Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Svatba > Když otec nevede nevěstu k oltáři...

Když otec nevede nevěstu k oltáři...

1.2.2011 | Visnery

Už od pradávna je zvykem, že je to právě otec, který vede svou "malou holčičku" k oltáři. Tam ji předá ženichovi, který si ji po obřadu odvádí sám. V přeneseném smyslu to symbolizuje, že doteď se o dceru staral otec, ale od této chvíle je to práce novomanžela…

Jenže co dělat, když tatínek není a nemá nás kdo odvést k oltáři? Máme jen tak požádat jakéhokoli nám blízkého muže z okolí, nebo existuje nějaká svatební etiketa, která říká, že další v pořadí po otci by měl být například bratr, strýc, nebo někdo jiný? Nebude vypadat zvláštně, pokud se nevěsta rozhodne jít k oltáři sama, případně společně s ženichem? Jaká jsou pravidla a zvyklosti v této problematice?

Začněme vysvětlením Ladislava Špačka, odborníka na etiketu: "Smyslem doprovodu nevěsty a ženicha je jakési jejich symbolické uvedení do stavu těch, kteří již vdaní či ženatí jsou. Proto je musí doprovázet osoba starší a sezdaná. Guth-Jarkovský klade tuto podmínku nad požadavek, aby doprovod byl z rodiny, a připouští dokonce - není-li v příbuzenstvu starší či sezdaná osoba - doprovod ženicha dámou z nevěstiny rodiny a naopak. Nemusí to být tedy nutně příbuzný, ale měla by to být osoba starší a v manželském svazku, aby měla oprávnění uvádět ženicha či nevěstu do světa již sezdaných."

Pokud z jakéhokoliv důvodu nemáte možnost, aby vás otec vedl k oltáři (nežije, nestýkáte se s ním a podobně) měla byste si svého průvodce svatební uličkou vybrat sama. Měl by to být zcela jistě muž, někdo kdo pro vás něco znamená, ideálně z vaší rodiny, kdo je ochoten roli otce zastoupit. Může se tedy jednat o tyto příbuzné:

  • dědeček
  • bratr
  • strýc
  • bratranec
  • kmotr

Pokud ovšem nemáte ani tyto lidi k dispozici, nebo pro z nějakého důvodu vás nejsou tak důležití, můžete jít i mimo "rodinou krev". V takovém případě se může jednat o někoho z rodiny manžela (jeho otec, bratr atd.), nebo zcela mimo vaše rodiny, jako jsou přátelé, známí, či kamarádi.

V Americe je zcela běžné, že nevěsta chodí k oltáři sama bez jakéhokoliv doprovodu. Pokud nechcete nic lámat přes koleno a zbytečně "jen tak" někoho prosit, aby vás k oltáři odvedl (ať už pro to máte jakýkoliv důvod), můžete zvolit možnost "single". To znamená, že k oltáři prostě dojdete sama.

Není to rozhodně žádná ostuda, ani potupa, natož aby to někomu připadalo divné. Pokud vás tato možnost uspokojuje, je vše v pořádku a problém je vyřešen.

Další možnost, o kterou můžete požádat a zcela jistě vám v ní bude vyhověno, je, že půjdete k oltáři po boku ženicha.

Vrátíme-li se k výkladu Ladislava Špačka, musíme konstatovat, že není jednoznačně řečeno, že se nutně musí jednat o člověka staršího. Pokud nemáte možnost toto dodržet a ve vašem životě nikdo takový nefiguruje, můžete si vybrat i mladší doprovod. Podle zažitých zvyklostí by to měl být muž, ale rozhodně nemusí být ve věku vašeho otce, aby vás mohl odvést. Takže máte-li dobrého kamaráda, kterému je pod třicet, klidně ho můžete požádat. Nastávající novomanželky, které již mají děti, tak žádají o tuto poctu právě svého syna.

Často se otázka "Kdo mě povede k oltáři?" řeší, pokud má nevěsta vlastního i nevlastního otce, se kterým vyrůstala. Pak záleží jen na nevěstě a na vztazích s oběma otci. Je-li vztah s jedním z nich špatný, je rozhodnutí jednoduché. Jsou-li vztahy s oběma otci dobré, musí si nevěsta vybrat jednoho, případně ji mohou k oltáři vést oba (budou-li souhlasit na matrice a budou-li souhlasit otcové).

Je důležité, aby si každá nevěsta uvědomila, že je to její svatební den a vše se točí jen kolem ní, proto o tom, kdo jí povede k oltáři, rozhodne právě ona.


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Visnery - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Leni chci jít sama bez doprovodu
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 25.3.2017
Dnes má svátek Marián
původ jména je latinský a znamená: muž
Nové komantáře
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
Martin 24.3.2017 17:19
V souvislosti s kauzou v USA, kde stahují z prodej...
Užitečné příslušenství k elektronickým cigaretám
Petra 18.3.2017 15:11
No abych pravdu řekla o Vánocích jsem dostala jako...
Android tipy: Co dělat, když GPS není schopna nají
Mates 3.3.2017 18:00
Po aktualizaci z android 6 na android 7 mě přestal...
Češi musí mít vízum na Ukrajinu a k tomu ještě růz
Auriel 26.2.2017 23:24
Potvrzení, že nemají AIDS? A co ti, kteří to AIDS ...
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
janek 22.2.2017 12:55
Jak můžete zveřejnit takovýto článek, když zjevně ...
TOPlist