Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Android > SMS trojan pro Android posílá zprávy na placená čísla

SMS trojan pro Android posílá zprávy na placená čísla

1.12.2011 | Karel Kilián

Přesvědčí další mobilní malware Google o závažnosti hrozeb pro Android?

Výzkumníci z Kaspersky objevili trojského koně pro telefony s operačním systémem Android, který se zaměřuje na uživatele v osmi západních zemích. Tento trojský kůň, který se maskuje jako aplikace pro sledování textových zpráv, zobrazí po spuštění chybovou zprávu oznamující, že program není kompatibilní s použitou verzí systému. Mezitím ale na pozadí posílá SMS na čísla se zvýšenou sazbou provozovaná podvodníky, kteří tak okrádají majitele telefonu o peníze. Tento druh mobilního malwaru není žádnou novinkou, ale dosud se vyskytoval na východ od nás - především v Rusku a Číně.

Trojan má ještě druhou komponentu, sledující příchozí zprávy a schovávající před zraky uživatele ty, jež přijdou z určitých čísel.

Podrobnější popis

Trojan se zaměřuje na uživatele z řady evropských zemí a Kanady. Podle zpráv, které experti společnosti Kaspersky našli na internetových fórech, byly první infekce zaznamenány na začátku září. Mělo se jednat o staženou aplikaci, slibující správu a sledování SMS a MMS zpráv, volání a datového provozu. Po spuštění se zobrazila informace, že program není kompatibilní s verzí Androidu, následně pak uživatel zjistil, že přišel o veškerý kredit.

Škodlivý kód je šířen v podobě instalačního balíčku SuiConFo.apk, který si uživatel (nutno podotknout, že dobrovolně) nainstaluje. Následně se zobrazí seznam nainstalovaných programů. Po spuštění a zobrazení falešné chybové hlášky trojan získá ze SIM karty kód země a začne rozesílat zprávy na předdefinovaná čísla. V tuto chvíli má implementována čísla v osmi zemích: Francii, Belgii, Švýcarsku, Lucembursku, Kanadě, Německu, Španělsku a Velké Británii. Odešle celkem čtyři prémiové SMS.

Dojde-li na telefon zpráva z čísel 81001, 35064, 63000, 9903, 60999, 543, 64747, pak se ji trojan pokusí skrýt. Kromě toho odesílá další zprávy na francouzské telefonní číslo, což pravděpodobně slouží k tomu, aby zloději věděli, kolik placených zpráv bylo celkem odesláno.

Jsou bezpečnostní firmy šarlatáni a podvodníci?

Z hlediska ataků na mobilní telefony nejsou podobné aplikace ničím novým, ale programový manažer Google Open Source Chris DiBone možná bude překvapen. Na své Google+ stránce totiž tvrdil, že hrozba "viry" pro mobilní telefony je prezentována přehnaně, a označil společnosti prodávající ochranu před malwarem pro mobilní zařízení za "šarlatány a podvodníky," přičemž dodal, že jejich zaměstnanci "by se měli stydět."

DiBone není ve svém názoru osamocen - v roce 2008 Dirk Hochstrate z G DATA řekl, že "by se mohlo zdát, že bezpečnostní průmysl má větší zájem o vydělávání peněz, než o poskytování skutečné ochrany." S ohledem na enormní zvýšení objemu mobilního malware, zaměřeného zejména na Android, asi nepřekvapí, že se DiBonovy výroky setkaly u odborníků z oblasti bezpečnosti s ostrou kritikou.

SMS trojské koně jsou jedním z nejjednodušších způsobů, jak mohou zločinci snadno a rychle získat peníze. Zneužívání služby Premium SMS se šíří po celém světě, a jsem si docela jistý, že se v dohledné době nezastaví.

Zdroje: Virus Bulletin a Secure List.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Standa trojan pro Android
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 20.4.2019
Dnes má svátek Marcela
původ jména je latinský a znamená: malá bojovnice
Nové komantáře
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
TOPlist