Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Týdnoviny > Týdnoviny aneb Jistoty a prosperitu? Všem a povinně!

Týdnoviny aneb Jistoty a prosperitu? Všem a povinně!

5.10.2012 | Karel Kilián

Aby děti nechlastaly, zvýšíme daň všem!*Omezení svobody jen pro naše dobro!*Stát se stará špatně a ještě k tomu draze.*Jak vypadá reálný socialismus 21. století?


Heger: Spotřební daň na alkohol by měla stoupnout o 20 procent

Co dodat k nápadu ministra zdravotnictví Hegera, který si myslí, že: "Alkohol je v Česku příliš levný, spotřební daň by se podle něj měla zvýšit o 20 procent. Zdražení by mělo působit příznivě i na nižší spotřebu alkoholu u českých dětí."

V první řadě se zamysleme nad tím, proč došlo k metanolové aféře. Ano, souvisí to s černým trhem, na který se dostal škodlivý alkohol. Proč existuje černý trh? Jednoduše proto, že komodita, kterou lidé kupují draze, jde - ovšem bez "posvěcení státem" - vyrobit levně. Zisk přitom dostatečně vyvažoval případná rizika takového počínání.

Co se stane, když stát zvýší daně? Černý trh daně neplatí, takže se pouze zvětší rozdíl mezi oficiální cenou alkoholu a víceméně stále stejnou výrobní cenou. Výsledek: vyrábět "černý" alkohol se vyplatí ještě více než nyní, a to i přes případná větší rizika.

Co se týká argumentace typu "chraňme naše děti" - to je typické pro každého socialistického politika, který chce svým voličům (a nejen jim) utáhnout šrouby. Stačí vymyslet důvod typu "pomůže to tomu a tomu" či "ochrání to či ono". Schválně si zkuste všimnout, jak často (nejen naši) politici používají uvedené obraty v okamžicích, kdy se chystají omezit naše svobody. Ne nadarmo se říká, že cesta do pekla je dlážděna "dobrými úmysly".

Úplně absurdní je pak představa, že stát mluví do života našim dětem! Je věcí rodičů, aby vychovávali potomky, nikoli státu. Ovšem chápu, proč se politici o "výchovu dětí" snaží - protože jim tak vyrostou další generace lidí, neschopných jednat za sebe sama, a spoléhajících na pomocnou ruku státu.


Nepřipojuji se, komunisty volit nebudu!

Jak jsem napsal už na Twitteru: "Paní Gotterovou mám v oblibě už dlouho. Teď ještě víc, když vím, že míní volit Svobodné."

Je to reakce na její článek o e-mailu, ve kterém si jeho autor stěžuje, jak je to dnes špatné, a jak to za komunistů bylo lepší. I já jsem se musel pozastavit a leckdy i hořce zasmát nad některými argumenty, jako například: "Vždyť komunisti kradli také, řeknou možná. Ano, ale kradli s mírou a né na pět generací dopředu."

Jitka Gotterová se na případ údajného autora e-mailu podívala z jiné perspektivy - zamýšlí se nad tím, zda a případně co udělal dotyčný pro to, aby se měl lépe. Tedy jestli se například vzdělával. Jenže ono je to zase o tom samém, o čem jsem psal výše: významná část obyvatel Česka nechce udělat něco pro to, aby se měli lépe. Naopak: čekají, jak jim v tomto směru pomůže stát. Ani bezmála sedmdesát let historie ve státě, který si hraje na to, že je tu pro své občany, zjevně nebylo dostatečnou lekcí, která by ukázala, že stát se stará špatně a ještě k tomu draze.

Souhlasím s konstatováním autorky, která se nedomnívá, "že jedinou správnou cestou je návrat od většího zla k tomu o něco menšímu zlu." Bohužel většina občanů, kteří chodí k volbám, je přesvědčena o tom, že volbou menšího zla a hezčích slibů se něco změní. Už několikrát jsme se mohli přesvědčit, že tomu tak není.

Zbývá jen dodat, že ve volbě politické strany se s paní Gotterovou shodnu - také budu volit Svobodné.


Stát musí…

Janu Sychrovi se povedl další článek, kterým zaujal širokou internetovou obec, a poštval proti sobě část internetových diskutérů.

Téma je přitom stále stejné, jako v předchozích dvou komentářích dnešních Týdnovin - totiž co by stát měl dělat pro lidi. Autor poukazuje na skutečnost, na kterou mnoho z těch, kteří požadují po státu jistoty a prosperitu (především ovšem svou vlastní), jaksi zapomínají - totiž že když má něco platit stát, tak to neplatí z nějakých svých zdrojů, ale z peněz, které pod pohrůžkou vybral od svých daňových poplatníků. "Kdo jsou tito lidé, že mi nařizují, co musím dělat se svými penězi? Z jakého titulu tak činí? Že je jich víc než mě?", ptá se js.

Kratičký fejeton končí trefnou a výstižnou větou: "Stát takto musí dělat všechno, co by si přáli někteří lidé, kteří ale nejsou ochotní to sami i financovat." Ano, to je reálný socialismus 21. století, dodávám já.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
v6ak Kvalita zboží na černém trhu
Karel K. To: v6ak
v6ak Ke zdanění alkoholu a černému trhu
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 16.7.2019
Dnes má svátek Luboš
původ jména je slovanský a znamená: mírumilovnost
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist