Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Lidé bděte (168 hodin ČT)

Lidé bděte (168 hodin ČT)

26.2.2014 | Luděk Prokop

Skvělá ukázka běžně praktikovaných manipulací médií. Střihači se asi zapotili. Obávám se, že v současné době mladá generace, ideologickým manipulacím hrnoucím se na ni ze všech stran, podléhá podstatně, neúměrně více, než generace naše. "Generace totalitní".

A nyní k samotnému pořadu "Lidé bděte".

Ve slovech uvádějících pořad, moderátorka vypíchla vyjádření poslankyně Marty Semelové, že Milada Horáková se přiznala. Slova o tom, že odsouzení Milady Horákové bylo nešťastné, pominula. Zřejmě z toho důvodu, aby lépe vyzněla její veledůležitá zpráva o tom, jak se komunisté vůbec nezměnili.

Skutečnost, že vedle přiznání Milady Horákové existují písemné dokumenty přiznání stvrzující, nikterak neumenšuje poválečnou nelidskost té doby. Milada Horáková neměla být popravena již proto, že trest smrti je nelidský. Komunisty a dobu zvanou totalitní, to poškodilo jednou pro vždy. Bez ohledu na souvislosti.

Stejně tak, jako Milada Horáková, neměli být popraveni ani Julius a Ethel Rosenbergovi v USA. Přesto jak vidno, to nepoškodilo svobodnou demokracii a žádnou z demokratických politických stran. Dokonce snad o tom moderátorka Tereza, ani soudružka Semelová, ani my ostatní, dnes takřka nic nevíme.

V opačném gardu normalizačních let, nicméně ve stejně ubohém provedení, ideologicky zaměřený pořad, musel pro pamětníky vyznívat vrcholně trapně. Úporná snaha předložit svědectví o tom, jak se komunisté nezměnili, není ničím jiným, než svědectvím, jak se nemění média. Jak jsou neobjektivní a stejně poplatná danému režimu a jak jsou stejně proradná v jakémkoli režimu.

I když pravda, tuzí normalizátoři, komunisté co pracovali v řídících funkcích a převlékli kabáty, ideologičtí rabijáci nahánějící strach tehdy i dnes, na oko dříve levicoví, dnes jakoby pravicoví fanatici, používající stejně demagogicky razantní slovník, jenom v opačném duchu než dříve, tak ti se opravdu nezměnili. Ti byli, jsou a zůstanou, stále stejní. Nicméně vždy oddaní pouze té ideologii, o které se momentálně domnívají, že bude vládnoucí. Nebo alespoň, že jim dopomůže k dobrému bydlu. Ti zůstanou stejní, jako ta naše média.

Jak řekl v pořadu Vojtěch Filip. Názory nelze zakázat. A názory na předlistopadovou éru? Ty lze u generace, která v té době měla dětský věk, nebo která se narodila po listopadu, tvarovat a utvářet. Já tak činím u našich dětí vzdor škole, vzdor médiím a jejich překrucování a manipulacím.

Neměli bychom zapomínat na skutečnost, že legitimitu režimu za okupace, v období normalizace, potvrzovalo od roku 1971 každých 5 let kolem 99,8 manifestačních voličů. Dlužno dodat, bez "dohledu" okupačních vojsk. Dnes mě to připadá, jako by nás tehdy bylo minimálně 50%, co jsme nedávali hlas jednotné kandidátce NF. Dlužno hlasitě připomenout, kandidátce i s účastí lidovců.

Přiznávám, že jsem ten režim tehdy velice nenáviděl a jednou pro vždy ztratil podstatný díl národní hrdosti. To neznamená, že bych měl milovat dnešní režim, který považuji za o mnoho horší, než ten, který jsem kdysi nenáviděl.

Spousta odporností, dnes naprosto všedních a běžných, byla v době "nesvobody" takřka nemyslitelná. Počínajíc bulvárním strkáním rypáků do intimního soukromí celebrit, pokračujíc beznadějným marným běháním absolventů škol, z jednoho výběrového řízení do druhého, marným a téměř beznadějným sháněním práce mnoha uchazečů o pracovní místo, zoufalým rozvažováním řady nemocných lidí, zda vydat peníze na léky nebo na jídlo. A pokračujíc legální existencí lichvářských firem, šmejdů a exekutorů, existencí agenturního zaměstnávání se všemi sprostotami a nectnostmi s ním úzce souvisejících. A v neposlední řadě končíc existencí bezdomovců (dle nové hantýrky z příslušných úřadů - bezďáků), často chcípajících venku jako zvířata.

Někdejší neexistence výše zmíněných hnusáren, vedle řady dalších, bude pro mladou generaci masírovanou mediálními manipulacemi nejspíš neuvěřitelná. Nicméně je to fakt. Stejně jako to, že zaměstnanců si kdysi firmy ve valné většině vážily. A divme se, především v oblastech s dnešní nejvyšší nezaměstnaností.

Co k tomu dodat? Všeobecná pospolitost, legrace, dobrá nálada a radost se výrazně umenšily, mnohde vytratily zcela. Tomu však mladá generace ani věřit, ani rozumět nemusí, protože nemůže vědět, o čem to je. Jaká radost a sounáležitost v pracovním kolektivu, kdy při snižování stavů hledí jeden na druhého, na koho to spadne? A kdo ví, zda by se mnohým dnes, nenavyknutým pravidelnému zaměstnání, mohla zamlouvat někdejší pracovní povinnost, výrazný znak tehdejší nesvobody. A málo platné. I o tomhle všem byl ten únor 1948. A vítězný listopad mohl být vítězný i proto, že naše generace nezažila kapitalismus a nevěděla, jaký ten kapitalismus je ve skutečnosti. Nehledě k tomu, že byla obelhána dušováním a slibováním, že jde jen o tu imaginární svobodu, nikoli o demontáž socialismu. A ti, kdo již v tu dobu na počátku zářných nových zítřků administrativně připravovali restituce, o kterých jsme pouze nejasně tušili, ti byli vázáni mlčenlivostí.

Může být, že mladá generace krmená frontami na banány a dalšími jinými frontami, nemá žádné povědomí o tom, že tomuto režimu byl stát předáván nikoli s dluhem ale s přebytkem. Že z tohoto přebytku tento režim dosáhl na více než bilionové zadlužení státu. A to mají politikové tu nebetyčnou drzost na nás ten jejich dluh přenášet, a strašit nás jak tím jejich dluhem, tak ještě zadlužováním příštích generací.

Zatím to nelze jen tak svést na komunisty. Stejně jako nelze zapřít plnou zaměstnanost, finančně dostupnou zdravotní péči, neexistenci bezďáků, bezplatné školství. A místo toho podvody, ožebračení řady lidí, rozkrádání státních financí ve velkém, beztrestnost pro darebáky, nevymahatelnost práva pro nemajetné, odírání zaměstnanců, především agenturních. O tomhle je ten strach z komunistů a z únorového vítězství pracujícího lidu, nemusícího bezmocně škemrat o práci a bát se o ni.

Luděk Prokop.


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Luděk Prokop - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 26.6.2019
Dnes má svátek Adriana
původ jména je latinský a znamená: od moře
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist