Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Android > gReader: Aktuální informace na dosah ruky

gReader: Aktuální informace na dosah ruky

31.8.2011 | Karel Kilián

Sledovat několik desítek informačních zdrojů vyžaduje kromě dostatku času také šikovnou aplikaci pro jejich správu. Google Reader je jedním z nejlepších řešení a pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovovalo webové rozhraní, můžete na desktopu vyzkoušet FeedDemon, na Androidu pak třeba dříve recenzovaný NewsRob či gReader, na který se podíváme dnes.

Výhodou RSS čteček propojených s Google Readerem je vzájemná obousměrná synchronizace - tedy to, co si přečtete v mobilu, bude označeno jako přečtené i ve webové aplikaci, případně v dalších programech, jež máte navázané na tentýž účet. Na všech zařízeních tedy budete mít k dispozici tatáž data.

Dlouhodobě používám již zmiňovaný NewsRob, nicméně zkouším i alternativy a musím přiznat, že gReader mě zaujal především co do rychlosti odezvy celé aplikace. Z praktického hlediska mi pak připadá dotaženější než oficiální Google Reader.

Co gReader nabízí?

Po propojení s účtem Google, spuštění a provedení synchronizace se zobrazí přehled všech zdrojů a dvě nástrojové lišty: jedna nahoře a druhá dole. Čeho si možná nevšimnete na první pohled, je skutečnost, že aplikace je lokalizována do češtiny, byť v některých zákoutích stále ještě narazíte na nepřeložené položky.

Přehled všech zdrojů a dvě nástrojové lišty: jedna nahoře a druhá dole.
Přehled všech zdrojů a dvě nástrojové lišty: jedna nahoře a druhá dole.

Horní lišta

 • Hvězdička umožňuje filtrovat zobrazené informace. Můžete si tak nechat ukázat pouze podcasty, uložené položky, články, které jste označili hvězdičkou či nasdíleli, případně odkazy nasdílené dalšími uživateli, jež sledujete v Google Readeru.
 • Štítek oceníte v okamžiku, kdy své zdroje třídíte do složek, nebo je označujete štítky. Toto tlačítko pak umožňuje přepínat mezi zobrazením rozděleným podle jednotlivých serverů (to je výchozí stav), nebo právě podle složek a štítků. Osobně mi vyhovuje druhý zmíněný způsob, neboť mohu zvlášť číst články týkající se například Androidu a nezávisle na tom pak třeba aktuální zprávy.

  Zobrazení podle složek a štítků
  Zobrazení podle složek a štítků

 • Plus slouží k přidávání dalších zdrojů. I zde funguje propojení s webovým Google Readerem, takže například můžete procházet zdroje doporučené na základě toho, jaké kanály již odebíráte. Samozřejmě není problém přidat si zdroj i zadáním adresy RSS kanálu.

  Zdroje doporučené na základě toho, jaké kanály již odebíráte
  Zdroje doporučené na základě toho, jaké kanály již odebíráte

Dolní lišta

Zde najdete tři tlačítka: to zcela vlevo slouží k provedení synchronizace proti Google Readeru, prostředním označíte všechny články v právě otevřeném seznamu jako přečtené a poslední pak přepíná mezi zobrazením všech nebo jen nepřečtených článků.

Co mi poměrně citelně chybělo proti NewsRobu, byl indikátor právě prováděné akce. Pokud v NewsRobu tapnete na rotující kolečko, signalizující probíhající synchronizaci, získáte přehled nad tím, co aplikace právě dělá. V gReaderu je toto kolečko zcela netečné.

Pod tlačítkem [Menu] pak najdete nabídku s dalšími položkami, jako je odhlášení, nastavení aplikace (k tomu se dostaneme níže), zobrazení stažených souborů, vymazání cache a přepnutí do celoobrazovkového zobrazení.

Čtení

Do čtení se můžete pustit tapnutím na příslušný zdroj (případně složku/štítek), čímž zobrazíte seznam článků. K dispozici jsou dva pohledy, mezi kterými můžete přepínat přes [Menu] - zakázaný rich list zobrazuje pouze titulek, název zdroje a čas vydání článku, povolený rich list pak přidává ještě obrázek (je-li definován v RSS zdroji) a část perexu. Položky lze řadit buď od nejnovější, nebo od nejstarší.

Seznam článků ve druhém režimu Seznam článků v režimu Rich list
Seznam článků ve druhém režimu Seznam článků v režimu Rich list

Komu se líbí čtečka Pulse News, ten si může nechat zobrazovat články podobným způsobem - tedy v podobě dlaždic s obrázkem a titulkem (bohužel většina českých zdrojů obrázky v RSS nedefinuje).

Seznam článků v podobě dlaždic s obrázkem a titulkem
Seznam článků v podobě dlaždic s obrázkem a titulkem

S otevřením článku se opět změní ovládací prvky - zcela vlevo vidíte název zdroje či složky, můžete přepínat mezi webovým nebo zjednodušeným zobrazením, v pravém horním rohu je pak ukazatel, indukující kolikátý článek z kolika právě prohlížíte.

S otevřením článku se opět změní ovládací prvky
S otevřením článku se opět změní ovládací prvky

Skrze plovoucí panel s trojicí tlačítek můžete článek sdílet v Google Readeru, označit hvězdičkou, případně ponechat jako nepřečtený.

V dolní liště jsou pak tlačítka pro otevření v prohlížeči, sdílení skrze další aplikace (např. odeslání e-mailem, SMSkou, na Twitter, apod.) a odeslání na Facebook. Po stranách jsou pak šipky pro listování mezi články (v nastavení je možné určit, že pro posun mezi články budete používat hardwarová tlačítka pro nastavení hlasitosti). K listování mám proti NewsRobu drobnou výhradu: použitá animace, během které se článek "odsune" doleva či doprava, není zcela plynulá (testováno na telefonu LG Optimus One), takže se občas stane, že článek zůstane na cca vteřinu "viset" v půlce obrazovky.

Další méně používané funkce jsou pak k dispozici pod tlačítkem [Menu] - najdete tu například možnost označit článek jako oblíbený, připsat k němu poznámku, přidat štítek, zobrazit obrázky, nebo přepnout na takzvaný "noční režim" s černým pozadím a bílým písmem.

Noční režim s černým pozadím a bílým písmem.
Noční režim s černým pozadím a bílým písmem.

Možnosti nastavení

V nastavení najdete šest sekcí:

V nastavení najdete šest sekcí
V nastavení najdete šest sekcí

 • V sekci Synchronizace můžete nastavit automatické načítání nových článků (zakázané/povolené/povolené pouze při připojení přes Wi-Fi), interval stahování a maximální počet načtených položek. Určitě doporučujeme zaškrtnout obě zatržítka v sekci Obousměrná synchronizace, abyste měli webový Google Reader synchronizovaný s mobilem a naopak.

  Nastavení synchronizace
  Nastavení synchronizace

 • Offline čtení dovoluje nastavit stahování celých článků pro pozdější čtení bez nutnosti připojení k Internetu. Osobně tuto možnost nevyužívám, nicméně například při cestování v zahraničí se může hodit - na čerpací stanici s Wi-Fi si načtete nové články, které si, již bez přístupu na Internet, během další cesty v klidu přečtete. Nastavit můžete, co vše se má stahovat (například zjednodušené zobrazení bez obrázků, nebo naopak normální s obrázky) a zda tak má gReader činit vždy, nebo jen v případě připojení přes Wi-Fi. Pokud byste chtěli stahovat i audio a video podcasty, budete si muset pořídit placenou verzi PRO.

  Nastavení offline čtení
  Nastavení offline čtení

 • Notifikace vás upozorní zvukem a/nebo vibrací v případě, kdy gReader načte nové články. Bohužel není možné nastavit si vlastní zvuk, což mi ale nevadí, neb notifikace nevyužívám, protože při mém počtu sledovaných zdrojů by se zvuk ozýval skoro pořád.

  Nastavení notifikací
  Nastavení notifikací

 • V sekci Cache rozhodně doporučujeme nastavit si jako úložiště (Storage Provider) paměťovou kartu. Především při použití offline čtení by vám interní paměť vašeho telefonu nemusela stačit. Z této nabídky lze také provést vymazání cache a nastavit automatické čištění po uplynutí dané doby.

  Nastavení cache
  Nastavení cache

 • Pravděpodobně uhodnete, že pod položkou Předvolby čtení se skrývá nastavení čtečky. Můžete zde například nastavit, zda se má aplikace zeptat, pokud chcete všechny články v seznamu označit jako přečtené, vybrat způsob třídění kanálů (podle aktualizace nebo podle abecedy a to sestupně i vzestupně), zapnout či vypnout načítání obrázků a povolit gesta. Proti NewsRobu nejvíce oceňuji možnost úpravy volby Odeslat. Pokud chci například odeslat odkaz na nějaký článek na Twitter, mohu si vybrat, zda se bude odesílat pouze odkaz, nebo titulek+odkaz, případně titulek, odkaz a část perexu. Tato možnost mi v NewsRobu poměrně citelně chybí.

  Nastavení předvoleb čtení
  Nastavení předvoleb čtení

 • V sekci Vzhled a chování pak lze nastavit velikost písma seznamu a článků a ovlivnit, zda se mají načítat i obrázky a perexy. Pokud byste chtěli přepnout celou aplikaci do tmavého motivu, budete si ale muset pořídit placenou verzi. Máte-li povolené otáčení obsahu obrazovky v závislosti na orientaci telefonu, lze volbou Landscape dual view zapnout dvoupanelové zobrazení podobné tomu z webové aplikace, což oceníte na větších displejích - například na tabletech.

  Volitelný režim zobrazení na šířku
  Volitelný režim zobrazení na šířku

Resumé

NewsRob a gReader jsou principiálně velmi podobné aplikace. Těžko jednoznačně říci, že jedna je lepší než druhá - každá má svoje plusy a mínusy. Ve prospěch NewsRobu mluví především rychlost listování mezi články, gReader nabízí širší možnosti konfigurace. Hlavní výhodou obou jmenovaných programů je obousměrná synchronizace s Google Readerem, díky které nebudete muset řešit, které články jste již četli v mobilním telefonu a které v prohlížeči. Své zdroje informací tak budete mít dostupné kdykoli a kdekoli.

gReader (Google Reader | RSS)
noinnion
Verze2.3.2 (21. 8. 2011)
Velikost1,1 MB
2.1+

Zdarma

96,36 Kč
generuje SvetAndroida.cz

 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 26.6.2019
Dnes má svátek Adriana
původ jména je latinský a znamená: od moře
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist