Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Android - tipy a triky > Devět tipů, jak prodloužit výdrž baterie vašeho Androidu

Devět tipů, jak prodloužit výdrž baterie vašeho Androidu

21.12.2010 | Karel Kilián

Jedním z kritických nedostatků dnešních "chytrých telefonů" bývá slabá výdrž baterie. Spoluzakladatel Google Larry Page viní ze "žravosti" aplikace třetích stran a sám k tomuto tématu říká, že pokud váš telefon nevydrží na baterii celý den, je něco špatně. Je ale pravda, že katalogové hodnoty výdrže telefonů jsou ve srovnání s realitou spíše snem a dosáhnout by se jich dalo snad jedině tehdy, pokud byste mobil odpojili od všech sítí a nepoužívali ho.

Výdrž telefonu závisí na mnoha faktorech, které více či méně můžete ovlivnit tím, jak telefon používáte. Je takřka jisté, že například se zapnutou GPS ohlásí telefon vypnutí po nějakých čtyřech až pěti hodinách. Pojďme se podívat na devět tipů a triků, které by mohly přispět k vyšší životnosti akumulátoru vašeho telefonu.

Občas zcela vybijte baterii

Lithium-iontové baterie teoreticky netrpí paměťovým efektem, přesto je doporučeno je přibližně jednou za třicet cyklů zcela vybít. Operační systém sice má představu o tom, kolik energie ještě zbývá, v průběhu času se ale toto měření může stát nepřesným a telefon tak například začne hlásit vybití dříve, než k němu skutečně dojde. Telefon tedy nechte vybít až do okamžiku, kdy se vypne, nezapínejte ho a nechte ho nabít na 100%. Teprve poté zařízení zapněte a používejte ho až do dalšího úplného vybití. Tímto způsobem by měl systém získat lepší představu o aktuální kapacitě akumulátoru.

Snižte frekvenci aktualizací

Jestliže používáte Facebook, Twitter, poštovního klienta, RSS čtečku, widgety s aktuálním počasím, pak je telefon kvůli kontrolám novinek a aktualizací nucen neustále komunikovat po síti. Přitom nejspíš nepotřebujete každých patnáct minut vědět, co dělají vaši přátelé na Facebooku, ani být okamžitě upozorňováni na každý nový tweet. Pokud nastavíte frekvenci obnovování na rozumnější hodnoty (např. v případě počasí jednou za hodinu), velmi tím prospějete baterii vašeho telefonu. Samozřejmě ideální je u těch aplikací, kde není nezbytný permanentní přehled nad novinkami, provádět aktualizaci pouze manuálně.

Vypněte oznamování aktualizací z Android Marketu

V podobném duchu se nese i tento tip, týkající se Android Marketu. Spusťte tedy aplikaci Market, stiskněte tlačítko Menu, zvolte Nastavení a z nabídky vyberte možnost Neupozorňovat. Samozřejmě v tomto režimu je nezbytné, abyste se o aktualizace starali na vlastní pěst.

Vypněte oznamování aktualizací z Android Marketu
Vypněte oznamování aktualizací z Android Marketu

Zakažte widgety a živé tapety

Widgety a živé tapety "sosají" poměrně dost energie. Pokud opravdu chcete prodloužit baterii telefonu, měli byste je vypnout.

Změňte politiku spánku WiFi

WiFi je jedním z největších žroutů baterie. Pokud nepotřebujete být informováni v reálném čase o každém novém e-mailu, můžete WiFi nastavit tak, aby byla aktivní jen tehdy, pokud s telefonem pracujete. Na tomto místě je ale vhodné podotknout, že mnohé telefony v případě odpojení bezdrátové sítě přepínají na mobilní data, takže byste ve výsledku nejen neušetřili, ale ještě byste zbytečně čerpali ze svého datového limitu. Rozhodnete-li se k tomuto způsobu úspory energie, doporučujeme v dosahu WiFi úplně vypnout mobilní data (např. aplikací APNDroid).

Politiku chování WiFi v režimu spánku nastavíte tak, že na hlavní obrazovce stisknete tlačítko Menu, poté zvolíte Nastavení, přejdete do sekce Ovládání bezdrátových sítí-Nastavení WiFi, opět stisknete Menu a zvolíte Pokročilé. V sekci Zásady používání sítě Wi-Fi v režimu spánku pak zvolíte možnost Při vypnutí obrazovky.

Změňte politiku spánku WiFi
Změňte politiku spánku WiFi

Snižte jas displeje a čas pro zhasnutí obrazovky

Další součástí, která se významně podílí na energetické bilanci zařízení, je displej, přesněji řečeno jeho podsvětlení. Zde můžete ušetřit dvěma způsoby: snížením jasu a zkrácením doby, po jejímž uplynutí se displej v případě nečinnosti zhasne. Pokud máte telefon se senzorem snímajícím světlo v okolním prostředí, mělo by být optimální nastavení automatické úrovně jasu. V opačném případě můžete jas nastavit ručně: stiskněte klávesu Menu, zvolte Nastavení-Zobrazení-Jas.

Snižte jas displeje
Snižte jas displeje

Úroveň podsvícení můžete také nastavovat prostřednictvím widgetů - standardem jsou například nástroje Řízení spotřeby nebo Ovládací prvek napájení.

Vytažení widgetu na plochu
Vytažení widgetu na plochu

Pokud telefon odložíte, displej ještě nějakou chvíli svítí a až po uplynutí nějakého času zhasne a zamkne se. Je zcela zbytečné, aby svítil třeba minutu. Dobu, po které obrazovka zhasne, nastavíte v Menu-Nastavení-Zobrazení-Interval vypnutí obrazovky. Většině uživatelů bude patrně vyhovovat nastavení na 30 nebo 15 sekund.

Snižte interval vypnutí obrazovky
Snižte interval vypnutí obrazovky

Nenechávejte telefon na slunci

Vysoké teploty exponenciálně snižují životnost akumulátoru. Nechávat telefon na slunci, nebo ve vyhřátém autě, tedy určitě není dobrý nápad a následky takového počínání pocítíte během několika mála měsíců.

Deaktivujte moduly, které nepoužíváte

Je zcela zbytečné nechávat zapnutý bluetooth, WiFi, nebo GPS v okamžiku, kdy je nepoužíváte. Jedná se totiž o jedny z největších "žroutů" baterie. Vypínat jednotlivé moduly můžete buď v nastavení, nebo rychleji a pohodlněji prostřednictvím widgetů Řízení spotřeby nebo Ovládací prvek napájení. Ty bývají předinstalované, takže si je můžete vytáhnout na plochu dlouhým podržením prstu na domovské obrazovce a následným výběrem Widgety. Některé telefony navíc umožňují aktivovat a deaktivovat moduly i skrze notifikační lištu.

Ovládací prvek napájení
Ovládací prvek napájení
Vypínání a zapínání modulů přes notifikační lištu
Vypínání a zapínání modulů přes notifikační lištu

Přepněte na 2G sítě

Pokud často nepřenášíte větší množství dat, pak většinu času vystačíte s rychlostí sítě EDGE, která je ve srovnání s 3G energeticky méně náročnější. Je tedy vhodné nastavit používání pouze 2G sítí a jen v případě potřeby přeřadit na vyšší rychlost. Toto nastavení najdete opět v Menu-Nastavení, odkud budete dále pokračovat do Ovládání bezdrátových sítí-Mobilní sítě, kde aktivujete zatržítko Používat pouze sítě 2G. Jestliže potřebujete přepínat mezi sítěmi častěji, najdete v Android Marketu widgety, které vám toto zpřístupní přímo z plochy.

Přepněte na 2G sítě
Přepněte na 2G sítě

Zdroj: OMG! Ubuntu!


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Karel K. To: q
q uplne vybiti baterie
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 12.12.2018
Dnes má svátek Simona
původ jména je hebrejský a znamená: slyšící, naslouchající
Nové komantáře
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Prolomení hesla ve Windows XP, Vista i 7 do pěti m
happy 19.9.2018 9:56
Ahojky, mám otázku - lze v PC s Windows XP zjistit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
TOPlist