Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Jediné řešení-jednoduché řešení

Jediné řešení-jednoduché řešení

18.7.2013 | Luděk Prokop

Výplody myšlenkových pochodů mnohých našich zákonodárných zástupců, jsou čím dál více komické. Jejich jednání, změny názorů a postojů provázené tu a tam slovní ekvilibristikou, častěji neustálým papouškováním kolem dokola jedněch a týchž zaklínadel, (v poslední době večné zaklínání stojedničkovou parlamentní většinou), překonává i nadsázky ze známého seriálu "Jistě, pane ministře".

Povšimněme si, jak často je u nás ryzí účelovost zákonodárného konání evidentní. Jak často naši zástupci přijímají zákony pro momentální prospěch vlastní, nebo ve prospěch velice těsné koaliční většiny, nebo ve prospěch té či jiné skupinky "podnikavých" občanů. Jak často zákony mění, celkově nebo pouze různými přílepky, podle toho, kdy a jak se to zrovna hodí oné těsné koaliční většině, někdy i většině parlamentních stran včetně opozičních.

V relativně nedávné době, nevím jak, ale zjistili existenci údajně silné společenské poptávky, po přímé volbě prezidenta. V honbě za hlasy voličů přímou volbu naslibovali a na rozdíl od mnoha jiných slibů, slib uzákonění přímé volby nakonec splnili. Tehdy ještě, zřejmě pod vlivem pobloudilých stranických představ, že voliči nemohou přeci zvolit žádného jiného kandidáta, než kandidáta nominovaného zrovna tou jejich stranou, zamítly veškeré výhrady a připomínky volající po současném upřesnění prezidentských pravomocí. Dnes najednou spekulují o tom, jak nahonem prezidentské pravomoci upravit a nebýt ztížených podmínek pro nutnou změnu Ústavy, už by to možná i vykonali.

A takhle to je se vším. Jedno a totéž je jednou velice správně, jindy až zločinně špatně. Ještě před jmenováním premiéra jsou vyslovovány silné výroky o tom, že v případě záměru prezidenta jmenovat úřednickou vládu, bude rozpuštěna sněmovna. V okamžiku kdy se tak stane, to přestává platit. Strany padlé koalice záměr rozpustit sněmovnu razantně odvrhnou, obalí se do zaklínadel o demokracii, o parlamentním systému, o sněmovní většině. Bez ohledu na podstatu demokracie. Bez ohledu na to, že nezbytnou část nejtěsnější možné většiny, tvoří nezařazení poslanci a poslanci nevolené koaliční strany.

Opoziční strany se zase zaklínají prioritou nejvyššího řádu, rozpuštěním sněmovny, přestože za daných okolností je to zhola nemožné. Váhají a budou složitě uvažovat a zvažovat další postupy. Potřebných 120 hlasů však za dané situace neseženou ani náhodou. Přitom řešení mají přímo před nosem, řešení jednoduché jako facka. O to jednodušší, že žádné jiné k prosazení jejich priority, to znamená rozpuštění sněmovny, žádné jiné neexistuje.

Tím jediným řešením je vyslovení důvěry vládě Rusnoka. Podaří-li se to, odpadnou veškeré argumenty, vyslovené z řad padlé koalice před hlasováním proti rozpuštění sněmovny. Naopak, v takovém případě se tyto argumenty otočí ve prospěch jejího rozpuštění. Zejména pak argumenty Kalouska o uhájení parlamentního systému před systémem prezidentským, o nesmiřitelném boji parlamentu s predátorem moci, s prezidentem Milošem Zemanem.

Opoziční strany by měly dát Kalouskovi a koalici na výběr. Buď vítězství vlády nominované prezidentem, nebo rozpuštění sněmovny, předčasné volby a ukončení "vlády prezidenta". Měly by dát Kalouskovi najevo, že nemůže být do nekonečna všechno jen podle toho, jak si on přeje, jak si on o to řekne a jak je on na to zvyklý.

Luděk Prokop.


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Luděk Prokop - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 30.3.2017
Dnes má svátek Arnošt
původ jména je staroněmecký a znamená: čestný, vytrvalý
Nové komantáře
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
Martin 24.3.2017 17:19
V souvislosti s kauzou v USA, kde stahují z prodej...
Užitečné příslušenství k elektronickým cigaretám
Petra 18.3.2017 15:11
No abych pravdu řekla o Vánocích jsem dostala jako...
Android tipy: Co dělat, když GPS není schopna nají
Mates 3.3.2017 18:00
Po aktualizaci z android 6 na android 7 mě přestal...
Češi musí mít vízum na Ukrajinu a k tomu ještě růz
Auriel 26.2.2017 23:24
Potvrzení, že nemají AIDS? A co ti, kteří to AIDS ...
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
janek 22.2.2017 12:55
Jak můžete zveřejnit takovýto článek, když zjevně ...
TOPlist