Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Android > Glympse: Sdílejte svou polohu online

Glympse: Sdílejte svou polohu online

4.11.2010 | Karel Kilián

Geolokační aplikaci Latitude patrně znají všichni majitelé telefonů s Androidem - je ostatně v "základní palubní výbavě." V uplynulých dnech rozvířila poněkud zatuchající vody kolem tohoto programu informace o nové funkci, spočívající v online sdílení polohy v reálném čase. Bohužel dosavadní zkušenosti ukazují, že k dokonalosti chybí ještě nějaký ten krůček.

Glympse funguje na podobném principu, nicméně v některých směrech Latitude překonává. Pokud tedy z jakéhokoli důvodu potřebujete, aby ostatní věděli, kde se aktuálně nalézáte (například pokud vás obtěžují dotazy typu "Kde právě jsi?"), měli byste tuto aplikaci určitě vyzkoušet.

Patrně vám po přečtení předchozích řádků myslí proběhla představa Velkého bratra, nicméně není důvod k obavám - v tomto programu si můžete sami určit kdy a jak dlouho chcete být sledováni - od jednorázového zobrazení polohy až po nepřetržitý monitoring po dobu čtyř hodin. Celý proces je přitom jednoduchý a relativně bezpečný.

Vezměme si modelovou situaci: například jedete na návštěvu a chcete hostiteli poskytnout informaci o tom, kde se právě nacházíte a kdy tedy pravděpodobně přijedete. Zapnete Glympse, nastavíte čas, po který mu umožníte monitorovat váš pohyb, a e-mailem nebo SMSkou odešlete pozvánku. Stejně tak je možné nabídnout odkaz ke svému sledování i prostřednictvím sociálních sítí jako je Facebook či Twitter.

Asi již správně tušíte, že klíčem k vašemu sledování, je vygenerovaný odkaz. Ten je pro každou epizodu unikátní a funguje jen po vámi určenou dobu. Příjemce si pak vystačí s webovým prohlížečem s podporou flashe - není tedy potřeba žádná speciální aplikace. Právě díky zmíněné technologii flash je možné aktualizovat informaci o poloze skutečně v reálném čase. Kromě aktuální polohy je zobrazována i část již projeté trasy, okamžitá rychlost a čas, po který bude ještě sledování fungovat. Pozice je promítána do map Google, kde je možné si zvolit promítání na klasický mapový podklad, nebo satelitní obraz. K dispozici je samozřejmě přibližování a oddalování, celoobrazovkový režim, volba mezi standardní orientací a otáčením podle směru pohybu sledovaného.

Sledovaný pak může vidět na displeji svého telefonu nejen aktuální polohu (opět v mapách Google), ale také čas, po který ještě bude Glympse aktivní. Program přitom může běžet na pozadí a svou činnost indikovat pouze ikonkou v horní stavové liště, takže nebude překážet jiným aplikacím.

Řidičům se Glympse může hodit v případě, kdy chtějí dát vědět o své poloze, ale v souladu s předpisy nechtějí za jízdy posílat SMSky nebo telefonovat. Samozřejmě je možné zastavit či použít handsfree, nicméně uvedený způsob dává sledujícímu možnost volby podívat se na aktuální polohu kdykoli chce/potřebuje.

Abyste mohli Glympse používat, budete potřebovat dvě věci: telefon s GPS modulem a připojení k Internetu. Bohužel jsem neměl možnost přesně změřit, jaké datové objemy program přenáší, nicméně dá se předpokládat, že nebudou extrémní.

Stručné představení recenzované aplikace můžete zhlédnout v následujícím videu.

Co je Glympse?

Jak to funguje?

V případě, že nemáte povolenou GPS, vám bude po spuštění programu nabídnuto její zapnutí. Následně započne vyhledávání satelitů a výpočet aktuální pozice. K určení polohy je kromě GPS používána také databáze bezdrátových přístupových bodů a mobilní základnové stanice (BTS), takže by teoreticky mělo být možné monitorovat pozici i v uzavřených prostorách.

Zobrazení aktuální polohy v Glympse
Zobrazení aktuální polohy v Glympse

Po stisku klávesy Menu se zobrazí nabídka čítající šest položek.

V History si můžete prohlédnout seznam probíhajících a ukončených epizod. Ty lze znovu odeslat nebo smazat.

Historie Glympse
Historie Glympse

Nejdůležitější je druhá položka Send Glympse, skrze kterou můžete zahájit své sledování. Nejprve vyberete kontakt(y), kterému chcete poslat pozvánku (jak již bylo řečeno, lze ji odeslat SMSkou na telefonní číslo, e-mailem, nebo na Twitter či Facebook). Následuje výběr doby, po kterou míníte povolit monitorování vašeho pohybu. Doplnit můžete krátký popisek či vzkaz, volitelně je také možné nastavit cíl vaší cesty. Po stisku tlačítka Send Glympse dojde k odeslání zprávy vybraným adresátům a vy se můžete vydat na cestu. Při prvním použití budete ještě požádáni o zadání přezdívky, která bude použita v mapě.

Poslání pozvánky, jejíž příjemci vás budou moci sledovat
Poslání pozvánky, jejíž příjemci vás budou moci sledovat

Třetí položka Favorites obsahuje seznam "oblíbených" míst. Ten využijete v případě, pokud se necháváte opakovaně sledovat při cestě do daného cíle (např. domů, do práce atp.). Přidat místo do oblíbených můžete po odeslání pozvánky.

V Settings je k dispozici základní nastavení aplikace - můžete zde změnit svou přezdívku, vybrat si avatar (ten se pak také zobrazuje v mapě) a nastavit přístupové údaje k Twitteru a Facebooku (pokud budete chtít do těchto sítí posílat pozvánky přímo z telefonu). V preferencích pak je možné určit, zda bude odesílána informace o aktuální rychlosti pohybu, vybrat poskytovatele polohy (Google nebo Skyhook) a zvolit používané jednotky (metrické nebo britské). K dispozici je také nápověda, kterou ale - vzhledem k intuitivnosti programu - nejspíš nebudete potřebovat.

Nastavení aplikace Glympse
Nastavení aplikace Glympse

Význam položky Exit je určitě jasný; jen podotknu, že ukončením aplikace přerušíte také sledování a vysílání aktuální polohy.

Konečně pod šestým tlačítkem Více můžete přepínat mezi zobrazováním klasické a satelitní mapy, spustit navigaci do zadaného místa (používána je navigace Google, tj. u nás zatím nefunkční) či zkopírovat GPS souřadnice do schránky pro další použití.

Lepší obrázek o tom, jak celý proces funguje, si můžete udělat z následujícího videa.

Co umí Glympse?

Resumé

Glympse je šikovná aplikace pro ty, kteří z nějakého důvodu potřebují dát ostatním vědět o své aktuální poloze (možnosti využití jistě najdete sami). Mezi její hlavní výhody patří přenos a zobrazování informací v reálném čase a jednoduché použití ať už ze strany sledovaného, tak i sledujícího. Plusem jsou (z určitého úhlu pohledu) minimální požadavky na příjemce, který nejen nepotřebuje žádnou speciální aplikaci, ale ani si nemusí zřizovat účet (např. u Google). Během testování jsem nenarazil na žádný problém a nemám tedy tomuto programu co vytknout.

Pozitivní je také skutečnost, že Glympse můžete nainstalovat nejen na telefony s Androidem, ale také na iPhone, iPad, či zařízení s Windows Mobile. Počítá se také s podporou BlackBerry.

Informace o programu Glympse

Testovaná verze: 1.22 (build 102)
Licence: freeware
Stránky výrobce: www.glympse.com
Stránka programu: www.glympse.com/what_is_glympse
Stránka AndroLib: www.androlib.com/android.application.com-glympse-android-glympse-zBF.aspx
Velikost aplikace v telefonu: 2,79 MB
QR kód:

Glympse-QR kód
Glympse-QR kód


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 24.5.2019
Dnes má svátek Jana
původ jména je hebrejský a znamená: bohem daný, dar
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist