Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Aktuálně > OC Chodov – Český sen v praxi, aneb Tady už mě neuvidíte!!

OC Chodov – Český sen v praxi, aneb Tady už mě neuvidíte!!

28.11.2005 | Karel Kilián

Viděli jste dokumentární film Český sen? Pokud ne, připomenu v kostce jeho pointu. Dva studenti (Vít Klusák a Filip Remunda) "postavili" neexistující hypermarket. Začali masivní reklamou a skončili na zelené louce, kam dorazily stovky koupěchtivých zákazníků. Ti teprve tam zjistili, že žádný hypermarket na daném místě neexistuje, což některé z nich značně vytočilo.

Film je prokládaný mnoha zajímavými vsuvkami – například se můžete podívat do zákulisí reklamní agentury a měření "účinků" reklamního letáku na čtenáře. Úplně nejzajímavější mi ale přišly rozhovory s obyčejnými lidmi. Zejména jedna "teen-age" dívenka ukázala, jak hluboko je hyper-supermarketová kultura zakořeněná v dnešní mládeži (a bohužel nejen v té mládeži...).

Nejprve hovoří rodiče oné "teenky" o tom, že byli na procházce v šáreckém údolí a že slečna byla celá posmutnělá a bez nálady. Pak ji vzali do hyper-supermarketu a ona najednou ožila. Následuje dotaz na onu slečnu – jak se cítila a jak by to vyjádřila. To, co z té "teenky" vypadalo, mi ještě dnes vyráží dech: "No,... ...no, to bylo jako kdyby bylo celý den zataženo a najednou vysvitlo sluníčko!"

Jasně, puberta je těžká, ale nějak si nemohu pomoci – dříve se projevovala jinak (možná i proto, že žádné hyper-super nebyly). To je dnes opravdu pro (některé) lidi výlet do hyper-super podobným, nebo dokonce ještě lepším, zážitkem, jako například pro jiné návštěva kulturní akce, posezení s přáteli, nebo procházka přírodou? Bohužel, nejspíš ano :(.

Ostatně stačí se podívat na současné předvánoční reklamy, které nás zvou ze všech vitrín a reklamních ploch na "užití si" v tom či onom obchodním megacentru, plném obchůdků a hlavně se spoustou zábavy. Prostě chcete-li zažít opravdovou vánoční pohodu a ještě k tomu být sexy a "be in," nepovede se vám to jinak, než že vlezete do některé z těchto praček mozků a strávíte tam několik hodin.

Nevím, jak vy, ale já osobně jsem v žádném hyper-super nic zábavného nenašel. Naopak mě tyto velekomplexy děsí. Nevidím nic zábavného v proplouvání uzavřenými prostorami, plnými lidí, kde vás z každé strany "lákají" přesvětlené výlohy nejrůznějších obchodů.

Tento víkend jsem s Drahou polovičkou vyrazil na Chodov, kde vyrostlo nové obchodní centrum (buď je a nebo bude největším OC u nás). Cílem mého výletu nebyly desítky a stovky obchodů, neb tam není snad žádný, který by mě zajímal. Jel jsem tam proto, abych vyfotil pro svůj web nově upravený vestibul stanice metra. Nicméně, když už jsme byli na místě, rozhodli jsme se i nakoupit nějaké ty potraviny ve zdejší Hypernově.

První, čeho si určitě všimnete, je výrazně zvýšený provoz lidí ve stanici metra. Zatímco dříve patřil Chodov spíše k průměru, dnes je výstupní schodiště nacpané k prasknutí.

Po nafocení kýžených snímků jsme konečně vstoupili do hyper-super. Nejvíce sledovanými byly orientační plánky, sporadicky roztroušené po budově. Ač s orientací v mapách nemívám problémy, ony "orientační plánky" mi tedy moc v orientaci nepomohly - jsou IMHO dosti nepřehledné.

Stejně tak orientaci neprospívá umístění eskalátorů, spojujících jednotlivá patra, v různých částech budovy. Domnívám se, že účelem tohoto na první pohled nesmyslného řešení, je snaha donutit zákazníka, aby prošel co největší část budovy a tím pádem shlédl i "neodolatelné" výlohy co možná největšího počtu obchodů.

V celé budově je nepříjemné horko, takže ačkoli jsme dorazili z mrazu v teplých bundách, skončili jsme nakonec v tričkách. Osobně bych teplotu odhadoval na nějakých 25-26 stupňů, což má do "příjemné pokojové teploty" opravdu daleko.

Než jsme našli Hypernovu, byli jsme nuceni strávit nějakou tu minutu blouděním v labyrintu. Při sledování ostatních zákazníků jsem nabyl dojmu, že většina se sem skutečně přišla projít – výjimkou nebyly ani rodinky s dětmi, kterým rodiče patrně tímto způsobem kompenzovali víkendovou procházku.

O množství pipinek, oblečených ve stylu "Kenvelo," "New Yorker," "Orsay," či dalších, se snad ani nebudu vyjadřovat. Každopádně procento těchto bezduchých bytostí s růžovými botičkami, bundičkami, kalhoty, pásečkem a kabelčičkou, je v OC Chodov na můj vkus až nadprůměrně vysoké. O to více jsem vděčný své přítelkyni, která – ač se obléká hezky, moderně a vkusně - těmto trendům nepodléhá a obchody výše zmíněných značek ji nechávají chladnou.

Konečně jsme našli Hypernovu. Ačkoli obchod samotný zabírá značnou plochu hlavní budovy, jakoby úmyslně jsou zde velice úzké chodbičky mezi regály. Na většině míst nemáte šanci nacpat vedle sebe dva vozíky. Právě tohle mě přivádělo k zuřivosti, protože jsem šel nakoupit a ne se projíždět volnou vycházkovou chůzí mezi regály, jako většina ostatních, kteří mě tím pádem zdržovali. Zhruba po polovině našeho pobytu v tomto obchodě už jsem byl vytočen na maximální možnou míru, takže jsem si razil cestu mezi zevlujícími zákazníky opravdu razantním způsobem, neb jsem zde – na rozdíl od nich – nechtěl strávit celé odpoledne.

I tak jsme v obchodě – především díky totálně nesmyslnému rozmístění jednotlivých potravin – zabili půl hodiny. Ani ceny zde nejsou moc příznivé a Hypernova tak v tomto směru prohrává i v porovnání s Albertem na Hájích, kde nemusím nachodit dva kilometry kvůli deseti rohlíkům.

Tradičně jsme se zasekli u pokladny. To je také zvláštní skutečnost, o kterou se s vámi musím rozdělit: ať si totiž v jakémkoli krámě vyberu kteroukoli pokladnu (zpravidla tu s nejkratší frontou), vždy se něco pos..e. Buď dojde páska v tiskárně účtenek, nebo si zákazník zapomněl zvážit cibuli, případně zjistil, že cena u pokladny je jiná, než na regále a je tedy nutné provést storno... ...nebo se stane cokoli jiného, díky čemuž se právě ta naše fronta zasekne. Samozřejmě se tak stává v okamžiku, kdy již máme vyložené zboží na páse pokladny a jeho zpětné naskládání do vozíku by zabralo další čas.

Takže i v Hypernově jsme si vybrali kasu, kde silně obézní paní (tak 140 kg bez kostí) ztratila cenovku z balíčku zákusků (asi usoudila, že její váha ještě není dostatečná na to, aby dostala dálniční známku). Tím pádem se samozřejmě pokladna zastavila a čekali jsme, až hbitý posel na kolečkových bruslích zákusky odveze zpět, tam je vybalí, znovu namarkují, vytisknou nový lísteček a posel je opět přiveze na pokladnu, kde je konečně započítají k účtu.

Z chodovského mega-super-hyper centra jsem odcházel zpocený, značně vynervovaný a nas..ný s konstatováním, že sem už opravdu nikdy nepůjdu. Nehodlám, na rozdíl o těch, které to baví, trávit víkendy v davech, ploužících se mezi regály a bloumajících kolem obchodů se zbožím, které mě nezajímá.


PS: o hyper-super-mega-marketech se rozepsal i Almad. Vizte:

Malé intermezzo nákupní

O nákupních centrech ještě jednou


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Lenka :-)
ssv vkus
dan dobré postřehy
Karel K. To: Radek
Radek úzké uličky v HN ?
Karel K. To: Zuzka
Zuzka neurotik?
Verča Trapárna
Jana Dotaz
Karel K. To: Ráďa
Ráďa Pipinky a spol...
Karel K. To: terezka
podle tebe nejspis pipka...jinak terezka... par otazek...
Karel K. To: Tereza
Tereza reakce
Karel K. To: Ivanka
Ivanka OC Chodov
ivan hm
Almad reakce
Karel K. reakce
Almad Almade, nepis jak prase
Almad To: ILU
Vul :-) A
Karel K. to: michal
michal absolutni nesouhlas
pepek Souhlas
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 19.6.2019
Dnes má svátek Leoš
původ jména je řecký a znamená: lev
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist