téměř každodenními glosami. Ač se k situaci na Ukrajině nechci příliš detailně vyjadřovat, v tomto směru trefil Macek hřebík na hlavičku: "Počítám-li správně, pak při účasti 82% oprávněných voličů a při kladném hlasování 95,5 % z nich, tvoří podpora znovupřipojení Krymu k Rusku 78% všech oprávněných voličů. Proč tedy někteří čeští komentátoři mluví o severokorejském výsledku či o našich volbách před rokem 1989?" Odpovím si sám: protože komentátoři jsou poplatní režimu, a v médiích se smí prezentovat jediný, a to prounijní názor. Na nějakou názorovou pluralitu, na kterou jsme si tady hráli s Havlem před bezmála 24 lety, už dnes není nikdo zvědavý. A na objektivitu už vůbec ne.

Povedl se také trefný komentář Mackovy čtenářky Karoliny Stonjekové: "Dnes se má jednat o tom, jaké sankce EU uvalí na Rusko. Dovoluju si eurosoudruhům poradit následující: ať Evropská unie nabídne Rusku za trest členství v eurozóně." Uznávám, že by to pro Rusko byl trest, který by náležitým způsobem pocítilo, na rozdíl od planých až směšných výhrůžek.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
bckp Ad Ukrajina
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 26.6.2019
Dnes má svátek Adriana
původ jména je latinský a znamená: od moře
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist