Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Přání pokojného a spokojeného prožití příštího roku všem i studentům

Přání pokojného a spokojeného prožití příštího roku všem i studentům

27.12.2012 | Luděk Prokop

A návdavkem komentář k úvahám ohledně oprávněnosti studentských protestů.

Matematik pan Šnirch možná se snaží vylepšit si kádrový profil, filosofováním o oprávněnosti protestování Třeboňských studentů. Dovoluji si jeho brilantní úvahy opatřit doplňujícím komentářem.

Předesílám, že jednostranně předkládaných demagogií, prolínajících se s fanatismem, a mnohdy motivovaných slouhovským úsilím zavděčit se vrchnosti, tehdy komunistické, jsme si za vlády Národní Fronty pod vedením komunistů, užili více než dost.

Zažili jsme si toho tolik, že zásluhou sdělovacích prostředků totalitní doby jsme byli postiženi silnou alergií. Alergií na jednostranně okleštěné černobílé informace, vnucované nám horem spodem a všude možně. Během posledních uplynulých 23 let, již tak dost silná alergie, ještě více zesílila. A sice tím více, čím méně jsme po oficiálním zrušení cenzury, očekávali hrubě nekorektní manipulace veřejným míněním, ze strany "demokratických" sdělovacích prostředků.

Na rozdíl od pana Šnircha mne nijak moc nevzrušuje otázka oprávněnosti či neoprávněnosti protestování studentů z Třeboně či odjinud. Nezajímá mne proto ani související legislativa. Může mne mrzet nevidomost zmanipulovaných studentů a mrazit z toho, jak a k čemu jsou vedeni, jak a k čemu jsou ochotni nechat se vést.

Nebýt nadměrného úsilí plánovitě řízených sdělovacích prostředků, nebýt toho, jak moc, jak mnohým z nás v daných souvislostech příslušné redakce prostřednictvím šplhounských redaktorů, připomínají metody a snaživost redaktorů z totalitní doby, nejspíš bych ve věci studentů srdnatě bojujících proti výsledkům voleb, ani neškytl. Nestálo by to za nějakou zvláštní pozornost a nereagoval bych nejspíš vůbec. Nebýt onoho křečovitého úsilí sdělovacích protředků. A nebýt mé tak silné alergie, získané v dobět totalitní a tolik umocňované v době současné.

Už-už to směřovalo na utišení studentské záležitosti, zásluhou záležitostí podstatně významějších a horších. Na postech podstatně vyšších. A tu přijde matematik Šnirch s jeho úvahami o jakési studentské oprávněnosti. S věcí, která nebýt sdělovacích prostředků, mohla by nám být zcela lhostejná.

Studenti nad záležitostmi dějícími se ve vládní koalici, nad záležitostmi podstatnými a mnohem, mnohem závažnějšími, nejsouce nikým manipulováni a podněcováni, nehnou ani brvou. Možná tyto úděsné věci odmítá vnímat i pan Šnirch a proto věnuje úsilí na odvracení pozornosti k záležitostem, ve srovnání s koaličním marasmem, zhola marginálním.

Matematik Šnirch, zmiňuje výčet obětí komunistického režimu, aniž by zmínil výčet obětí režimu kapitalistického. Pravda, porovnání bylo by značně tristní, vzledem k nesouměřitelné převaze počtu obětí režimu kapitalistického.

Nikoli jako historik, nýbrž jako matematik dokládá své tvrzení o tom, že studenti byli odjakživa citliví na nebezpečí pro společnost a často se pokoušeli rezignující nebo pasivní společnost zvednout. Bohužel, doklad této citlivosti ve formě uvedeného výčtu několika dat, není příliš hodnověrným dokladem. Obzvláště, vezmeme-li v potaz nespočetné akce studentů pod organizacemi různých názvů. Za všechny ostatní a především, lze jmenovat ČSM a SSM.

Přičteme-li k tomu, již zmíněnou, absolutní netečnost studentů k současnému dění, netečnost k nynějšímu marasmu ve vládní koalici, pak slova ohledně jakési citlivosti studentů na nebezpečí pro společnost, notabene citlivosti předurčené studentům odjakživa, dostávají pitoreskní zabarvení.

Co se týče matematikem Šnirchem uvedených studentských demonstrací v období od 21. srpna 1988 do 17. listopadu 1989, dostáváme se od zaslepené hlouposti vrcholového vedení KSČ, přes více či méně tolerované disidentské kruhy, ke spolupráci s částmi Stb. Od předem naplánovaných manipulací ze strany části složek Stb, ve formě příprav a realizace násilných akcí vůči studentům, (včetně předstírání smrti studenta v podání příslušníka Stb Živčáka, působícího ve studentském hnutí pod jménem Růžička), po organizování masových demonstrací. Předpokládám, že takřka každému musí být jasné, že milionovou demonstraci "Leteňská pláň" a mnohatisícové demonstrace mimo Prahu, by disidentské kruhy bez zkušeností s masovými akcemi, se spartakiádami a prvními máji, neměly šanci organizačně zvládnout.

Takže od studentské citlivosti na nebezpečí pro společnost se dostáváme k dlouhodobě připravované cílevědomé demontáži sociálních jistot a potřeb ve státech Evropy. Jak v první řadě ve státech východního bloku, tak následně ve státech bloku západního. K vyšším ziskům a ještě vyšším ziskům, diskrétní elity. V těchto souvislostech lze pak považovat snaživý výlev pana Šnircha o citlivosti studentů na nebezpečí pro společnost, za blábolení nezralého, nezkušeného a především historií nepoznamenaného matematika.

Závěrem přeji čtenářům pohodové prožití zbývajících dní svátečních a poklidný příští rok. Rok s předčasnými volbami, jejichž konání nebude vyvoláno společenskými bouřemi. Ale nastane zásluhou prozření, minimální sebereflexe a zásluhou probuzení zbývajících částeček svědomí alespoň u některých koaličních a nezařazených poslanců. Zásluhou probuzení zbývajících částeček svědomí, které alespoň několika z nich v dostatečné míře napoví, že úzkostlivé lpění na prodlužování krátkodobého posezení v poslaneckých židlích, je věc pro celkový spokojený život málo podstatná a důležitá.

Luděk Prokop
25. 12. 2012


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Luděk Prokop - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
l.p. Odba Novan
Odba Novan Vám taky...
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 16.12.2018
Dnes má svátek Albína
původ jména je latinský a znamená: bělavá
Nové komantáře
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Prolomení hesla ve Windows XP, Vista i 7 do pěti m
happy 19.9.2018 9:56
Ahojky, mám otázku - lze v PC s Windows XP zjistit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
TOPlist