Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Sobotka: Buď bude trojkoalice, nebo volby

Sobotka: Buď bude trojkoalice, nebo volby

26.11.2013 | Luděk Prokop

To je tedy fakt síla. Kam se hrabe se siláckými bláboly Nečas. Ten taky stále opakoval v různých obměnách silná slova o předčasných volbách. A to i v období, kdy již preference ODS permanentně klesaly. Od koaliční parlamentní většiny 118 hlasů, při těch jeho "ultimátech", se vypracoval k razantní podmínce bezpečné většiny o 111 hlasech. Od kategorického vyhlašování, jak on nikdy a v žádném případě s žádnými přeběhlíky, až se nakonec propracoval na vládnutí s přeběhlíky v nevolené straně, k radikálnímu ústupu z programu ODS a od bezpečné koaliční parlamentní většiny, k většině jednoho hlasu.

Nicméně ten Nečas to jeho uboze plané vyhrožování aplikoval až v době jeho premiérování. V tomto punktu jej tedy ten sociálnědemokratický předseda rozhodně předčil. Nejenže s tím začal ještě před usednutím do premiérského křesla, ale začal již v době koaličního dohadování. A navíc v době, kdy vůbec ne pro potenciální koaliční partnery, ale pro samotnou ČSSD, by nějaké další volby mohly být smrtící. V takové situaci zbořit jakékoli jiné možné alternativy a s prapodivnou posedlostí si umínit koalici se stranou, která z parlamentních stran skončila ve volbách na místě posledním, zdá se být pro stranu zničujícím krokem. Zvláště pak, když tato strana s tradicí účinkování v jednotné NF, si v nové době osvojila tradici požadovat a prosadit podstatně větší podíl na společném krajíci, než by ji k tomu opravňoval její volební výsledek. Vyhrožovat něčím, na čem mohou profitovat nejen potenciální partneři ale především Úsvit Okamury, při reálném předpokladu vlastních ztrát, je hodně zpozdilé. Obávám se, že něco takového hraniční s naprostou ztrátou jakékoli soudnosti, vytlačené do ztracena vidinou premiérského postu.

Naše, v polistopadovém režimu již "tradiční" strany, reagují na nové, neobvyklé situace mnohdy pramenící ze selhávání jejich vůdců, zkostnatěle a takřka vždy, se značným zpožděním. Teprve až když bývá pozdě. Teprve po předchozím, zarputilém setrvávání v daném, byť v déletrvajícím období neudržitelném stavu. Příčinou toho může být pocit vlastního ohrožení jakoukoli změnou, u mnoha, vlastní osobě oddaných funkcionářů. Proto zatím žádní rebelové, (zatím alespoň v těch největších tradičních stranách), neměli šance uspět. Přestože se stavěli za program strany, nebo za její ideje. Bylo tomu tak za Nečase, je tomu tak i za Sobotky. Až po pádu ODS přijde i pád ČSSD, bude v tom však podstatný rozdíl. A sice ten, že ČSSD bude mít její pád na koho svádět.

A co nejhorší? Může se stát, že nejen současné ale i pozdější choromyslné výplody o tom, jak Miloš Zeman likviduje sociální demokracii, budou mezi řadou občanů brány vážně.


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Luděk Prokop - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 26.3.2019
Dnes má svátek Emanuel
původ jména je hebrejský a znamená: Bůh s námi.
Nové komantáře
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Prolomení hesla ve Windows XP, Vista i 7 do pěti m
happy 19.9.2018 9:56
Ahojky, mám otázku - lze v PC s Windows XP zjistit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
TOPlist