Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Zájem občanů versus zájem politických stran

Zájem občanů versus zájem politických stran

2.7.2013 | Luděk Prokop

Tak nevím, jestli vrcholové vedení ČSSD nepodlehlo nějakému viru, který napadá normální myšlení, empatii a logiku. Nejeden příznivec strany ČSSD, by nad tím mohl zaplakat.

Podoba přístupu ČSSD s konáním ODS a TOP 09 je zjevná. Zarputilost, jednostrannost, tupé sledování jediného cíle - získat vládní moc a to co nejdříve. Z toho se pak odvíjí mermomocné prosazování cesty k cíli, bez ohledu na zájmy ČR a občanů. A děje se tak velice zřetelně, bez jakékoli snahy alespoň částečně předstírat jakoukoli péči o "blaho" občanů.

Preferování předčasných voleb prostřednictvím rozpuštění sněmovny, nemusí být považováno za něco, co je v rozporu se zájmy občanů. Naopak, může být považováno za něco, co je v souladu s těmito zájmy. Potud zdá se být všechno v pořádku, včetně původního odmítnutí nabídky ohledně sestavení vlády ze strany ČSSD.

Představitelé stran vládní koalice, zejména TOP 09 a ODS, s propagační vehemencí zdůrazňovali záměr rozpustit sněmovnu, v případě, kdy prezident přikročí k sestavení vlády odborníků. Nicméně našemu presidentovi, po odmítnutí převzít vládní zodpovědnost předsedou ČSSD, nezbylo nic jiného. Absolutně nic jiného, než přikročit k realizaci úřednické vlády, nepřipadalo do úvahy. Notabene po peripetiích se sháněním podpisů pro pofiderní stojedničkovou sněmovní většinu a jejím upoceném uplácání na poslední chvíli a po dalším názorovém kotrmelci předsedkyně nevolené strany LIDEM. Tahle jasná zpáva může unikat jen lidem s fantasmagorickými představami o možnosti katastrofálního pokračování katastrofální vlády Nečase bez Nečase.

ODS, TOP09 a ČSSD ruku v ruce, unisono vykřikují, že úřednická vláda nemá šanci. Kalousek řičí o puči prezidenta a pučistech, kteří přijmou místo ve vládě. Řičí o krajní nezodpovědnosti v souvislosti s rozpočtovým provizoriem, protože řádný rozpočet předložený úřednickou vládou nemá jakoukoli šanci projít. Při tom z rozpočtu ještě neviděl ani řádku, nemůže mít ani tuchy, jak ten rozpočet bude vypadat a už řičí o dopadech na občany plynoucí z provizoria, o nehorázné nezodpovědnosti druhých. Vlastní absolutní nezodpovědnost z takových výroků jasně vyzařující, naprosto nevnímá. Nabízí se kardinální otázka. Kam se poděla odpovědnost a starost o občany ze stran ODS, TOP09 a ČSSD? Kde je alespoň zdání špetky odpovědnosti i solidnosti, když předem halasně a jednoznačně odmítají vládu, aniž by znali její složení a její programové prohlášení? Co tohle je za bezohledně sprosté manýry? Tedy alespoň co se skutečných zájmů občanů týká. Veškeré ty jejich řeči o mandátech, nebo o demokratických zvyklostech, lze v daném světle plným právem považovat za ubohé kydy nulové hodnoty.

TOP09 s ODS přešaltovali od rozpuštění sněmovny k čekání na třetí pokus pro sestavení vlády. Pod záštitou upatlané, se "stranou LIDEM" de facto nelegitmní, stojedničkové parlamentní většiny, hodlají přežít do řádného termínu voleb.

Po tomto, předem velice snadno předvídatelném, obratu ODS i TOP 09, co se týče siláckých prohlášení před jmenováním premiéra Rusnoka, nastává prozření a obrat i u ČSSD. Po prvním odmítnutí převzít vládní odpovědnost se náhle uchází o druhý pokus, aniž by vyčkala, zda a jak uspěje úřednická vláda. Přitom na skutečnostech, pro které odmítli první pokus, se nezměnila ani čárka. Sněmovna je ta samá, co byla, stejně jako postavení ČSSD ve chvíli odmítnutí prvního pokusu. Řečičky o změně postoje TOP09 a ODS jsou v daných souvislostech naprosto liché.

Vezmu-li v potaz konání pana presidenta a nejsilnějších parlamentních stran (ČSSD, ODS a TOP 09) v úvaze o zájmu občanů ČR, je to tristní. President v zájmu občanů provádí vynucená opatření za situace, kdy žádné jiné kroky nepřichází do úvahy. Nejsilnější strany bez ohledu na jakékoli zájmy občanů usilovně tato opatření bourají, respektive se snaží je bourat. Nikoli v zájmu občanů ale bezohledně, pouhopouze v zájmu svém vlastním. Tohle pak snaživě překrývají plytkými, dunivými argumenty. V daných souvislostech jsou to argumenty bez jakéhokoli hmatatelného opodstatnění. Jen dunivě prázdná slova.

Závěrem lze konstatovat, že jednu velikou zásluhu našim poslankyním a poslancům, senátorkám a senátorům upřít nelze. Uzákonili přímou volbu prezidenta. Konání prezidenta tudíž můžeme posuzovat dle toho, co z něho plyne pro nás, pro občany. Nikoli podle toho, co z něho plyne pro politické strany. A pro nás, pro občany to nyní vychází tak, že president nemůže do doby řádných voleb v žádném případě připustit to, aby se třetí pokus o vládu dostal do pravomoci Mirky Němcové, potažmo umírající ODS a sveřepě drzé TOP09. A sice vzdor tomu, ať duní, jak umí sebevíce.

Luděk Prokop
29.6.2013


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Luděk Prokop - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 21.7.2019
Dnes má svátek Vítězslav
původ jména je slovanský a znamená: slavící vítězství
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist