Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Hlasovat pro konec lustračního zákona by byla zrada, řekli lidovci.

Hlasovat pro konec lustračního zákona by byla zrada, řekli lidovci.

12.2.2014 | Luděk Prokop

Jakoby nikdá nikoho nezradili. Možná jen sami sebe zrazovali. Prakticky po celou dobu totality, za loajální spolupráce při vedoucí úloze KSČ, v Jednotné Národní Frontě. O této spolupráci, o této zradě, (včetně spolupráce, možná pouze jednotlivců z řad církví, s Stb), se diskrétně mlčí. Stejně, jako o tom, na kom konkrétně tím hlasováním pro konec zákona, by byla zrada dokonána.

Od tohoto zmíněného mlčení je již jen krůček k otázkám, čím konkrétně byl zákon užitečný, čemu konkrétně prospěl a čemu všemu zabránil.

Úzká spolupráce disidentů s částí složek Stb již před listopadem, v průběhu listopadového období, včetně samotného listopadu, kdy estébák Živčák sehrál roli mrtvého a Uhl o mrtvém demonstrantovi troubil do světa, pokračující spolupráce i po listopadu, je zcela evidentní.

S vysokou pravděpodobností rovnající se jistotě, byly tajné materiály Stb předané s tím, aby plnily dlouhodobě důležité "potřebné" účely. A to po důkladných skartacích a po důkladném "vytřídění" lustrovaných materiálů. Pro účelnější použití materiálů z části předaných a z části vytříděných a uschovaných, bylo žádoucí přijmout značně pofiderní zákon. V daném případě paskvil v podobě lustračního zákona.

Neptejme se, čemu dobrému konkrétně lustrační zákon tolik napomohl. A neptejme se, čemu zlému zabránil. Ve světle rozkradení republiky absolutně ničemu. Lustrační zákon ani minimálně nezabránil rozkrádání započatému prvotními privatitacemi. Nezabránil privatizacím včetně kuponové. Nezabránil pochybným privatizacím typu OKD, MUS, a podobně. Ani pochybným privatizacím mnoha veřejně méně známých i neznámých podniků většího, středního i menšího měřítka. Nezabránil sprostým levotám, kdy pár jedinců se napakovalo a zaměstnanci ztatili často celoživotní zaměstnání, s někdejší vyhlídkou, že v něm budou pracovat až do důchodu.

Lustrační zákon nevedl k žádoucímu odstranění darebáků ze sfér vlivu. Ani náhodou. Vedl maximálně a ojediněle k přesunu toho či onoho jedince (nebo skupinky), z jedné sféry vlivu do druhé, mnohdy ještě vlivnější.

Není nic, co by bylo možné vyjmenovat, že vedlo k dobrému, zásluhou lustračního zákona. Na druhé straně, dle mého přesvědčení lze pojmenovat mnohá zla, k nimž lustrační zákon napomáhal nebo spíš přímo ponoukal. Hysterii. Šíření lží, dehonestaci řady osob, z nichž si to mnozí ani nezasloužili. Ničení jedinců s jejich rodinným zázemím. Ničení přátelských vztahů, mnohdy naprosto neopodstatněně. Vydírání řady jedinců a vymáhání slepé poslušnosti k plnění předložených zadání těmi, co měli přístup k mateiálům nezveřejněným, vytříděným a uschovaným. Tohle mé přesvědčení dokázat nemohu. Stejně, jako sotva kdo, by je mohl vyvrátit.

A v daných souvislostech se již neptám, čemu dobrému lustrační zákon přispěl a čemu zlému zabránil. Ptám se, čemu dobrému po 24 letech má lustrační zákon ještě přispět, respektive posloužit? K čemu dobrému je ještě dobrý? Příslušníkům mocenských elit a ozbrojených sborů bývalých komunistických režimů je pro jejich věk již odzvoněno a představa, že by mohli být nominováni do vybraných míst ve státní správě, samosprávě a ozbrojených složkách, je poněkud absurdní.

Co se týká například obsazení postu ministra financí a místopředsedy vlády, vzešlého z demokratických voleb, na to je lustrační paskvil krátký. Takže o co vlastně jde? O to zlo, co z něho vzešlo? O to, aby mohlo ještě nějakou tu dobu zlo působit? Domníval jsem se, že "hony na čarodejnice" již z krve církvím po uplynulých staletích vymizely.

Nebo že by lustrační paskvil měl být nápomocen hladšímu průběhu vedoucímu k plnému naplnění paskvilu o církevních restitucích? Tato otázka se přímo nabízí.

Lež, zrada morálky a podlé, ubohé porytectví zákonodárců hlasujících pro další trvání lustračního zákona, za daných, výše uváděných okolností, z toho všeho jen čiší. Kdyby pro nic jiného, tak pro neuvěřitelnou příkrost rozporu tohoto hlasování s vyjádřením důvěry vládě, s jejím ministrem financí a místopředsedou.

Luděk Prokop.


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Luděk Prokop - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 26.6.2019
Dnes má svátek Adriana
původ jména je latinský a znamená: od moře
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist