Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Android > Aplikace pro Android odesílaly data do Číny

Aplikace pro Android odesílaly data do Číny

31.7.2010 | Karel Kilián

V ohrožení jsou osobní informace milionů uživatelů.

Bezpečnostní firma Lookout vydala varování před více než osmdesáti aplikacemi na správu tapet plochy. Konkrétně jde o programy nahrané na Android Market pod přezdívkami jackeey,wallpaper (později změněna na callmejack) a IceskYsl@1sters!, které podle zjištění sbíraly osobní data a odesílaly je skrze Internet. Programy od jackeey,wallpaper si přitom stáhlo 1,1 až 4,6 milionů uživatelů (přesné číslo není známo, neboť Android Market tento údaj neposkytuje). Jednalo se o aplikace na správu obrázků pozadí plochy, nabízející například tapety My Little Pony, Star Wars a další populární témata.

Podle dostupných údajů měly aplikace shromažďovat informace o telefonním čísle SIM karty, identifikaci uživatele (IMSI - International Mobile Subscriber Identity) a heslu k hlasové schránce, pokud bylo uloženo v telefonu, a následně je odesílat skrze nešifrované spojení na server v provincii Shenzhen v Číně. Původní informace dokonce mluvily o vytahování obsahu SMS zpráv a historie procházení Internetu, nicméně Lookout později tuto zprávu dementoval. Ačkoli je takové počínání od aplikace na správu tapet přinejmenším podezřele, nejsou v tuto chvíli známy žádné důkazy o zneužití získaných dat.

Uživatelé přitom byli během instalace varováni integrovaným bezpečnostním mechanismem Androidu, že aplikace vyžaduje přístup k některým podezřelým funkcím. Je ale velmi pravděpodobné, že většina uživatelů se nad smysluplností takového požadavku ani nezamyslela a automaticky ho potvrdila.

Lookout na problém přišel díky projektu App Genome Project, v jehož rámci otestoval chování stovky tisíc freewarových programů pro Android a iPhone. Zjistil přitom, že aplikace vyžadují přístup k osobním údajům v telefonu poměrně často. V případě Androidu toto musí povolit uživatel, u iPhonů, kde schvaluje aplikace Apple, není povolení ze strany uživatele vyžadováno.

Problém může být také s aplikacemi, využívajícími části programového kódu třetích stran - například pro zobrazování reklamních sdělení. Autoři často zahrnují tyto funkce do svých programů, aniž by přitom přesně věděli, co ten či onen objekt přesně dělá. Zejména v případě adware je k zneužití osobních údajů poměrně dobrý důvod - například pro cílení reklamy podle aktuální polohy uživatele.

"Znamená to, že aplikace, které vypadají korektně, ale ve skutečnosti kradou vaše osobní informace, jsou nyní, kdy mobilní aplikace zažívají explozi na smartphonech, velkým rizikem," řekl ve středečním projevu na bezpečnostní konferenci Black Hat v Los Angeles generální ředitel Lookoutu Kevin MaHaffey. Uživatelé by tak měli dávat velký pozor na to, co do svého telefonu stahují a instalují, protože i původně korektní aplikaci lze přeprogramovat na škodlivou a nabídnout uživatelům ke stažení. Základním bezpečnostním opatřením by tak měla být zvýšená pozornost během instalace, důsledná kontrola služeb, jež chce aplikace využívat a přečtení komentářů ostatních uživatelů na Android Marketu. Podobné riziko přitom nehrozí jen na platformě Android, ale prakticky na všech "chytrých telefonech," na které může uživatel stahovat a instalovat aplikace, včetně operačních systémů Blackberry, Symbianu a iPhonu.

Zdroj: Mobile Beat, The Register a Blog Lookout.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 27.5.2019
Dnes má svátek Valdemar
původ jména je staroněmecký a znamená: slavný, mocný vládce
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist