Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Počítače > Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarma!

Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarma!

16.5.2013 | Karel Kilián

Podrobný postup, jak dostat do navigace Garmin mapové podklady OpenStreetMap (OSM), které jsou k dispozici zdarma!

Chtěli byste mít v navigaci Garmin aktuální mapové podklady, ale nechce se vám utrácet peníze? Pokud máte zakoupené doživotní aktualizace, není co řešit - použijte postup uvedený v návodu k vašemu zařízení. Jestliže doživotní aktualizaci nemáte, nechce se vám platit za mapy a současně nejste přiznivci nelegálního využívání práce druhých, existuje jednoduché řešení: nahrajte si do navigace mapové podklady OpenStreetMap (OSM).

Co je OpenStreetMap?

Dovolím si citovat popisek z Wikipedie: "OpenStreetMap je projekt, jehož cílem je tvorba volně dostupných geografických dat a následně jejich vizualizace do podoby topografických map (např. silniční mapa, uliční mapa města, cyklomapa, routing). Pro tvorbu geodat se jako podklad využívá záznamů z přijímačů GPS nebo jiné zpravidla digitalizované mapy, která jsou licenčně kompatibilní. Projekt je založen na kolektivní spolupráci a na koncepci Open source. Data jsou poskytována pod licencí Open Database License. OpenStreetMap byl inspirován projekty jako je například Wikipedia, umožňuje jednoduchou editaci dat, uchovává kompletní historii provedených změn, výsledky práce jsou dostupné veřejnosti."

Jak dostat mapy do Garmina?

Projdeme si celý postup krok za krokem.

Otevřete si stránku http://garmin.openstreetmap.nl/.

Nyní musíte odpovědět na několik otázek - Choose your map type neboli vyberte typ mapy - já jsem zvolil variantu Generic Routable.

Volbu Include a TYP file jsem nechal ve výchozím stavu, tj. na None.

Skrze nabídku Choose a predefined country si můžete stáhnout mapy některé z již připravených zemí. Podle mne je ale šikovnější "naklikat" si mapy dle vlastních potřeb - tj. jen země a oblasti, které hodláte využít.

V sekci Perhaps you’d like to add some additional tiles? jsem tedy aktivoval zatržítko za větou Enable manual tile selection:, čímž jsem si zpřístupnil "klikací" mapu.

Nastavení základních parametrů
Nastavení základních parametrů

Nyní si v mapě můžete "naklikat" oblasti, které vás zajímají. Šipky v levém horním rohu slouží k přesunu v mapě do stran, posuvník níže k přibližování a oddalování. Klikánín do mapy pak vybíráte oblasti, které chcete stáhnout. Více oblastí najednou lze vybrat stiskem levého tlačítka myši a tažením v mapě. Kliknutím na dříve vybranou oblast ji z výběru odeberete.

Výběr oblastí
Výběr oblastí

Jak vidíte, vybral jsem si mapu Česka a Slovenska.

Poté jsem do sekce Request your map or download it directly zadal svou e-mailovou adresu. Mapové podklady na základě požadavků uživatelů jsou totiž sestavovány postupně. Server vás tedy zařadí do fronty a pošle vám e-mail, jakmile vaše mapy sestaví a připraví ke stažení.

Zadám e-mailovou adresu a kliknu na tlačítko
Zadám e-mailovou adresu a kliknu na tlačítko

Kliknul jsem na tlačítko Build my map, čímž jsem potvrdil vybranou oblast a zařadil se do fronty. Otevřela se informační stránka, na které jsem se dočetl, že dostanu dva e-maily:

  • V prvním bude odkaz na stránku, na které mohu sledovat, jak probíhá příprava mé mapy - konkrétně kolikátý jsem v pořadí a jak dlouho budu asi čekat.
  • Druhý e-mail mi bude zaslán v okamžiku, kdy bude mapa připravena
Informace o tom, že mi přijdou dva e-maily
Informace o tom, že mi přijdou dva e-maily

Během několika minut skutečně dorazil e-mail s odkazem. Na stránce jsem se dozvěděl, že jsem 13. v pořadí a budu čekat něco málo přes hodinu.

E-mail s odkazem na stránku, kde mohu sledovat přípravu map
E-mail s odkazem na stránku, kde mohu sledovat přípravu map

Po hodině čekání skutečně doputoval e-mail s odkazem. Pozor: na stažení map skrze odkaz máte 60 hodin! Poté přestane odkaz fungovat.

Mapy jsou připraveny ke stažení na tomto odkaze
Mapy jsou připraveny ke stažení na tomto odkaze

Po otevření odkazované stránky jsem stáhl balíček osm_generic_gmapsupp.zip.

Stáhnul jsem balíček osm_generic_gmapsupp.zip
Stáhnul jsem balíček osm_generic_gmapsupp.zip

Z balíčku jsem rozbalil soubor gmapsupp.img.

Zbývá připojení navigace k počítači. Vyhledejte v paměti navigace soubor gmapsupp.img a buď ho přejmenujte (některé /ale zdaleka ne všechny/ navigace umí pracovat s více mapovými podklady), nebo zazálohujte zkopírováním do počítače. Na jeho místo pak nahrajte soubor gmapsupp.img, který jste si stáhli z webu.

Odpojte navigaci od počítače a zkuste ji zapnout. Pokud je vše v pořádku, měla by nastartovat jako obvykle. V nastavení se pak můžete přesvědčit, zda zařízení skutečně používá mapy OSM.

Jestliže navigace hlásí, že mapy neexistují, buď jste udělali v postupu chybu, nebo zařízení neumí mapové podklady strávit. V takovém případě patrně nezbude, než vrátit do navigace původní soubor.

Osobně jsem uvedený postup vyzkoušel na turistické navigaci Garmin Oregon 450, který používáme jako "keškolovku". Původní mapy jsem přejmenoval na gmapsupp_cztur.img, stažený soubor jsem nahrál jako gmapsupp.img. Navigace bez problémů pracuje s oběma mapovými podklady, dokonce současně.

Pochopitelně je nutné počítat s faktem, že mapové podklady OSM ve srovnání s komerčními většinou obsahují méně podrobností. Zejména v menších obcích tak budou často chybět čísla popisná, někdy i názvy ulic. Komunita ale soustavně pracuje na zpřesňování a doplňování map.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Pepa112 mapy v formatu .map
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 16.6.2019
Dnes má svátek Zbyněk
původ jména je český a znamená: posilující hněv
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist