Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Zrůdná ekonomie i vláda rozpočtové zvrhlosti

Zrůdná ekonomie i vláda rozpočtové zvrhlosti

10.5.2012 | Luděk Prokop

Žijeme v období po ukončení soutěže dvou rozdílných systémů. V období, kdy většina odmítá smířit se s vývojem situace, kdy jsou postupně a nemilosrdně odbourávány standardy. Standardy vzniklé a rozvíjené v období soutěže.

Jeden příklad za ostatní. Na jedné straně plná a poviná zaměstnanost. Na druhé straně podpora v nezaměstnanosti. Podpora zajišťující životní úroveň srovnatelnou (ne-li vyšší) s úrovní zaměstnanců v konkurenčním systému plné a poviné zaměstnanosti.

Žijeme v období vygumovaného konkurenčního systému. V období bez soutěže. V období, kdy začíná být zjevná skutečná tvář vítězného systému, aneb nemusí již soutěžit a nemusí se ani přetvařovat.

Žijeme v období stále rostoucí zadluženosti států. Zadlužených států od nejbohatší a nejvyspělejší Ameriky, až po toho našeho pravicového strašáka, po Řecko.

(Mimochodem, ta naše pravice tím jejím strašením a lživým blábolením o rozpočtové zodpovědnosti dokázala za vydatné pomoci sdělovacích prostředků, vytvořit dojem, že nikoli pravicová vláda v Řecku má zásluhu na obří zadluženosti ale jakoby to celé téměř zavinily naše levicové strany).

Žijeme nejen v období stále rostoucí zadluženosti našich spřátelených států ale i v období stále rostoucí zadluženosti státu našeho. Před volbami nám Kalousek zaslal složenky na úhradu státního dluhu, abychom jej s jeho partou volili, protože nás jedině oni a nikdo jiný z toho dluhu nedostane. Mnozí, možná v pomatení mysli je volili a zvolili. A ti staronově i nově zvolení, po uplácání koaličního slepence, ruku v ruce tehdejší dluh ještě podstatně zvýšili. Zvýšili, přestože kdekoho "brali u držky", kde a jak se dá. A protože tunelaření a související korupčnictví zůstalo nedotčeno, pokud nebylo ještě více zdokonaleno, dluh narůstá dál. S dluhem rostou i snahy vzít ještě více státní kasu, ještě více občanů a ještě podstatněji na hůl. S tím zároveň roste i míra oblbování a neskonalého lhaní nejen o rozpočtové zodpovědnosti. Dodejme též oblbování týkající se blíže nespecifikované, nicméně zdůrazňované šetrnosti. Nepochybně je míněna pouze šetrnost řadových občanů.

Vyvstávají vedle řady otázek i otázky kardinální. Prvořadou otázku o zdravé rostoucí ekonomice, kdy její růst zdá se být v přímém protikladu s pojmem šetrnost, ponechávám stranou. Nerozumím tomu a raději ani rozumět nechci. Bez přehánění mne ale v souvislosti s pojmem šetrnost doslova děsí stohy barevně potištěných reklamních papírů téměř denně roznášených po domech a všude možně. Desítky jiných ale obdobných příkladů snad uvádět netřeba.

Za nejkardinálnější otázku však považuji otázku, komu všechny ty zadlužené státy od USA po Řecko a ČR, komu konkrétně dluží. Že by nějaké instituci? Světové bance? Nějakému fondu? A komu tedy ta instituce ať již to je banka taková či onaká, nebo fond ten či onen, komu konkrétně patří? Je-li pravdou, že 80% majetku na naší zeměkouli patří pouhým dvěma procentům ze všech obyvatel země, tak to potom bychom mohli být k odpovědi podstaně blíž.

Od výše uvedené otázky je již jen kousek k otázce co všechno je možné prodat a vlastnit. Dokonce se údajně již prodávají pozemky na marsu, což považuji za fámu. Protože kdo a jakým právem by tyto pozemky prodával? Vrátíme-li se na zem, raději po podobném vlastnictví a po právu prodat a vlastnit například ostrov, řeku, jezero, léčivý pramen a tak dále a podobně, raději po tom nepátrejme. Dostali bychom se k právu na rozpoutání války, nebo k právu na revoluci. Ať již té ve Francii, nebo v Rusku, nebo jindy a jinde. Můžeme se začít bát.

Bojme se trvalé nepoučitelnosti skutečných, konkrétních vlastníků státních dluhů.

Neméně se můžeme bát i naší prapodivné vlády rozpočtové odpovědnosti. Respektive, měli bychom se začít bát naprosté, absolutní nezodpovědnosti naší, v nynější podobě nezvolené a tudíž i samozvané vlády. Bojme se tedy už nyní a pokusme se s tím něco udělat.

Luděk Prokop
8. 5. 2012.


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Luděk Prokop - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
v6ak "pravice"; kdo kupuje státní dluhopisy
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 19.6.2019
Dnes má svátek Leoš
původ jména je řecký a znamená: lev
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist