Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Svatba > Láska v podobě visacího zámku

Láska v podobě visacího zámku

29.12.2010 | Visnery

Možná jste si někdy všimli, hlavně tedy v zahraničí, že na mostech a různých kovových konstrukcích visí podezřele mnoho visacích zámků. Proč o tomto jevu píšeme na serveru o svatbách? Ti bystřejší už tuší, že to má souvislost. Kdo se šel podívat blíže, ten rychle zjistil a pochopil, oč jde :) Ostatním to objasníme v článku, který se této podivné tradici týká…

Visací zámky novomanželé připojí nebo pověsí na plot, most, či jinou veřejnou konstrukci. Má to symbolizovat jejich lásku a jejich vzájemné pouto (proto zámek). Klíček od zámku se následně vyhodí do řeky - proto je nejvhodnějším místem právě most. Zahozený klíč symbolizuje slovo "navždy". Tento zvyk pochází pravděpodobně z Číny, ne všude se ovšem ujal. Například v Česku nemá skoro žádnou tradici a třeba v Ostravě na Sýkorově mostě visí pouze několik málo zámků. Velká škoda!

V jednotlivých zemích je tato tradice prezentována různě: někde se týká pouze novomanželů (například v Lotyšsku), jinde všech zamilovaných, v jiné zemi je určena pro zamilované turisty, někde jsou to turisté, kteří chtějí být spjati s daným místem atd..

Maďarsko se tradice chytlo všemi deseti. V Pécsi začali studenti místní vysoké školy zámky ověšovat plot v úzké uličce mezi náměstím a mešitou, posléze nebylo místečko volné a tak mladí lidé věší zámky po celém městě. Zámky se začaly objevovat na sochách, plotech v centru a podobně. Úřady několikrát podniky kroky proti tomuto zvyku a označili ho za vandalismus, nakonec však musely ustoupit a dokonce některá místa pro tuto atrakci vyhradit. Podobně, jako je tomu u legálních stěn pro sprejery, dostali místní i turisté své místečko na zámečky :)

V Itálii se zvyk ujal a například mezi městy Manarola a Riomaggiore v Cinque Terre. Toto místo je symbolem dvou milenců z obou měst, kteří se setkávali uprostřed, kde následně vzniklo místečko plné zámků a klíče se zde házejí do moře. Toto místo navštíví ročně mnoho turistů.

V USA lidé vyvěšují zámky například na kovové zábradlí přístavního mola, přes které se dívají na oceán. Na zámky píši svá jména a také datum svatby. Chytří obchodníci nedaleko začali prodávat i plastové zámečky, kdyby si novomanželé ten svůj náhodou zapomněli :)

Na Tchaj-wanu lidé na zámek píši své přání. Často se jedná o přání lásky, úspěchu atd. a pověsí ho na nadjezdu vlakového nádraží. Tyto zámky jsou známé spíše jako "zámky přání". Zamilovaní nebo novomanželé pak používají variantu dvou visících zámku vedle sebe (nebo zavěšených do sebe) spolu s nějakým heslem. Spojení dvou zámků symbolizuje jejich společnou lásku a soužití navždy.

V Soulu v Jižní Koreji se cílem zamilovaných stala místní terasa poblíž výškové věže. Zámků nakonec viselo tak moc, že operátor, kterému věž patří, vyvěsil výstražné značky a postavil koše, aby se alespoň zabránilo pohazování klíčů po okolí.

Původ zámkového zvyku je přičítán Číně, kde je celé zábradlí, přes které se díváte na útesy a hory Mount Huang, ověšeno miliony zámků, symbolizujícími zamknuté duše. Klíče jsou házeny z útesu do mlhavého údolí. Nenajdete zde snad místečko prázdné. Zdejší i přespolní jsou ochotní udělat téměř cokoliv, aby připojili svůj zámek, a tak stále hledají v blízkosti nová a nová místečka, kam zámky umístit. Objevují se například na sloupech veřejného osvětlení.

Ve Španělsku zase museli zrekonstruovat zábradlí mostu s názvem Puente Isabel, protože nebylo na váhu zámků připraveno :)

Velký boom zažil tento zvyk po roce 2006, kdy byl uveden italský film Ho voglia di te. Ve snímku mladý zamilovaný pár ukazuje tento zvyk, když píše svá jména na zámek, který následně připojuje na mohutný řetěz u mostu. Most Ponte Milvio, známý také jako most lásky, najdete v Římě a určitě budete mít možnost přidat na něj i svůj zámek :)

Zámky na mostech a dalších konstrukcích najdeme v mnoha státech a městech, nebudeme je zde jmenovat všechny. Pokud na nějaké to místo narazíte, určitě ten svůj zámeček tam přidejte :)


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Visnery - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
stakul visací zámky
ren V Praze
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 26.3.2017
Dnes má svátek Emanuel
původ jména je hebrejský a znamená: Bůh s námi.
Nové komantáře
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
Martin 24.3.2017 17:19
V souvislosti s kauzou v USA, kde stahují z prodej...
Užitečné příslušenství k elektronickým cigaretám
Petra 18.3.2017 15:11
No abych pravdu řekla o Vánocích jsem dostala jako...
Android tipy: Co dělat, když GPS není schopna nají
Mates 3.3.2017 18:00
Po aktualizaci z android 6 na android 7 mě přestal...
Češi musí mít vízum na Ukrajinu a k tomu ještě růz
Auriel 26.2.2017 23:24
Potvrzení, že nemají AIDS? A co ti, kteří to AIDS ...
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
janek 22.2.2017 12:55
Jak můžete zveřejnit takovýto článek, když zjevně ...
TOPlist