Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Aktuálně > Malé železniční zamyšlení

Malé železniční zamyšlení

29.11.2005 | Karel Kilián

KDU-ČSL si zaplatila jako součást své volební kampaně jméno rychlíku. Vlak se bude jmenovat "Klidná síla" a půjde o pár R756/757, jezdící na trase Praha-Jeseník.

Podle iDnes "Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský potvrdil, že kdo si připraví pár desítek tisíc korun, může si název vlaku opravdu koupit."

Začínám vážně uvažovat o tom, že si našetřím a zaplatím pojmenování rychlíků R602 (Bohumín-Praha) a R1541 (Praha-Český Těšín). Jako ideální mi připadá název "Zasraný sociál s koženkovými sedačkami." Ten by totiž nejen odpovídal skutečnosti, ale název by byl i informací pro cestující. Takřka živě vidím hlášení "Rychlík 602, zasraný sociál s koženkovými sedačkami, který dále pokračuje... ...přijede na první kolej."

Aby bylo jasné, proč mám pifku zrovna na tyhle spoje – jezdím často na trase Praha-Ostrava a zpět. Protože v neděli je R602 do Prahy totálně přecpaný, začal jsem si kupovat místenky. Ty měly, krom jistého místa tu výhodu, že byly do vozů s plyšovými sedačkami, které jsou výrazně pohodlnější, než umaštěná červená koženka (anabázi se řazením místenkových vozů jsem řešil dříve ve článku Vůz se službou úschova mrtvol během přepravy je řazen na konci vlaku... . Předminulý víkend ale v Bohumíně patrně dobré vozy nezbyly a tak i jako "místenkáče" dorazily vozy typu B (tedy "červená koženka"). To mě samozřejmě řádně namíchlo. Za 30 Kč navíc jsem tak seděl na nepohodlné lavici, kde jsem se tísnil spolu s dalšími třemi pasažéry, kteří si ovšem nepřipláceli nic. Raději jsem v České Třebové vystoupil a počkal přes hodinu na IC J.G.Mendel z Vídně. Vyplatilo se: svezl jsem se v rakouském voze v pohodlné a polohovatelné sedačce, klidu, tichu a bez nalepených spolucestujících. A to za ty samé peníze (mám kilometrickou banku, takže neplatím příplatky za vlaky vyšší kvality). Halt Rakušáci by celkem pochopitelně v našich dobytčácích necestovali a necestoval by v nich ani dobytek, protože ten má evropskými normami daný minimální prostor pro přepravu.

Je velice pěkné, že na trase Praha-Ostrava budeme mít konečně možnost cestovat solidními vlaky Pendolino. Otázkou je, kdo bude těchto vlaků využívat. Cena 500 Kč je vysoká, ale celkově vzato – pokud při cestách preferujete klid a luxus, stála by za to. V čem je ale problém: studenti mají platit za tentýž vlak 250 Kč. Zaplatí tedy méně, než kdyby si na stejnou cestu koupili místenku ve vlaku EC/IC (ta by je stála s Junior pasem 182 Kč + 60 Kč příplatek za vlak vyšší kvality + 30 Kč za místenku = 272), což je opravdu paradox. Co je horší – "nestudent," který vysolí 500 Kč, ve vlaku klid mít nebude (zkuste si někdy cestovat v kupé se studenty).

Takže zatímco pracující si budou moci vybrat mezi přilepeným zadkem na kožence v rychlíku, nebo o něco větším komfortem v EC/IC (většinou bez klimatizace), rychlá a pohodlná Pendolina budou vozit studenty.... No není to krása, ty naše České dráhy?


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
David Kabele (Gagarin) to Almad
Karel K. To: Almad a David
Almad Navrhuju se slozit!
David Kabele (Gagarin) vlaky
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 24.7.2019
Dnes má svátek Kristýna
původ jména je řecký a znamená: křesťanka
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist