Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Týdnoviny > Týdnoviny aneb Máme se vlastně dobře?

Týdnoviny aneb Máme se vlastně dobře?

28.2.2014 | Karel Kilián

Na Ukrajině protestují nespokojení, v EU extrémisté a radikálové! * Nacionalismus a pravicový extrémismus. * Co si koupíme z platu? Prý jsme na tom dobře! * Sociální pojištění v reálném světle.


Hoďte Molotovův koktejl kdekoli v EU a zastřelí vás taky

František Matějka upozornil na důležitý kontrast, který je dobré nepřehlédnout. Je naprosto zřejmé, že ukrajinské demonstrace jsou evropskými médii prezentovány jako "vyjádření nespokojenosti" občanů, kteří nesouhlasí s vládou a chtějí blíže k EU. Právě ten poslední fakt je důvodem, proč je dění v Kyjevě a dalších ukrajinských městech předžvýkáváno a podáváno v tomto vyznění. Jaksi stranou pak zůstává fakt, že kdyby se podobné věci děly kdekoli v rámci EU, pojala by to média úplně opačně. Prostě jde o další ukázku toho, jak nám je servírován názor, aniž bychom se o to prosili.

Matějka píše: "Když si v Belgii, ve Francii, Itálii nebo Německu dá kdokoli na hlavu kuklu a vyjde do ulic, žádná represivní složka se s ním nesere. Politici je neoznačí eufemistickým termínem „nespokojená opozice“, natož snad že by jejich vzdor označili za „mírumilovný projev touhy po svobodě“. Jsou to extrémisté a radikálové. Pokud možno pravicoví, protože to dobře zní." Pokusím se navázat na myšlenku a dotáhnout ji do konce - dovolím si takřka jistě tvrdit, že vlády jiných evropských států by postupovaly proti protestujícím stejně, jako Viktor Janukovyč v Kyjevě. "Při demonstracích v Evropě jsou vodní děla a mlácení demonstrantů obušky za podstatně menší „přestupky“, než vidíme dnes na Ukrajině, na denním pořádku. Zapomeňte na skutečné násilí, stačí neuposlechnutí příkazu k opuštění místa." dodává Matějka.


Nebezpečný nacionalismus a hodná EU?

JS se ve svém zamyšlení ptá: "Přiznám se, že nerozumím úvahám o tom, že odmítání vedoucí úlohy EU je nebezpečným nacionalismem." Následně probírá definici nacionalismu a fakt, že nejen nejde o nacionalismus v jeho slovníkové podobě, ale že je chybou "kopat do lidí, kteří na toto nebezpečí ukazují".

Nacházím podobný příklad - shodou okolností zmíněný v právě probíraném článku Františka Matějky - totiž výrazy jako "pravicový radikál" či dokonce "pravicový extrémista". V pojetí médií je to jednoznačně "záporná osoba". Pokud ale na chvíli připustíme dělení politiky na levici a pravici, pak:

  • Levicové jsou ty strany, které staví stát nad osobní svobody - například stylem "Dejte nám vaše daně, a my se o vás pěkně postaráme."
  • Pravicové jsou ty strany, které upřednostňují osobní svobodu nad mocí státu - použijeme-li předchozí příklad, zněl by "Nechte si vaše peníze, starejte se o sebe sami, jak uznáte za vhodné."

Čili když slyším obraty "pravicový radikál" nebo "extrémista", vždycky si představím nějakého Petra Macha ze Svobodných, zapalujícího popelnice, házejícího dlažebními kostkami po policajtech s transparentem "Postaráme se o sebe sami!" či "Svobodu a zodpovědnost!" Asi tak nějak podobně vnímám i technikus terminus "nacionalismu" v kontextu s EU.


Co vše si koupíme z platu? Češi jsou druzí v regionu

Po přečtení titulku mi bylo jasné, že fígl je ve správném výběru "regionu", ve kterém jsme druzí. Ani na okamžik mě nenapadlo přemýšlet, zda jsme v platech předehnali Němce nebo Francouze. A také tomu tak je - v našem regionu "postkomunistických zemí" jsou pro tyto účely: Slovinsko, my, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko a Bulharsko.

Ano, takto se dělají tendenční články. A šlo by to udělat ještě lépe - pokud bychom chtěli titulek "Češi jsou s náskokem první v regionu", stačí sestavit vzorek z Tádžikistánu, Kazachstánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu.

Zajímavé je, že když se jedná o platy, jakýmsi kouzlem patříme mezi výše uvedené země, ale při srovnávání cen všechna média ochotně porovnávají Česko s Německem, abychom viděli, jak se vlastně máme dobře!

Je tu někdo, kdo si myslí, že Aktuálně v dohledné době vydá srovnání platů se zeměmi EU?


Češi platí jedno z nejvyšších sociálních pojištění na světě

A tady něco z jiného soudku: "Pojistné na sociální zabezpečení, které patří mezi vedlejší náklady na pracovní sílu, je v Česku jedno z nejvyšších ve světě." Jinými slovy: stát nás dře z kůže, jak to jen jde. Na Novinkách pochopitelně nesměla chybět poznámka, že podnikatelé (slovy ministra Mládka "parazité") platí méně - samozřejmě bez dovětku, že se také, na rozdíl od zaměstnanců, o sebe musí postarat a neplatí pro ně, že "po osmi hodinách padla!"

Nicméně hodně mě překvapilo, jak se k uvedené zprávě postavil Radiožurnál (odkaz - čas 18:31), kde ve vysílání zaznělo:

  • Že kvůli vysokému sociálnímu pojištění není pro firmy výhodné brát zaměstnance do trvalého pracovního poměru.
  • Stát bere jako sociální pojištění 11 % z platu zaměstnanci a 34 % zaměstnavateli. ČR tak vychází pro zaměstnavatele velmi draho.
  • Asi největším překvapením, které bych od veřejnoprávního média nečekal, je ilustrační příklad: když chce dát zaměstnavatel zaměstnanci 100 Kč hrubého, stojí to firmu 134 Kč. Ovšem zaměstnanec dostane do ruky jen 69 Kč (a to už si podle mne Radiožurnál dovolil hodně, říci to takto otevřeně, když i Evropská unie chce zakázat "superhrubou mzdu"). Čili zaměstnavatel vydá 134 Kč, zaměstnanec dostane 69 Kč a stát ukradne 65 Kč. Nemluvě o tom, že další peníze si stát strhne z nákupů formou DPH a spotřební daně.
  • Zazní i informace o podnikatelích a živnostnících, nicméně Radiožurnál dokázal být objektivní a uznal, že tito lidé nejsou parazity, ale "výměnou" dostávají nižší případné dávky.
  • A potěšil údaj o Velké Británii, kde zaměstnanci odvádějí méně státu, a jak se dále zajistí, je jen na nich a jejich rozhodnutí.

Takže Radiožurnál ode mne dostává rozhodně kladné hodnocení za to, že zprávu podal tak, jak měla zaznít. Tohle byla reportáž na jedničku s hvězdičkou :).


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 26.6.2019
Dnes má svátek Adriana
původ jména je latinský a znamená: od moře
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist