Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Jak se jezdí v Evropě - 9. díl: Rumunsko

Jak se jezdí v Evropě - 9. díl: Rumunsko

22.8.2012 | Karel Kilián

Druhou polovinu jetošní dovolené jsme strávili v Bulharsku - o tom, jak se jezdí na tamních silnicích, si můžete přečíst v předchozím díle "Jak se jezdí v Evropě". Rumunskem jsme pouze projížděli - vjížděli jsme 20. července 13:57 z jihu přes hraniční přechod Ruse, poté jsme zamířili na sever na Bukurešť, kterou jsme minuli po okruhu, abychom pokračovali na severozápad do Aradu, kde jsme přespali. Následující den jsme pak po cca 50 kilometrech vjeli do Maďarska. Pozitivním faktem této cesty byly víceméně jen formální kontroly na hranicích - Bulharsko-Rumunská hranice byla otázkou jednotek minut, zdržení na Rumunsko-Maďarské hranici nebylo větší než 20 minut.

Jestli jsem od Bulharska nečekal mnoho, neboť jde, podobně jako u nás, o post-socialistickou zemi, z Rumunska jsem měl přímo obavy. Ty se nakonec do značné míry naplnily.

Stejně, jako v Bulharsku, ani v Rumunsku jsme si moc neužili dálnic. Ty jsou po celé zemi sporadicky rozesety - tři vedou do Bukurešti, další kousky jsou spíše symbolické. Proti Srbsku či Maďarsku, které jsou ve směru na sever - jih doslova "jednou velkou dálnicí", to byl docela znatelný rozdíl. Prakticky všechny "mezinárodní silnice" jsou tak v provedení "jeden pruh tam, druhý zpátky". Na místa s více pruhy narazíte opravdu výjimečně. Při dlouhé cestě, plné kamionů, je to otravné a únavné, protože ztratíte mnoho času. Milovníci kopcovitého terénu a příznivci "kroucení volantem" si ale přijdou na své.

Nutno ale říci, že kromě záplat, svědčících o snaze o údržbu, jsme nenarazili na cestu ve vysloveně špatném stavu. To ale mohlo být dáno faktem, že jsme celou dobu jezdili po silnicích, označených jako silnice první třídy. Po silnicích nižší kategorie jsme nejezdili, takže bohužel nemohu sloužit s informacemi, jak to na nich vypadá.

Policisty jsme za celou dobu nepotkali ani jednou, stejně tak - na rozdíl od Bulharska - nemáme informace o tom, že by nějak nadprůměrně otravovali. Radar jsme taktéž nespatřili, byť jediný. To se také projevuje na způsobu jízdy - značky, omezující rychlost, jsou podél silnic spíše v roli dekorativního předmětu, a nikdo si s nimi příliš neláme hlavu. Pochopil jsem, že civilizovanost země se dá do určité míry posuzovat i z ochoty dodržovat limity - v Německu, Švýcarsku či Slovinsku je zvykem jezdit spíše méně než více. Pokud v Rumunsku budete jezdit jako Švýcar, dříve či později se na vás pověsí kamión, který očividně zdržujete. Předpisy prostě nejsou od toho, aby se dodržovaly.

Podobné je to s předjížděním - stejně, jako v Bulharsku - jsou riskantní předjížděcí manévry takřka na denním pořádku. Blikat nebo troubit na protijedoucího idiota, který je přesvědčen, že to ve své staré Dacii přeci jen stihne, nemá význam.

Dopravní značení bylo relativně v pořádku, zabloudili jsme pouze v noci u Aradu, kdy nás navigace vedla původní silnicí, která byla po pár stovkách metrů uzavřena. Je pravdou, že značky nám tento záměr nijak markantně nevymlouvaly. U mnoha semaforů narazíte na odpočet, signalizující, za jak dlouho skončí aktuální signál. Rozjezdy se tedy odehrávají bez oranžové, přičemž Rumuni mají ve zvyku odjíždět z křižovatky o fous dříve, než skočí zelená.

Patrně nejhorší kapitolou našeho putování jsou rumunští řidiči. Zařadil bych je někam mezi Albánce a Čechy. Říci, že v Rumunsku vládne chaos, by byl ještě slabé slovo. Tolik rozčilování, jako tam, jsem si už dlouho neužil! Když někdo udělá gesto, a chce pustit z vedlejší dlouho čekající vozidlo, zpravidla tím vyvolá chaos na druhou. Na džentlmenství se hraje možná mezi kamioňáky, ale určitě ne mezi osobáky. Nabyl jsem dojmu, že kdybych zůstal trčet na železničním přejezdu, Rumun by mi neudělal místo, ani kdybych měl metr za kufrem vlak.

Počítejte s tím, že v kolonách, vznikajících na pravidelných místech, občas narazíte na žebráky a pouliční prodejce. Ani s jednou skupinou jsme neměli problém - stačilo projevit nezájem a hned šli o auto dál. Nejvíce mě zaujal muž, prodávající boty - v každé ruce měl jeden pár. Jak řešil různé velikosti, jsem se ho ale neptal - v tomto směru jsem rád, že se naše auto automaticky zamkne, když překročí 15 km/h.

Vozový park je poměrně zaostalý - místy si budete připadat jako ve filmech s rodinou Homolků. Dominantní jsou domácí Dacie, z těch novějších kousků se velké oblibě těší Logany. To jsem ale v zemi této kategorie čekal, překvapilo by mě, kdyby tomu bylo jinak. Nepřekvapí, když potkáte povoz tažený koněm či oslem, samozřejmě bez jakéhokoli osvětlení.

Poměrně kuriózní je také fakt, že známku ("Rovinete") musíte mít, ačkoli nebudete jezdit po dálnici - je to totiž silniční známka.

Tankovali jsme jen dvakrát - poprvé v horách u Robesti, podruhé u Aradu, v obou případech u Lukoilu. Ač jsem měl (pochopitelné) obavy, nezaznamenal jsem horší kvalitu, ani vyšší spotřebu. Samozřejmě u nějaké "méně značkové" pumpy bych v této zemi raději "nečepoval"

Zbývá dodat rychlostní limity, které se, jak už jsem psal, skoro nedodržují: v obci 50 km/h, mimo obec a na rychlostní silnici 100 km/h, když budete mít štěstí na kousek dálnice, můžete to "rozpálit" na 130 km/h.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 22.7.2019
Dnes má svátek Magdaléna
původ jména je hebrejský a znamená: věž
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist