Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Svatba > Češi loni uzavřeli nejméně svateb za 200 let

Češi loni uzavřeli nejméně svateb za 200 let

28.3.2011 | Visnery

Minulý rok v České republice proběhlo pouze 46 746 svateb. Toto číslo je nejmenší za posledních dvě stě let. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, který tuto záležitost zkoumal.

Paradoxem je, že podle analýz Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí je pro 80% Čechů a Češek nejdůležitější rodina. Nejdůležitějším životním cílem pak zůstává přání mít děti.

Ekonomové a demografové tento jev vysvětlují tím, že se zhoršila ekonomická situace v zemi, kvůli čemuž se lidé cítí nejistí a neví, co bude dál. Klesá nejen podpora státu rodinám, ale také rapidně vzrostla nezaměstnanost. Tyto a další faktory mají vliv na obavy z rodinného života, svatby či dítěte.

Podle expertů na problematiku rodinných vztahů jsou ženy stále vzdělanější a kladou tudíž vyšší nároky na svého budoucího partnera, což může být jednou z příčin menšího počtu uzavřených manželství, než tomu bylo dříve.

Zvyšuje se také věk, ve kterém lidé uzavírají manželství. Zatímco ženy se nejčastěji vdávají ve věku od 25 do 29 let, muži se ke svatebnímu oltáři vydávají nejčastěji mezi 28. a 31. rokem svého života. Tento věk je často spojen většinou s ukončením vysokoškolského studia a získáváním praxe v zaměstnání, což je další fenomén, který dříve nehrál tak zásadní roli. Na nalezení prvního zaměstnání často závisí, zda se snoubenci budou moci finančně podílet na svatebních výdajích.

Česká republika má bohužel i jiná prvenství - například v rozvodovosti. Tento trend neustále vzrůstá a tak se v Česku za minulý rok rozvedlo 30 783 manželství.

Jak jsme na tom s potomky? V ČR se minulý rok narodilo 117 153 dětí, z toho mimo manželství 47 164 dětí, což je 40,3% z celkového počtu. I tento údaj v porovnání s jinými roky rekordní. Děti tak mnohdy vyrůstají v prostředí, kde rodiče spolu "žiji na hromádce" a nejsou spolu sezdaní. Mimo jiné se tak některé páry rozhodují proto, aby se vyhnuly rozvodovým tahanicím, sporům o děti a nepříjemnému dělení majetku.

Velkým fenoménem, který k nám přichází ze západních států, je matka samoživitelka. Taková žena touží po dítěti, ale netouží po partnerovi. Dítě pak vychovává sama a je takto spokojená.

O dříve tradičním modelu, kdy otec živil rodinu a matka se starala o děti, si české páry mohou nechat jen zdát. Průzkum ukázal, že se průměrná rodina neobjede bez dvou plnohodnotných platů, takže většina rodin si nemůže dovolit, aby žena zůstala v domácnosti.


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Visnery - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Sety ...
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 25.3.2017
Dnes má svátek Marián
původ jména je latinský a znamená: muž
Nové komantáře
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
Martin 24.3.2017 17:19
V souvislosti s kauzou v USA, kde stahují z prodej...
Užitečné příslušenství k elektronickým cigaretám
Petra 18.3.2017 15:11
No abych pravdu řekla o Vánocích jsem dostala jako...
Android tipy: Co dělat, když GPS není schopna nají
Mates 3.3.2017 18:00
Po aktualizaci z android 6 na android 7 mě přestal...
Češi musí mít vízum na Ukrajinu a k tomu ještě růz
Auriel 26.2.2017 23:24
Potvrzení, že nemají AIDS? A co ti, kteří to AIDS ...
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
janek 22.2.2017 12:55
Jak můžete zveřejnit takovýto článek, když zjevně ...
TOPlist