Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Proč mi stačí Twitter a nepotřebuji Facebook

Proč mi stačí Twitter a nepotřebuji Facebook

16.10.2012 | Karel Kilián

Již v minulosti jsem naznačil svůj postoj k největší sociální sítí ve článku 20 důvodů proč je Twitter lepší než Facebook. Dnes si dovolím alespoň částečně navázat.

Proč používám Twitter a nikoli Facebook? V první řadě proto, že na Facebooku by se se mnou velmi pravděpodobně snažili vejít v kontakt lidé, u kterých o to nestojím. Nepotřebuji například sledovat, co se líbí spolužákovi ze základky, se kterým se už více než dvacet let nestýkám, a z kategorií "kamarád", "známý" a "cizí člověk" pro mne zapadá do poslední zmíněné, s dovětkem "nezajímá mě". Sdělit takovému člověku, že nemám Facebook, sice obnáší následný překvapený výraz, nicméně pořád je to pro něj pochopitelnější, než fakt, že ho nechci za kamaráda (a to ani v té formě přátelství, jak ho nabízí Facebook).

Nestojím o to, abych překonával rekordy v počtu "přátel", když své skutečné přátele spočítám na prstech obou rukou, navíc jsem s nimi v kontaktu jiným způsobem - prostřednictvím SMSek, e-mailů, případně i občasných osobních návštěv.

Twitter, podobně jako Google+, nevyžaduje oboustrannou vazbu - zatímco když vás chce někdo sledovat na Facebooku, musíte se s ním kamarádit, na Twitteru se nemusím nikomu vnucovat, abych si mohl číst jeho myšlenky. Zatímco na Facebooku bych žádosti o přátelství od lidí, které neznám, považoval za obtěžující, na Twitteru tím, že někoho sleduji, nijak neobtěžuji. Stejně tak nikdo neobtěžuje mne :). Navíc nemusím nikomu vysvětlovat, proč jsem si kohokoli "nezfriendoval".

Kdybych měl Facebook, byl by odrazem světa, který mám chtě-nechtě kolem sebe, a který jsem si v této podobě nevybral - například by v něm bylo skoro padesát procent voličů levice. Ne, děkuji. Netoužím po aktuálních fotkách "mimísků" spolužaček ze základní školy, stejně tak mě nezajímají příběhy kolegyně, pro kterou jsou nejzajímavějším zážitkem nové dveře, které samozřejmě musí nasdílet do lajny. Jak jsem řekl: svět kolem sebe mohu ovlivnit jen částečně - spolužáky, kolegy či známé si prostě nemohu vybrat. Bez ohledu na má přání ve světě kolem mne prostě vždy budou lidé, které nějakým způsobem nemusím, nebo mě absolutně nezajímají. Je to taková polévka ze závodní jídelny: sežer, co Ti předložíme, bez možnosti jít o dům dál.

Twitter bych přirovnal k domácí polévce, do které si sami zvolíte ingredience patřičné kvality. Je jen na mně, jaký typ příspěvků budu číst. Například se cítím být libertariánem, takže sleduji celou řadu podobně smýšlejících lidí, protože mají pro mne zajímavé a přínosné názory, nebo posílají odkazy na texty, které mi nějakým způsobem rozšíří obzory - namátkově doporučím třeba "mého guru" Jana Sychru, Marka Numerata, Jakuba Hájka, Jiřího Rybáře, Romana Bořánka, nebo Smiling Jacka. Na Facebooku by se mi aktuálně 50 % lidí radovalo, jak dobře nám dopadly volby do kraje. Děkuji, nemám zájem.

Ve své "lajně" sleduji městského policistu, záchranáře, televizního reportéra, začínající muzikantku, někdejšího šéfa velkého vydavatelství, nebo naftového magnáta a řadu dalších, pro mne zajímavých lidí. Nahlížím do jejich životů, občas dají "v plac" také nějakou zajímavost ze své práce. Tak pestrý pel-mel pro mne zajímavých profesí bych mezi svými bývalými spolužáky patrně nenašel. Mimochodem: nejzajímavějším poznatkem bylo, že všichni jmenovaní jsou vlastně "docela normální lidé" :).

Samozřejmě nesmí chybět "dinosauři", které si pamatuji ze svých internetových začátků, ať už je to Petr Staníček, Petr Koubský, věčný provokatér Radek Hulán, šprýmař bez hranic David Grudl, nestor českého IT zpravodajství Dan Dočekal, nebo třeba zakladatel Bloguje.cz Martin Malý. Sem tam poodhalí roušku svého osobního života, ale vždy jen v přiměřené míře, nicméně tak "dávají svému obrazu tvář". Řekněme si upřímně: na Facebooku by si mě patrně jako kamaráda nepřidali, neb mě osobně vůbec neznají.

Twitter mi tak vlastně nabízí vytvoření vlastního světa, který je podle mých představ. Mohu si nastavit vlastní podmínky a rozhodnout, kdo mě zajímá, aniž bych tím jakkoli omezoval ty, kteří chtějí sledovat mne (a leckdy mě třeba nezajímají). To jsou základní důvody, proč jsem aktivní na Twitteru, a netoužím po účtu na Facebooku. Ano, i tam si mohu vybírat, s kým se budu přátelit. Když si ale vzpomenu, kolikrát jsem už v reálu viděl vyčítavou až pohoršenou otázku "Ty sis mě odebral/a z přátel? A proč?", říkám si, že takhle je to přeci jen jednodušší. Jen málokdo má koule na to, aby odpověděl: "Protože jsi kráva!" A je skoro nemožné, aby to druhá strana přijala jako fakt a smířila se s tím.

PS: pokud by vás zajímalo, kteří lidé mi připadají zajímaví, račte prosím sem :).


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Sety Ach so..
v6ak celkem souhlas
js :-)
Muzzug Odebírání z přátel
Alf Klasické nepochopení
Karel K. To: js
js Souhlas
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 22.7.2019
Dnes má svátek Magdaléna
původ jména je hebrejský a znamená: věž
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist