Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Schwarzenbergův boj za demokracii v Čechách a ČSSD

Schwarzenbergův boj za demokracii v Čechách a ČSSD

22.7.2013 | Luděk Prokop

Náhlé procitnutí knížete je téměř pokaždé provázeno nejen trapnými ale často i poškozujícími výroky pro ČR. Nyní hodlá s hnutím Starostové, stranou TOP09 a s příznivci zmíněného hnutí a strany bránit republiku a parlamentní demokracii. Jak říká sám exministr Schwarzenberg, když ne my, tak nikdo jiný to za nás neudělá.

Co se asi tak nabízí zdůraznit k výhradám TOP 09, ke způsobu, jakým prezident bez dohody se Sněmovnou prosadil vznik vlády premiéra Jiřího Rusnoka? Ke zdůraznění se přímo vnucuje hlasitě připomenout několik dní poskytnutých stranám k tomu, aby projednali novou situaci. Jak ve svých grémiích, tak případně i mezi jednotlivými parlamentními subjekty. A sice tak, aby zástupci stran mohli přijít s návrhy pro prezidenta akceptovatelnými. A rozhodně ne s absurdním návrhem na oprášení a znovunastolení ostudné vlády Nečase bez Nečase. Pokud k takovému absurdnímu a pro širokou veřejnost naprosto nepřijatelnému řešení připojíme i odmítavá stanoviska ČSSD k případné nominaci jejího předsedy, pak žádný jiný způsob, než zvolil prezident pro vznik vlády, neexistoval. Žádný. A pokud dohoda se sněmovnou neznamená nic jiného, než bezvýhradné přijetí podmínek kladených reprezentanty ostudně zkrachovalé koalice, respektive podmínek kladených představiteli stran ODS a TOP 09, pak holt prezidentovi nezbývá, než postupovat bez uzavření takové dohody. Byť by taková dohoda byla, s vehemencí samotného Goebelse, kde kým vnucována občanům, jakoby šlo o dohodu s celou sněmovnou. To, že je nakonec klopotně vypocena nejtěsnější stojedničková většina a na poslední chvíli dokladována nahonem posbíranými podpisy, zakládá důvodná podezření ohledně korupce, nikoli povinnost presidenta respektovat uklohněnou stojedničku.

Schwarzenberg s přehledem konstatuje, že největší česká strana, kterou je ČSSD, je rozdělena mezi příznivce předsedy Bohuslava Sobotky a statutárního místopředsedy Michala Haška. Bez ohledu na to, že realita takhle černobíle postavena nebude, jsou slova o tom, že ČSSD má veliké potíže zaujmout jasné a jednotné stanovisko k postupu prezidenta republiky, poněkud znepokojující. Když už pro nic jiného, tak pro váhání a lavírování kolem takových záležitostí, jakou je vyjádření důvěry úřednické vládě. To, co je pro řadu občanů odmítajících návrat zkrachovalé koalice k moci poměrně jasné, to se stává pro lavírující vedení ČSSD těžko řešitelným hlavolamem. Vzdor předpokladu, že dojde-li ke třetímu pokusu o sestavení vlády, za přispění negativních poslaneckých hlasů za ČSSD nyní, v pokusu prvním, může nastat pád preferencí a následný rozvrat ČSSD, jaký si zatím nikdo z jejího vedení nedokáže ani představit. Jít do tak obrovského hazardu spjatého s nedůvěrou Rusnokově vládě, rok před volbami, notabene při netrpělivém čekání trapně zkrachovalé koalice na třetí pokus, bylo by pro mnohé voliče ČSSD nestravitelným soustem.

Dle slov exministra Schwarzenberga, po úpadku ODS, kdysi veliké strany, veškerá odpovědnost jedinečného úkolu padá na TOP09 a Starosty. Tímto úkolem má být boj o zachování parlamentní demokracie a je potřeba v něm obstát. Jedinečný úkol je prý zároveň i těžký. Žel, mnohé nasvědčuje tomu, že zachování parlamentní demokracie v očích Schwarzenberga i Kalouska neznamená nic jiného, než zachování rozhodovacích pravomocí transformovaných do diktátu TOP 09. Vedle mimo mnohého jiného, to jednoznačně dokladuje a potvrzuje bezskrupulózní prosazení církevních restitucí, proti vůli markantní většiny občanů našeho státu. Z tohoto pohledu lze vnímat boj Schwarzenberga, Kalouska, TOP 09 a Starostů, jako boj za parlamentní demokracii v obráceném gardu. A sice za boj proti skutečné demokracii. Za boj o zachování diktátu TOP 09 ve tvárné a staronové koalici, v koalici totálně zprofanované konáním v průběhu uplynulých tří let.

Vyhlídkám na úspěch boje o zachování diktátu TOP 09 může učinit přítrž jednotný přístup a postup ČSSD, oproštěný od spekulací souvisejících s vnitřním pnutím v ČSSD. Jak jinak, než výsledným vyjádřením důvěry vládě Jiřího Rusnoka, podpořeným všemi poslanci za ČSSD.

Vezmeme-li do úvahy prvořadou prioritu mnoha poslanců, udržet se u korýtek co nejdéle, pak vyjádření důvěry vládě Jiřího Rusnoka nemusí být od věci. Nejenže by mohl být takový sebezáchovný akt vydáván takřka oprávněně za projev zodpovědnosti, jako ukončení martýria posledních měsíců, při odvrácení hrozby rozpočtového provizória a dalších souvisejících problémů. Ale mohlo by dojít i k udržení vlády do doby řádných voleb a k úspornému propojení dvojích voleb do jednoho termínu.

A málo platné dát dohromady 120 hlasů k rozpuštění sněmovny, při možnosti poslanců hausírovat poslaneckým slibem a pojmy osobní zodpovědnost, svědomí či zájem lidu, notabene tentokrát zcela výjimečně po právu, to může být hodně obtížné. Dokonce i v situaci, za které by Kalousek si to doopravdy přál.

Zarývání Kalouska, Schwarzenberga nebo i Kuby, vedené snahou přikrmovat vnitřní rozepře v ČSSD, je zřetelné a primitivní stejně, jako je zřetelný a primitivní jejich záměr. Otázkou je, zda a kolik jedinců z vedení ČSSD, se nechá dovést na tuto úroveň.

Luděk Prokop.


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Luděk Prokop - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 19.6.2019
Dnes má svátek Leoš
původ jména je řecký a znamená: lev
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist