Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Android > AirDroid: Ovládejte svůj Android z počítače

AirDroid: Ovládejte svůj Android z počítače

29.11.2011 | Karel Kilián

Pro ty, kdož tráví hodně času u počítače, a naopak telefon kontrolují jen minimálně, připravilo Sand Studio novou aplikaci AirDroid, která umožňuje uživatelům ovládat jejich Android z PC skrze bezdrátovou síť.

Hned na začátek vám můžeme prozradit, že AirDroid opravdu funguje, navíc jeho zprovoznění je tak jednoduché, že to zvládnou i začátečníci. K tomu přispívá rozhraní, napodobující pracovní plochu desktopového operačního systému s ikonami, hlavním panelem a ovládacími prvky.

Jednou z nejpůsobivějších funkcí je možnost přístupu k SMS zprávám, jejich správa, čtení a odesílání přímo z webového prohlížeče, aniž byste museli vzít telefon do ruky. Můžete také spravovat kontakty (byť, nutno uznat, v poněkud omezené míře), instalovat, odinstalovat a zálohovat aplikace, procházet soubory na paměťové kartě, a spravovat hudbu a vyzváněcí tóny. Z dalších funkcí jmenujme informace o zatížení procesoru, stavu baterie, paměti apod..

Velmi podařené uživatelské prostředí aplikace umožňuje provádět různé úkoly, bez toho, abyste se dotkli telefonu. Teoreticky, pokud máte AirDroid zapnutý, nemusíte vyndavat telefon z kapsy či tašky, abyste s ním mohli takřka plnohodnotně pracovat. Stačí standardním způsobem stáhnout a nainstalovat AirDroid, poté jej otevřít, stisknout tlačítko Start a přejít na počítači v prohlížeči na zobrazenou webovou adresu, kde zadáte heslo (heslo může být při každém spuštění jiné, nebo lze v nastavení zadat vlastní, které bude platné stále). Jedinou podmínkou, aby vše fungovalo, je připojení počítače i telefonu do stejné LAN.

Po spuštění aplikace v telefonu stačí stisknout Start Zobrazenou adresu zadáte do prohlížeče v PC a přihlásíte se heslem
Po spuštění aplikace v telefonu stačí stisknout Start Zobrazenou adresu zadáte do prohlížeče v PC a přihlásíte se heslem

V prohlížeči se přihlásíte heslem
V prohlížeči se přihlásíte heslem

Na ploše se zobrazí několik ikon a dolní informační lišta (běžně zobrazuje stav baterie, sílu signálu, připojení, ale umí též notifikací upozornit na události, jako je příchozí SMS zpráva). Po levé straně je panel se zkratkami vytvoření nové zprávy, přidání kontaktu, návratu na domovskou obrazovku, ukončení aplikace a otevření odkazů na některé zdroje vývojářského týmu. Přes ikonky na virtuální ploše provádět následující:

Na ploše se zobrazí několik ikon a dolní informační lišta
Na ploše se zobrazí několik ikon a dolní informační lišta
Dolní lišta umí notifikací upozornit na události, jako je příchozí SMS zpráva
Dolní lišta umí notifikací upozornit na události, jako je příchozí SMS zpráva

  • Info - zobrazuje informace o telefonu, jako je počet kontaktů (včetně těch synchronizovaných s GMailem), aplikací, zpráv, zvukových souborů, videí, knih a fotografií. Formou grafu je pak prezentováno využití interní paměti a paměťové karty.

Informace o telefonu
Informace o telefonu

  • Messages - čtení, posílání, přeposílání, nebo mazání textových zpráv. AirDroid přitom zobrazuje SMS v obvyklém režimu konverzace s každým kontaktem. Příjemná je možnost odeslat zprávu více příjemcům najednou a spolupráce s adresářem kontaktů.

SMS v obvyklém režimu konverzace s každým kontaktem
SMS v obvyklém režimu konverzace s každým kontaktem

  • Apps - instalace, odinstalace, zálohování (formou stažení APK souboru, nikoli tedy celé aplikace včetně nastavení), hledání aplikací, včetně možnosti provést požadovanou operaci s více aplikacemi naráz.

Správa aplikací v telefonu
Správa aplikací v telefonu

  • Files - přenos souborů mezi zařízením a počítačem a správa souborů na paměťové kartě, kde jsou k dispozici operace jako vyjmout, kopírovat, vložit, vyhledat, přejmenovat, nebo vymazat. Zde AirDroid potěší především možností stáhnout najednou více souborů nebo složek, které v takovém případě ukládá komprimované do archivu ZIP do složky pro soubory stažené z webu.

Správce souborů s možností importu a exportu souborů a složek
Správce souborů s možností importu a exportu souborů a složek

  • Market - z funkčního hlediska jediné menší zklamání, protože se jedná jen o odkaz na webový Android Market, který se otevře v dalším okně prohlížeče.
  • Photos - náhled, mazání, import, export, nastavení jako tapety a promítání v režimu prezentace.

Správa fotografií je s AirDroidem hračkou
Správa fotografií je s AirDroidem hračkou

  • Music - přehrávání, vyhledávání, import, export, odstranění, nebo nastavení jako tónu vyzvánění, oznámení a budíku.

AirDroid si poradí také se zvukovými soubory
AirDroid si poradí také se zvukovými soubory

  • Ringtones - vyhledávání, náhled, import, export, mazání a nastavení vyzváněcích tónů pro telefonní hovory, oznámení a budík. Dovoluje exportovat také systémové zvuky jako soubory ve formátu OGG.

Přímo z prohlížeče můžete nastavit tóny pro telefonní hovory, oznámení a budík.
Přímo z prohlížeče můžete nastavit tóny pro telefonní hovory, oznámení a budík.

  • Contacts - vyhledávání, správa a vytváření kontaktů. Podporuje ale pouze správu jednoho telefonního čísla a poznámky u každého kontaktu. Další údaje, jako je e-mail, adresa, webové stránky apod. (zatím?) bohužel nezobrazíte, ani nezměníte.

AirDroid umožní přidat nový kontakt, i spravovat ty stávající
AirDroid umožní přidat nový kontakt, i spravovat ty stávající

  • Call log - zobrazuje seznam přijatých, nepřijatých a volaných kontaktů. U každé položky je zobrazena ikonka, jméno, telefonní číslo, datum a čas a délka hovoru. Záznamy o uskutečněných a nepřijatých hovorech je možné smazat.

Záznamy o hovorech lze prohlížet a mazat
Záznamy o hovorech lze prohlížet a mazat

Webová virtuální pracovní plocha by měla být kompatibilní s většinou současných internetových prohlížečů, včetně Chrome verze 12 a vyšší, Firefoxu 3.6 nebo novějšího, Safari 5.0 nebo novějšího. Internet Explorer není doporučen z hlediska možných problémů s výkonem, které se nám během testu potvrdily. Výhodou je nezávislost na operačním systému počítače - AirDroid funguje stejně dobře pod Windows i pod Linuxem a velmi pravděpodobně i pod Mac OS. Minimální doporučené rozlišení displeje je 1024 x 768 px.

Také samotná aplikace v telefonu nabízí některé funkce, jako je zobrazení využití interního úložiště, SD karty, stavu baterie, zatížení CPU a RAM. Poslouží též jako správce běžících úloh, dovolující ukončit nebo odinstalovat běžící aplikace, přičemž podporuje dávkové operace. Správce aplikací umožňuje odinstalovat, sdílet nebo prohlížet údaje o nainstalovaných programech. Stejně tak dobře zastoupit správce souborů, které umí vyjmout, kopírovat, přejmenovat, odeslat, sdílet, mazat, třídit, a vytvářet viditelné i skryté soubory a složky.

AirDroid v telefonu poslouží jako správce procesů... ...správce aplikací...
AirDroid v telefonu poslouží jako správce procesů... ...správce aplikací...
...souborový manažer... ...i jednoduchý přehled o telefonu.
...souborový manažer... ...i jednoduchý přehled o telefonu.

Jedinou chybu, kterou tak AirDroidu můžeme vytknout, je poněkud nepochopitelné permanentní rozsvícení displeje, které zbytečně zvyšuje spotřebu baterie. To lze naštěstí deaktivovat tradičním tlačítkem pro vypnutí telefonu, případně vypnout v nastavení, nicméně jedná se sice o drobnou, ale zbytečnou komplikaci.

Lepší představu o tom, co AirDroid umí a jak funguje, si můžete udělat z následujícího videa.

Představení funkcí aplikace AirDroid

QR kód
AirDroid
SAND STUDIO
Verze1.0.2 (22. 11. 2011)
Velikost2,6 MB
2.1+
ikona
Zdarma
generuje SvetAndroida.cz

 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 18.11.2018
Dnes má svátek Romana
původ jména je latinský a znamená: Římanka
Nové komantáře
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Prolomení hesla ve Windows XP, Vista i 7 do pěti m
happy 19.9.2018 9:56
Ahojky, mám otázku - lze v PC s Windows XP zjistit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
TOPlist