Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Měl by prezident Zeman jmenovat vládu podle návrhu premiéra?

Měl by prezident Zeman jmenovat vládu podle návrhu premiéra?

11.12.2013 | Luděk Prokop

Úvodem, abych předešel předpojatému mínění, že jsem bezvýhraným obdivovatelem Miloše Zemana, dovoluji si připomenout můj příspěvek v BL: "K tiskové zprávě SPAS: Podporujeme levicového kandidáta". Kajícně dodávám, že v řadě odstavců jsem se hrubě zmýlil. Zejména v těch, kde podsouvám Miloši Zemanovi výrazně negativní vlastnosti a opěvuji ryzí vlastnosti Jiřího Dienstbiera. Změna názorů a přiznání omylu, také co se Jiřího Dientsbiera týká, dostavily se již před druhým kolem voleb, kdy jsem nabyl pocit, že bude voličem Schwarzenberga.

Volba ve druhém kole, nejen pro levicově smýšlející lidi, měla být postupem do druhého kola vysoce noblesního šlechtice, nicméně člověka přisuzujícího činům prezidenta Beneše zralost pro Haagský tribunál, muže neznajícího slova naší hymny, naprosto jasná a jednoznačná. Nebyla, což nás, jako národ znalý slov své hymny, rozhodně nikterak nectí a Jiřího Dientsbiera již vůbec ne.

Dosavadní konání prezidenta Miloše Zemana jsoucí v souladu s jeho sliby a vedené v duchu počátečního plnění těchto slibů, zvýraznilo mé omyly z výše uvedeného článku. Budiž pro mne polehčující okolností, že na těchto omylech zarputile nelpím.

Již samotným inauguračním projevem pan prezident dokázal mnoho nepředpojatých posluchačů nadchnout a slibům v něm obsaženým uvěřit. Uvěřit navzdory tomu, že plnění těchto slibů bude provázeno mediálním podezíráním a zkreslováním. Že bude provázeno dehonestováním a všemožnými manipulacemi s pravdou a skutečnostmi. Jednoduše a zkrátka, házením všemožných "klacků a klacíků" pod nohy, snahám prezidenta o naplnění jeho slibů.

Jedno z opakovaných vyjádření prezidenta sděluje, že hodlá být aktivním presidentem.

Jednoduchou manipulativní otázku: "měl by prezident Zeman jmenovat vládu podle návrhu premiéra?", je žádoucí jak upřesnit, tak doplnit o fakta a stručný komentář. Otázka v objektivním duchu nemůže znít, zda by měl prezident jmenovat vládu podle návrhu premiéra. To tak nějak, zdánlivě, zní jakoby bez prodlení. Takhle položená otázka vyvolává dojem, jakoby prezident měl za povinnost sehrát roli loutky, nebo cvičené opice. Přitom všem, na otázku lze odpovědět lapidárně. Nikoli měl, ale musí.

Dlužno dodat, musí, ale nikoli hned. Musí, ale teprve až po té, co naplní slib o aktivním prezidentovi. Slib související s jeho dalšími, jinými, většinou veřejnosti vítanými sliby.

Proto před tím než učiní, co musí, může si toho premiéra pozvat. Může si pozvat i toho čekatele na ministra. Může se ptát, proč je tam zrovna tenhle, proč není nějaký jiný alternativní, vhodnější kandidát. Takový prostě bývá aktivní prezident a nikoli prezident, bezduchá loutka, co chceme, to udělá, protože musí.

Konec konců, odpovědnost přímou volbou zvoleného prezidenta odhodlaného v této zodpovědnosti obstát, odpovědnost prezidenta, který hodlá být hlasem dolních deseti milionů neprivilegovaných občanů, protože ti privilegovaní svůj hlas, nebo spíše hlasy, už dávno mají, odpovědnost prezidenta, který slíbil, jak trpělivě se bude snažit přesvědčovat poslance a senátory, aby navrhovali a přijímali zákony prospěšné této zemi, prospěšné jejím občanům, značnou měrou přesahuje hranice bezduchého odkývávání návrhů premiéra, či jiných institucí. Zvláště pak, pokud mu to ústava dovoluje a umožní.

Například požadavek vznesený na výběr ministrů, požadavek na jejich odbornost příslušnou danému rezortu, jest naprosto logickým, správným, reálným požadavkem, uznávaným většinou občanů.

Vyvstává otázka kardinální.

Není to otázka, proč by snahy prezidenta neměly být odmítány a zatracovány pravicovými stranami. Není to otázka, proč výše uváděné, poměrně jasně specifikované snahy prezidenta, mají být dehonestovány vesměs pravicovými médii. (Žel, mnohdy a kupodivu i médii levicovými. Také u nich je často zřetelné ono, koho chleba jídáš, toho písně zpívej).

Otázkou kardinální a prvořadou je, proč mají být dehonestovány a mařeny snahy prezidenta i samotnou sociální demokracií. A sice stranou, v jejímž nejvlastnějším zájmu by naplnění snah prezidenta, jsoucích v souladu se zájmy voličů sociální demokracie, rozhodně být mělo!

Luděk Prokop.


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Luděk Prokop - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 18.6.2019
Dnes má svátek Milan
původ jména je slovanský a znamená: milost, přívětivost
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist