Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Počítače > Arctic K381: Notebooková klávesnice k počítači

Arctic K381: Notebooková klávesnice k počítači

22.11.2012 | Karel Kilián

První klávesnice výrobce, který byl dosud takřka synonymem chlazení počítačů, dokáže zapůsobit svým minimalistickým designem a tlačítky typu chiclet s velmi nízkým zdvihem a malým odporem.

První klávesnice výrobce, který byl dosud takřka synonymem chlazení počítačů, dokáže zapůsobit svým minimalistickým designem a tlačítky typu chiclet ("čokoláda" nebo "čtverečky s mezerami") s velmi nízkým zdvihem a malým odporem. S tímto provedením klaviatury se dnes setkáte snad u všech výrobců notebooků, ať už Apple, Sony, Samsung, nebo třeba HP. Nejvýraznějším rysem je malá výška a celkově kompaktní rozměry, které víceméně odpovídají klávesnicím s numerickým blokem z notebooků. Přímo se nabízí srovnání s klávesnicemi Apple, nicméně upřímně říkáme, že provedení není ani zdaleka tak precizní. Také klasické "drátové provedení" nemusí sedět každému. Proti "jablečné klávesnici" ale s Arcticem poměrně výrazně ušetříte. Testovali jsme variantu v černém provedení s bílými popisky.

Klávesnici jsme zakoupili v kartónové krabici, kde se kromě samotného výrobku nacházely pouze molitanové vycpávky a papírové "leporelo" s popiskem základních funkcí. Krabice je šedo-bílá se stínováním, na čelní straně je fotka klávesnice, v pravém horním rohu logo výrobce, vpravo dole jsou představeny funkční klávesy. Měli jsme k dispozici české balení, jež nechtěně pobavilo chybami v českých znacích. Na zadní straně krabice je další snímek K381 a vlastnosti klávesnice prezentované ve dvou jazycích: češtině a angličtině.

Přední strana krabice
Přední strana krabice

Zadní strana krabice
Zadní strana krabice

Samotná klávesnice byla zabalena v průhledném igelitovém obalu. Překvapily nás ochranné fólie na spodní lesklé straně - přeci jen drsnější provedení by na stole sedělo lépe.

Spodní strana klávesnice je z nepochopitelných důvodů lesklá
Spodní strana klávesnice je z nepochopitelných důvodů lesklá

Hlavní rysy podle výrobce mají být následující:

 • 12 kláves s kancelářskými funkcemi.
 • Klávesy pro ovládání hlasitosti a režimu spánku.
 • Nízký profil a rozložení kláves ideální pro pohodlné psaní.
 • Nízký odpor tlačítek umožňující nepřetržité psaní bez únavy.
 • Ostré a jasné tlakové body.
 • Ušetříte prostor s ultra-tenkým designem.

Připojení klávesnice k počítači s Windows XP bylo bez problémů. Po zapojení do USB portu systém nainstaloval vše potřebné - nebylo tedy nutné dodávat žádné ovladače z CD, nebo je stahovat z webu.

Nebudeme chodit kolem horké kaše: dílenské zpracování rozhodně nepatří k nejlepším. Plastový dojem z celého kousku hardware se dal v této cenové relaci čekat, nejvíce nám ale vadilo "kývání" některých (zejména širších) tlačítek. Pokud klepnete prstem na klávesu nikoli doprostřed, ale na kraji, bude její stisk tužší. Zvuková odezva také není právě "vychytaná" - na rozdíl většiny notebooků prostě uslyšíte, jak naráží plast na plast, nikoli jemné cvakání. Proti dosud používané "nízkozdvihové" Genius SlimStar 220 se s Arcticem dá vytvořit podstatně větší rámus. V klidnějším prostředí by takto "ozvučená" klávesnice mohla rušit.

Kláves je celkem 111, základní rozvržení nepřekvapí žádnou vyslovenou výstředností, nicméně při bližším zkoumání postupně objevíte několik rozdílů. Pak je jen otázkou času a flexibility, zda si na ně zvyknete.

Levá strana klávesnice je víceméně klasická. Nejvíce nám vadil zkrácený levý Shift, vedle kterého se nacpala klávesa pro zpětné lomítko. Zvláštní jsou také klávesy Win, na nichž logo Windows nahradila písmenka AC. Alespoň nebudou rozčilovat uživatele s jiným operačním systémem :)).

Klávesa Win neobsahuje logo Windows
Klávesa Win neobsahuje logo Windows

Horní řada kláves nabízí tradiční sekvenci F1 až F12, napravo od ní je pak speciální tlačítko "F", přepínající tyto klávesy na "kancelářské funkce". Tlačítko funguje jako přepínač, takže buď je zapnutý režim funkčních kláves, nebo kancelářské zkratky. V případě aktivního kancelářského režimu se rozsvítí oranžová kontrolka.

Tlačítko F přepíná funkční klávesy na kancelářské zkratky
Tlačítko F přepíná funkční klávesy na kancelářské zkratky

Otázkou je praktické využití tohoto režimu, protože skoro všechny funkce již mají nějakou více čí méně standardní zkratku (Ctrl+S, Ctrl+V, atd.). Dochází tak ke zbytečné duplicitě, která může být zejména pro uživatele-začátečníka dosti matoucí, naopak pokročilí uživatelé spíše sáhnou po osvědčených klávesových zkratkách.

V prostředním bloku najdeme zdola čtveřici šipek v obvyklém rozložení obráceného T, nad kterými bez výraznějšího rozestupu sídlí editační a pohybové klávesy Insert, Home, Page Up, Delete, End a Page Down. Patrně nejvíce vrásek na čele nám udělala trojice kláves PrtScr, Scroll Lock a Pause, jež na drtivé většině klávesnic bývá oddělená, na úrovni funkčních kláves. Najít poslepu například klávesu Page Up je bez oné mezery podstatně obtížnější.

V prostředním bloku nám nejvíce chyběly mezery mezi první a druhou řadou kláves
V prostředním bloku nám nejvíce chyběly mezery mezi první a druhou řadou kláves

V řadě kontrolek chybí indikace stisknutého Scroll Locku, takže pokud nechtěně přepnete klávesnici do tohoto režimu (což se kvůli chybějící mezeře nad Home určitě stane), zjistíte to až v momentě, kdy stiskem šipky posunete otevřený dokument o celou stránku. CapsLock a NumLock svítí zelenou barvou, indikace režimu funkčních kláves je oranžová. Chválíme fakt, že diody nesvítí zbytečně moc, přesto ale dostatečně na to, aby byly viditelné i za jasného dne.

Kontrolky neoslňují, ale jsou vidět i za jasného dne
Kontrolky neoslňují, ale jsou vidět i za jasného dne

Bohužel chybí indikace zapnutého Scroll Locku
Bohužel chybí indikace zapnutého Scroll Locku

Numerický blok také přišel s několika atypickými prvky. Pokud jste zvyklí na dlouhou klávesu "plus", velmi pravděpodobně vás bude dovádět k nepříčetnosti její rozdělení na dvě. "Plus" má tedy velikost standardní klávesy a druhou půlku původní pozice zabral druhý Backspace. Účetní a lidé, pracující s čísly, toto řešení možná ocení, běžným uživatelům ale skoro určitě vyhovovat nebude.

Numerický blok zkrátil tlačítko Plus a přidal Backspace
Numerický blok zkrátil tlačítko Plus a přidal Backspace

Nad numerickým blokem je kvarteto kláves s polovičním profilem - dvě slouží k nastavení hlasitosti zvuku, třetí k jeho zapnutí a vypnutí, poslední pak k uspání počítače. Musíme konstatovat, že ač máme na ploše Windows ikonu pro uspání, s tímto tlačítkem je to jednodušší a zábavnější :). Nicméně další multimediální klávesy - alespoň pro pozastavení, spuštění přehrávání a zastavení přehrávače - by byly příjemné. Stejně tak bychom ocenili tlačítka pro spuštění prohlížeče, Wordu, Excelu, případně dalších uživatelsky definovaných aplikací.

Pochvalu si určitě zaslouží nadstandardně dlouhý (bezmála 170 cm) kabel, který jistě bude stačit i pro "vzdálené ovládání". Naopak ne právě milým překvapením je nemožnost jakýmkoli způsobem regulovat sklon klávesnice. Na spodku nenajdete klasické "vyklápěcí" nožičky, ale pouze čtyři gumové plošky, které navíc na kluzké podložce nedrží zrovna pevně. Výška klávesnice vpředu je cca 1,3 cm, vzadu pak asi dva centimetry.

Sklon klávesnice není možné měnit
Sklon klávesnice není možné měnit

O stabilitu na stole se starají jen drobné pogumované plošky
O stabilitu na stole se starají jen drobné pogumované plošky

Po týdnu používání jsme na této klávesnici bez výraznějších problémů napsali několik článků. Pravda, překlepů bylo zpočátku o trochu více, než je obvyklé, ale s tím je nutné při výměně klávesnice počítat. Rychlost psaní byla na velmi dobré úrovni a postupem času stále rostla. Navíc je možné očekávat, že po dostatečném navyknutí bude psaní ještě rychlejší a pohodlnější. Můžeme konstatovat, že Arctic K381 na nás během testování zapůsobila pozitivně, nicméně některými detaily nás dokázala dokonale rozčilovat.

Z hlediska použití v počítačových hrách zvládne K381čka prezentovat až čtyři současně stisknuté klávesy, což by mělo být dostačující. Během hraní je klávesnice velmi citlivá, klávesy poskytují dostatečnou hmatovou zpětnou vazbu, takže poznáte, zda jste je stiskli, nebo ne. Nízký profil navíc skoro nevyžaduje velké zvedání prstů. Je zřejmé, že "pařanům" budou chybět dedikované herní klávesy.

Resumé

Klávesnice Arctic K381 má rozhodně co nabídnout těm, kdož hledají levnou klávesnici, potřebují více místa na stole a ocení tenký, lehký a kompaktní vzhled. Praktické využití najde tento model také v případě potřeby transportu - například jako externí klávesnice k netbooku či k notebooku s nepohodlnou či omezenou klávesnicí. Arctic K381 se dá pořídit v bílém (jako Arctic K381-W) nebo v černém provedení (jako Arctic K381-B) za cenu, začínající na přibližně 280 Kč.

Klady

 • Nízká hmotnost
 • Tenký design
 • Oddělené klávesy.
 • Alternativní funkce funkčních kláves.
 • Plug and Play.
 • Poté, co si na klávesnici zvyknete, velmi vysoká rychlost psaní a malá únava rukou.

Zápory

 • Trochu ostřejší hrany kláves.
 • Nemožnost nastavení úhlu klávesnice.

 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Eugi Fotografie
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 19.7.2019
Dnes má svátek Čeněk
původ jména je latinský a znamená: vítězný
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist