Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Android > PowerTutor: Odhalte největší žrouty baterie

PowerTutor: Odhalte největší žrouty baterie

13.1.2011 | Karel Kilián

Jestliže potřebujete zjistit, které aplikace se nejvíce podílejí na nízké výdrži baterie telefonu, pak je PowerTutor patrně nejlepším možným pomocníkem.

Baterie jsou v současnosti patrně nejslabším článkem chytrých mobilních telefonů. Jejich výdrž leckdy dosahuje hodnot v řádech hodin, takže není divu, že uživatelé hledají způsoby, jak prodloužit jejich život na jedno nabití (na toto téma jsme již publikovali článek Devět tipů, jak prodloužit výdrž baterie vašeho Androidu). Jestliže chcete zjistit, které aplikace se nejvíce podílejí na krátké výdrži vašeho telefonu, měli byste vyzkoušet aplikaci PowerTutor.

Co je PowerTutor?

PowerTutor je aplikace pro telefony s Androidem, zobrazující spotřebu elektrické energie hlavními systémovými komponentami, jako jsou procesor, síťová rozhraní, displej a GPS přijímač. Je přitom schopný rozdělit naměřené výsledky mezi spuštěné aplikace, díky čemuž snadno odhalíte ty programy, které mají největší odběr.

Využití je samozřejmě více: například vývojáři mohou sledovat, jak se projeví změny v jejich aplikaci na energetické náročnosti. Podobně uživatelé mohou díky PowerTutoru zjistit, které programy mají nejvyšší spotřebu a jak jejich způsob používání telefonu zatěžuje akumulátor.

Rychlý přehled

Aplikace po instalaci a spuštění běží jako služba na pozadí a usídlí ve formě ikonky ve stavové liště. Nejrychleji se k ní dostanete rozbalením roletky, kde můžete jedním pohledem zjistit aktuální odběr telefonu v miliwattech. Po tapnutí se již otevře samotné okno programu, v jehož horní části jsou tři záložky.

K PowerTutoru se nejrychleji dostanete přes roletku
K PowerTutoru se nejrychleji dostanete přes roletku

Chart View ukazuje odběr hlavních systémových komponent v průběhu času. Sledovat můžete využití displeje, procesoru, Wi-Fi adaptéru, 3G, GPS a zvukového subsystému.

Graf odběru komponent v průběhu času
Graf odběru komponent v průběhu času

Pie View zobrazí koláčový graf, vyjadřující poměrný podíl jednotlivých komponent na aktuální spotřebě telefonu v poslední minutě (volitelně lze přes Menu-Time Span zvolit poslední hodinu, den a celý čas měření). Nejvýznamnější položkou patrně bude displej telefonu.

Koláčový graf s odběrem jednotlivých komponent
Koláčový graf s odběrem jednotlivých komponent

Poslední záložka Stat View prezentuje výsledky formou čísel. Zjistíte zde aktuální a průměrný odběr, jakož i napětí a teplotu baterie (pokud jsou senzory daného zařízení podporovány, což není případ LG Optimus One).

Informace o aktuálním a průměrném odběru, teplotě a napětí baterie
Informace o aktuálním a průměrném odběru, teplotě a napětí baterie

Posviťte si na aplikace

Ještě zajímavější a podrobnější pohled získáte po stisku tlačítka Zpět. Tím se dostanete do hlavního menu programu, které je sice z grafického hlediska zpracováno poněkud svérázně, nicméně svému účelu poslouží dostatečně.

Hlavní okno aplikace PowerTutor
Hlavní okno aplikace PowerTutor

Tip: přes Menu-Save log si můžete uložit výsledky do textového souboru (ukládají se na paměťovou kartu do kořenového adresáře.

Prvním tlačítkem Stop Power Profiler! můžete ukončit monitorování spotřeby. Jeho opětovným stiskem měření spustíte. Na tomto místě je vhodné podotknout, že PowerTutor také - jako ostatně skoro každá běžící aplikace - spotřebovává energii (během našeho testu se jeho spotřeba pohybovala kolem 3% z celkového odběru).

Nejzajímavější je tlačítko View Application Power Usage, skrze které se dostanete ke slibovanému přehledu všech běžících aplikací. Kromě ikonky a názvu v něm uvidíte jak dlouho daný program běží, kolik energie spotřeboval (v Joulech) a procentuální podíl na celkovém odběru. Čtyřmi tlačítky v horní části pak můžete filtrovat výsledky podle toho, jak daná aplikace z energetického hlediska využívala displej, procesor, Wi-Fi a mobilní data. Snadno tak například zjistíte, který program nejvíce zatěžuje Wi-Fi nebo procesor. Přes tlačítko Menu-Display type pak můžete zvolit, zda mají být programy v seznamu seřazeny podle aktuální, průměrné nebo celkové spotřeby. Další volba Menu-Time Span umožňuje výběr měřeného období - konkrétně za poslední minutu, hodinu, den, nebo za celou dobu měření.

Která aplikace nejvíce spotřebovává baterii?
Která aplikace nejvíce spotřebovává baterii?

Kliknutím na danou aplikaci se dostanete k zevrubným grafům, zobrazujícím její způsob využívání systémových prostředků.

Třetí tlačítko Display System Power Usage nás vrátí tam, kde jsme začínali - tedy k celkovým grafům s vyjádřením odběru jednotlivých komponent telefonu.

Co najdete pod posledním tlačítkem Help asi není nutné nějak podrobněji rozebírat - je zde jedna stránka se stručným popisem jednotlivých sekcí programu.

Vždy v obraze: widget na plochu

Aplikace přidává do systému widget, kerý si můžete vytáhnout na plochu. Má rozměry 4x1, přičemž ve třech polích si můžete nechat zobrazovat aktuální odběr, odhad výdrže akumulátoru, napětí baterie, její teplotu a zbývající procenta. Widgetů si samozřejmě můžete aktivovat více a v každém zobrazovat jiné informace.

Nastavení widgetu na plochu
Nastavení widgetu na plochu
PowerTutor: Widget na plochu
PowerTutor: Widget na plochu

Resumé

Jestliže potřebujete zjistit, které aplikace se nejvíce podílejí na nízké výdrži baterie telefonu, pak je PowerTutor patrně nejlepším možným pomocníkem. Nabídne velmi podrobné přehledy jak z celkového pohledu, tak až do úrovně jednotlivých aplikací a jimi používaných částí systému.

Informace o aplikace PowerTutor

Testovaná verze: 1.3.1 z 6. prosince 2010
Licence: freeware
Stránka programu: http://powertutor.org
Stránka AndroLib: www.androlib.com/android.application.edu-umich-powertutor-xmCm.aspx
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/powertutor/edu.umich.PowerTutor
Počet stažení dle AppBrain: 10 000 - 50 000
Hodnocení dle AppBrain: 3,55/5
Velikost aplikace v telefonu: 604 kB
QR kód:

QR kód aplikace PowerTutor
QR kód aplikace PowerTutor


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 15.7.2019
Dnes má svátek Jindřich
původ jména je německý a znamená: vládce domu
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist