Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Týdnoviny > Týdnoviny aneb Závislá a neobjektivní ČT

Týdnoviny aneb Závislá a neobjektivní ČT

8.11.2013 | Karel Kilián

Kdy nám stát nařídí nosit šálu, čepici a rukavice? * Česká televize coby nástroj mocných prý stranila Zemanovi.


Šéf dopraváků by rád zavedl povinné zimní pneumatiky

Každoroční etuda na téma "povinné zimní pneumatiky" musela dostat své místo i letos. Z médií jsme kolem 1. listopadu mohli opakovaně slyšet, že zimní pneumatiky jsou povinné, ačkoli to není pravda. Povinné jsou jen tehdy, je-li na vozovce sníh, náledí, nebo lze-li jeho výskyt očekávat. Tečka.

Snaha o zavedení opravdu povinných zimních "gum" se táhne historií již několik let. Přitom absurdnost nařízení, stanovujícího typ pneumatik podle časového rámce, ukázalo zrovna letošní jaro. Podle zákona sice mohli motoristé od 1. dubna jezdit na letních, ačkoli nejvyšší denní teplota nepřekročila nulu a na mnoha místech dokonce padal sníh. Ministerstvo tehdy naléhalo, aby se řidiči neřídili zákony tak striktně, a raději přezouvání odložili. Jsem si jist, že kdyby v listopadu panovaly teploty nad 20 stupňů, nikdo by řidiče k nepřezouvání nevyzýval, naopak zainteresovaní v čele s firmami, vyrábějícími pneumatiky, by si mohli mnout ruce, protože kvůli vyššímu opotřebení budou muset řidiči dříve kupovat nové pneu.

Nejsem proti zimním pneumatikám - sám jsem měl možnost přesvědčit se o jejich nesporně lepších jízdních vlastnostech na sněhu. Jsem ale proti tomu, aby jejich používání bylo tupě stanoveno podle data v kalendáři. Zimní pneumatiky patří do teplot pod sedm stupňů - nad těmito hodnotami často vykazují horší výsledky než letní a především se více "ojíždějí".

Především pak jsem proti tomu, aby o takových věcech rozhodovali politici, navíc jen v rámci jedné skupiny obyvatel. Proč musí řidiči přezouvat? Protože se tím prý snižuje riziko nehody. Dobrá, ale proč nemusí povinně nosit zimní oblečení a obuv i chodci? Takový špatně oblečený chodec nastydne a společnost mu bude platit léčbu. Nemluvě o tom, když mi v letních botách uklouzne před autem a já, přestože pojedu na zimních pneumatikách, havaruji.

Pokud tedy stát tolik dbá o zdraví a bezpečnost občanů, proč se se stejnou vervou nestará i o bezpečí pěších? Pravděpodobně proto, že obuvnický průmysl asi nenabízí tak zajímavý motivační program pro poslance. Odpovím si tedy na otázku "Kdy nám stát nařídí nosit šálu, čepici a rukavice?" sám: tehdy, až z toho politici budou něco mít.


Vy máte podezření na klientelismus v ČT? A to jako až teď?

Nikdy jsem nežil v iluzi, že by Česká televize byla skutečně nezaujatým, objektivním a nezávislým médiem. Tak naivní nejsem. Na druhou stranu musím konstatovat, že stížnost zaměstnanců v čele s redaktorkou Danielou Drtinovou mě přeci jen překvapila. Nevěděl jsem, nebo spíše jsem chtěl doufat, že chapadla české politické Chobotnice sahají až tak daleko.

Po přečtení podnětu pracovníků ČT o tom, jak naše veřejnoprávní médium, které povinně platíme z našich kapes právě proto, aby bylo nestranné, stranilo a straní Miloši Zemanovi, jsem získal pocit, jako kdybych se vrátil v čase o nějakých 25 let zpátky. Stejně, jako se dnes nesmí nahlas říkat, že prezident dorazil ke korunovačním klenotům nametený, se ani v minulých letech nesmělo mluvit o tom, že Klement Gottwald je syfilitický alkoholik. Prostě jsem získal pocit, že jsem přímým účastníkem realizace Orwellova románu 1986 se vším všudy.

František Matějka vystihl, proč ČT nemůže být ze své podstaty objektivní: "protože je stejně jako všechno ostatní, co je „veřejnoprávní“, pod přímou kontrolou a ve vleku těch, kteří zrovna vládnou a mají moc rozhodovat. Česká televize, její tvorba, ale zejména její rozpočet jsou kontrolovány politiky." Přichází tedy na řadu otázka: jaký smysl má televize, která ani s příjmy od nedobrovolných koncesionářů nedokáže být dostatečně "nad věcí"? Ona smysl má, ale poněkud jiný, než si myslíme - je to nástroj moci, skrze který s těmi slabšími politici manipulují ("vždyť to říkali v televizi, takže je to pravda!") a ovlivňují jejich názory. Pěkně je to vidět třeba na reportážích Richarda Samka, který v zápalu vděčnosti nad pozitivní diskriminací poslušně reportuje o tom, jak je státní buzerace na silnicích nesmírně dobrá a prospěšná všem.

Matějka na to říká: "Zprávy se staly součástí davové manipulace, jejímž jediným cílem je zahltit hlavy lidí, aby neměli čas a prostor na úvahy o nějaké novodobé podobě defenestrace a skutečné změně systému."


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Josef P. Orwell
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 16.7.2019
Dnes má svátek Luboš
původ jména je slovanský a znamená: mírumilovnost
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist