Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Potvrdil Ústavní soud legitimitu podvodného jednání?

Potvrdil Ústavní soud legitimitu podvodného jednání?

17.3.2011 | Luděk Prokop

Ne i ano. Věru otázka, která by mohla potrápit občany věřící na pohádky o demokratickém zřízení v našem Česku. Ústavní soud rozhodl. Jak jinak než po Česku. Vládní balíček škrtů v sociální oblasti se od konce roku 2011 ruší, protože zákon nebyl přijat v souladu s legislativou.

Za daných okolností nám první odstavec § 99 zákona číslo 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny sděluje, že za mimořádných okolností, hrozí-li státu značné hospodářské škody, vyhlásí předseda Sněmovny na návrh vlády stav legislativní nouze na určitou dobu. Mimořádné okolnosti ale neznamenají problémy při projednávání a schvalování zákonů v Poslanecké sněmovně. Mimořádné okolnosti nejsou ani snadno předvídatelné obtíže při diskuzi a obhajobě asociálních úsporných škrtů. Mimořádné okolnosti nejsou dokonce ani to, když koaliční partneři včetně Věcí veřejných, v diskuzích kolem přijímání asociálních zákonů, musí s barvou ven a veřejně vyjevit, že zachraňovat korupcí a tunely podlomenou finanční situaci hodlají především nikoli na úkor vysoko příjmové skupiny ale na úkor bezmocných a na úkor nízko a středně příjmových vrstev. A protože mimořádné okolnosti znamenají přírodní či jinou nepředvídatelnou katastrofu a nikoli výše uvedené záležitosti, proto v dané situaci šlo o uznání či odmítnutí kamufláže, podvodných hrátek se slovíčky a s pojmy. Potažmo o uznání či odmítnutí legitimity takto podvodného jednání vůbec. Rozhodnutí Ústavního soudu vyznělo jako ano i ne zároveň. Nelegitimní podvodné jednání neplatí, ale po určitou dobu platit může. S podmínkou, že se podvodníci polepší a podvodné jednání napraví. Inu a budiž. Rozhodnutí Ústavního soudu lze alespoň z části přijmout jako rozhodnutí pozitivní, jako rozhodnutí, že demokracie u nás zatím stále ještě neleží na lopatkách.

A to přestože naše legislativa někdy a někomu umožní cokoli, kdežto jiného za to samé potrestá, dle toho, jak se lidem s legislativou nakládajícími zlíbí. A to přestože v odvolacím soudním řízení je tu a tam vynesen diametrálně odlišný rozsudek, aniž by soudce, který vydal rozsudek chybný a tudíž vypracoval zmetek, nesl za zmetek následky stejně, jako je nese každý řadový dělník ve fabrice.

Pravda, postupem času může většinová společnost dospět k takovému odklonu od demokratického systému, že demokracie jednou na lopatkách bezmocně ležet bude. Domnívám se ale i díky rozhodnutí Ústavního soudu, že čas k realizaci takového odklonu zatím ještě nenastal. Bude to chtít jen více snahy, úsilí a času.

Zkušební balonek v podobě zásahu přepadového komanda v ČT částečně nasvědčuje tomu, že společnost ve změnu demokratického systému jakkoli zpotvořenému, ještě nedozrála. Na druhou stranu eskapády, Liborem Michálkem a následným nactiutrháním Libora Michálka počínající, aférou kolem firmy Promopro pokračující a zásahem v ČT rozhodně nekončící, jsou alarmující o to více, oč více pořádkumilovných občanů odsuzuje Libora Michálka a schvaluje zásah vojenské policie v ČT.

Jestliže by mohl být vyhlášen stav legislativní nouze pouhopouze na základě chtění a vychytralosti nynější vládní koalice, není až tolik obtížné představit si vyhlášení stavu ohrožení státu (spočívající třeba jen v ohrožení dnešní vládní koalice), včetně obsazení významných hromadných sdělovacích prostředků se zákazem sdělovacích prostředků méně významných. Bohužel, fantasmagorie uvedené představy po zásahu vojenské policie na fantasmagorii hodně ztrácí.

Luděk Prokop
14.3.2011


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Luděk Prokop - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 9.12.2018
Dnes má svátek Vratislav
původ jména je slovanský a znamená: navratitel slávy
Nové komantáře
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Prolomení hesla ve Windows XP, Vista i 7 do pěti m
happy 19.9.2018 9:56
Ahojky, mám otázku - lze v PC s Windows XP zjistit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
TOPlist