Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Android > Android Market je hlavním zdrojem malware pro mobily

Android Market je hlavním zdrojem malware pro mobily

6.12.2011 | Karel Kilián

Android se rychle stal nejpopulárnějším mobilním operačním systémem, a ruku v ruce s tím také nejoblíbenějším cílem pro škodlivý software.

Android může být hrdý na dominantní podíl na trhu, který vyšplhal až na 33 % po pouhých čtyřech letech. Současně s tímto velkým úspěchem ale jistě není žádným překvapením, že se populární operační systém stal číslem jedna také jako platforma pro malware - tak to alespoň tvrdí Igor Muttik, senior architekt bezpečnostní firmy McAfee.

Odkud malware pochází? Nepřítel je blíž, než byste čekali: číhá v Android Marketu. V minulosti se škodlivý kód šířil z jednoho zařízení na druhé, například přes Bluetooth, takže potřeboval, aby si uživatelé navzájem vyměňovali data. Dnes je to celé o aplikacích.

Zatímco vývojářům vyhovuje otevřená politika Android Marketu, konkurenční platforma Apple je uzavřenější, a výrobcem kontrolovaný App Store je z hlediska bezpečnosti nesporně lepší. Podle zprávy dosud nikdo, kdo neprovedl jailbreak iPhonu, nehlásil výskyt malwaru ve svém telefonu.

Proč je tedy Android Market nebezpečnější? V první řade proto, že uživatelé dříve či později začnou ignorovat dlouhé, často komplikované žádosti o oprávnění, které se objevují vždy, když se chystají stáhnout aplikaci. Lidé chtějí hrát své oblíbené Angry Birds, ne řešit, k jakým soukromým informacím program požaduje přístup. Když každá aplikace, kterou si stáhnete, přichází s dlouhým seznamem požadovaných oprávnění, časem začne téměř každý brát odklepnutí povolení jako samozřejmost.

Výsledkem tohoto stavu je fakt, že 63 % nových hrozeb pro mobilní telefony, objevených v posledním čtvrtletí, bylo určeno pro Android.

Vodítkem pro uživatele bývá počet stažení a hodnocení, které Android Market publikuje, a na základě kterého se dá soudit, zda je aplikace v pořádku a nejedná se o podvrh. Jenže je pravděpodobně jen otázkou času, kdy útočníci začnou prostřednictvím automatizované sítě botů manipulovat s informacemi podobným způsobem, jakým jsou dnes zneužívány vyhledavače.

Dá se také očekávat implementace nejrůznějších sledovacích mechanismů, které budou začleněny do jinak užitečných aplikací. Některé z nich možná budou nabízeny jako placené, což by umožnilo tvůrcům vydělávat hned dvakrát: jednou z poplatků za aplikaci a podruhé na ukradených datech.

Doporučení? Je jasné, že studovat oprávnění je otravné a zdržuje, ale aktuálně je to jediná cesta, jak se alespoň částečně bránit.

Zdroj: Techland Time.com.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 19.7.2019
Dnes má svátek Čeněk
původ jména je latinský a znamená: vítězný
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist