Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Týdnoviny > Týdnoviny aneb Jak nám může někdo vládnout bez podpory?

Týdnoviny aneb Jak nám může někdo vládnout bez podpory?

4.10.2013 | Karel Kilián

Vláda bez důvěry Sněmovny a občanů nemá mandát k provádění jakýchkoli dalších kroků*Chcete provozovat benzínku? Navalte dvacet mega!*Klaus: Unie přispívá ke všemu špatnému.


Personální zemětřesení – ministr dopravy odvolal šéfa ŘSD a další dva manažery

Nebudu hodnotit kroky ministra dopravy Zdeňka Žáka jako takové. Sám jsem v praxi opakovaně zažil, jak nově dosazené vedení podniku vyházelo bez jakéhokoli vyhodnocení předchozí práce dosavadní manažery a nahradilo je vlastními lidmi - velice často bývalými kolegy, známými a kamarády.

Nechápu ale jednu věc: kde Zdeněk Žák a další takzvaní (skoro až "samozvaní") členové vlády získali mandát k jakémukoli rozhodování? Když si to zrekapituluji:

  • Vláda Petra Nečase získala mandát v roce 2010 na základě dvou a půl milionu voličských hlasů. Ačkoli to není nadpoloviční většina občanů, měla zpočátku relativně silnou podporu. Proto chápu, že realizovala kroky, dělala opatření, dosazovala své lidi na důležité posty.
  • Současná vláda Jiřího Rusnoka nezískala od voličů ani jeden hlas. Premiéra si vybral a jmenoval Miloš Zeman, aniž by jakýmkoli způsobem odrážel přání voličů, jak tomu bývá v případě, kdy prezident pověřuje sestavením vlády předsedu strany, která vyhrála volby. Členy kabinetu si poté vybral Rusnok, aniž by reflektoval přání kohokoli a Zeman poté ministry jmenoval.
  • Seznam členů vlády Rusnok předložil Poslanecké sněmovně, kterou požádal o důvěru. Tímto krokem by alespoň částečně mohlo dojít k zisku mandátu, protože poslanci jsou zvoleni občany, aby je reprezentovali. To se ale nestalo - vláda důvěru nezískala a tím pádem není ani vládou, která by se mohla opírat alespoň o Parlament.
  • Prezident by následně měl jmenovat nového premiéra, který by se pokusil o sestavení vlády. Logicky z toho plyne, že nezískáním důvěry ve Sněmovně vláda i s premiérem padá a na tahu je další premiér. Miloš Zeman využil faktu, že zákon nestanovuje, v jaké době má jmenovat dalšího premiéra. To ale nic nemění na skutečnost, že vláda bez důvěry Sněmovny a občanů nemá mandát k provádění jakýchkoli kroků!

Z tohoto důvodu nechápu, jak je možné, že ještě existuje nějaký ministr Žák, a že dokonce z této pozice mění personální složení svého resortu. V podstatě se dá říci, že o dění v této zemi rozhodují kamarádi Jiřího Rusnoka, který byl ustanoven jako jakýsi nikým neschválený protektor jen díky dobrým vztahem s prezidentem.


Podnikání s naftou a benzinem podléhá kauci. Zničí nás to, bojí se malí obchodníci

Neuplyne týden, aby těm přemýšlivějším stát neukázal, jak absurdní roli hraje v našich životech. Představte si, že byste si chtěli otevřít třeba krejčovství. Nuž, otevřete - oběhnete několik úřadů, vyplníte pár formulářů, zaplatíte nějaké poplatky a můžete začít šít. Co kdybyste třeba chtěli provozovat cukrárnu nebo hospodu? Bude to o něco složitější - například budete muset splnit nějaké hygienické normy - ale nakonec ani zde nejsou překážky nepřekonatelné.

No a co kdybyste si chtěli otevřít čerpací stanici? Tak to prrr! Nejprve si připravte dvacet milionů korun. Proč? Protože: "Distributoři pohonných hmot musí ode dneška skládat dvacetimilionovou kauci. Novela má zabránit daňovým únikům. Ty se ročně odhadují až na osm miliard korun."

Zásadní otázka zní: proč by měl stát omezovat vstup do jakéhokoli segmentu podnikání jakoukoli vstupní částkou? Právo podnikat by, dle mého mínění, mělo být součástí základních lidských práv a svobod - samozřejmě až do momentu, kdy dotyčný podnikatel poruší zákon.

Jenže náš stát na to jde z opačné strany - protože v podnikání s pohonnými hmotami často dochází k daňovým únikům, zatíží tento obor kaucí. Je to asi tak logické, jako kdyby po vás v supermarketu při vstupu požadovali kauci ve výši 10 000 korun, protože jste zákazník a zákazníci často kradou. Jenže zatímco vy byste v takovém případě mohli jít ke konkurenci, provozovatelé čerpacích stanic se mohou jít leda tak bodnout.

Zkusme ale pootočit úhel pohledu a zeptat se: kdo z takového zákona má prospěch? Zákazník určitě ne a stát vlastně také moc ne (v jeho rozpočtu se jedná o zanedbatelné částky). Jediný, komu to bude ku prospěchu, jsou provozovatelé velkých řetězců, a to z jednoduchého důvodu - protože malé řetězce nebudou disponovat dvaceti zbytečnými miliony, které by mohly složit jako kauci. Nejčastěji tak podnikání ukončí a na trhu zůstanou jen "velké ryby". Čerpací stanice menších či lokálních provozovatelů přitom často bývají levnější než velcí konkurenti, kteří kromě pump musí živit i rozsáhlý administrativní aparát a zahraniční mateřskou firmu.

Výstižně komentuje tento způsob omezení konkurence předseda představenstva Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček: "(Kauce) je zavedena asi ve dvou zemích v Evropě a to ještě zásadně jiným způsobem než v České republice. Jinak jsou daňové úniky řešeny mnohem efektivnějšími metodami. Kauce totiž přináší i velkou nerovnost na trh a ničí hospodářskou soutěž a to je špatně“. Inu, to je takový zvyk našich politiků, že implementují věci, které viděli "na západě", ovšem dělají to "po svém".


Za vším špatným u nás je Unie, vystupme z ní, vyzývá Klaus

Novou knihu exprezidenta Václava Klause jsem sice ještě nečetl - ostatně vyjde až příští týden - ale rozhodně tak míním učinit. Asi není překvapením, že jako volič Svobodných se zcela ztotožňuji s názorem, podle kterého "Unie přispívá ke všemu špatnému, co se v české společnosti, politice i ekonomice děje - přílišné regulace, odnímání suverenity z národních vlád, rozmělňování zodpovědnosti, ztráta schopnosti politických stran cokoliv zásadního prosadit."

K tomu asi není co dodat - snad jen podpis. Ostatně Svobodní se vyjádřili v oficiální tiskové zprávě, Svobodní považují současnou Evropskou unii, po přijetí Lisabonské smlouvy, za nereformovatelnou. Od roku 2010 Svobodní říkají, že "vystoupení z Evropské unie je legitimní cestou k samostatnosti, ke skutečné demokracii a k ekonomice založené na principech svobody"

Jsem rád, že se k tomuto názorovému proudu veřejně hlásí další důležitá osobnost.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Karel Kilián To: v6ak
v6ak Pozor na formulaci
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 20.6.2019
Dnes má svátek Květa
původ jména je latinský a znamená: kvetoucí
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist