Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Počítače > Opera: Jak blokovat reklamy?

Opera: Jak blokovat reklamy?

14.7.2010 | Karel Kilián

Dokud reklamní proužky jen tiše shlížely ze stránek, nikomu nevadily. Časem si ale uživatelé vytvořili "reklamní slepotu" a začali grafiku v několika standardních formátech podvědomě ignorovat. To se pochopitelně nelíbilo tvůrcům webových reklam a zareagovali na to tím nejhorším možným způsobem - snahou vynutit si pozornost. Jistě každý z vás už zažil, že mu stránka (resp. na ní vložená reklama) začala hrát či mluvit, nebo nejrůznější plovoucí bannery, znesnadňující čtení článku apod.. Nejen u nás si zadavatelé reklam a provozovatelé webů zjevně neuvědomují, že vlezlá a otravná reklama nejen nezíská zákazníka, ale s velkou pravděpodobností naštve uživatele. Stačí se podívat na žebříček nejstahovanějších doplňků pro Firefox, kde na první příčce kraluje Adblock Plus s bezmála milionem stažení za jeden týden. Vynikající článek, obhajující blokování reklam v prohlížeči, napsal Martin Malý alias Arthur Dent - viz AdBlock není vražda!.

Zatímco ve Firefoxu si musíte doinstalovat doplněk na blokování reklam (což může být výhoda i nevýhoda - závisí jen na úhlu pohledu a na tom, co očekáváte od svého prohlížeče), Opera má tuto funkci již od verze 9.x v základní výbavě. Funguje přitom poměrně jednoduše a co je hlavní: efektivně. Počítejte ale s tím, že zpočátku budete muset blokování reklamních sdělení věnovat nějaký ten čas, neboť počet adres, z nichž se reklamy načítají, jde jen v případě českého Internetu do desítek.

Jak tedy na blokování reklamy v Opeře?

Jako příklad si vezměme článek na iDnesu (uvedený postup ale samozřejmě platí pro jakýkoli jiný web). Načtete stránku a kolem článku i v něm se vám zobrazí spousta reklamních bannerů.

 1. Klikněte pravým tlačítkem myši.
 2. Z kontextového menu zvolte Blokovat obsah.

  Kontextové menu-položka Blokovat obsah

 3. V horní části okna prohlížeče se vysune lišta s tlačítky HotovoZrušitPodrobnosti.... Textový obsah stránky ustoupí do pozadí a vy tak můžete jednodušeji identifikovat grafické prvky.

  Pravá část lišty pro blokování obsahu v Opeře

 4. Nyní klikáním levým tlačítkem označujte reklamní bannery. Označená reklama se škrtne červeným pruhem s nápisem BLOKOVANÝ_OBSAH. Pokud se více reklamních proužků stahuje ze stejné adresy, označí se všechny - logicky se předpokládá, že budete chtít zablokovat celý server, poskytující reklamu. Adresu, kterou jste právě zablokovali, můžete vidět v levé části lišty.

  Označení zablokovaného reklamního obsahu v Opeře
  Zablokovaná adresa se zobrazuje v levé části lišty

 5. Pozor na jednu důležitou věc: většina serverů sice "tahá" reklamy z nejrůznějších systémů třetích stran, nicméně některé mají reklamní proužky ve stejné složce, jako obrázky a grafiku designu. Vždy tedy sledujte, jaké další prvky se po označení zobrazí jako blokované. Nechtěně byste tak mohli dosáhnout stavu, kdy by se vám sice nenačítaly bannery, ale ani obrázky a grafika stránek. Blokování můžete v této fázi zrušit opětovným kliknutím na již zablokovaný prvek.
 6. Nastavení blokovaného obsahu můžete ještě upřesnit přes tlačítko Podrobnosti. Když na něj kliknete, dostanete se do jednoduchého správce blokovaných reklam. Můžete přidávat další adresy, z nichž se nemá stahovat obsah, mazat je (např. když si zablokujete grafiku webu, jak jsme popsali v bodě 5), nebo je upravovat. Právě poslední možnost je poměrně užitečná. Například na iDnesu jsme zablokovali adresu http://go.idnes.bbelements.com/logos/*. BBElements je přitom reklamní systém, na který můžete narazit i na jiných webech. Protože je zde možné použít hvězdičkovou konvenci, můžete celý server bbelements.com zablokovat úpravou tohoto zápisu např. na http://*.bbelements.com/*. Tento zápis prohlížeči říká: "zablokuj veškerý obsah přicházející z domény bbelements.com." Určitě je dobré si s tímto nastavením "pohrát" - trocha trpělivosti se nakonec vyplatí, neboť některé reklamní systémy například poskytují reklamy z adres jako aaa.reklamniserver.cz, aab.reklamniserver.cz, aac.reklamniserver.cz atd.. Pokud nepoužijete ruční nastavení na *.reklamniserver.cz, budete muset blokovat každou adresu zvlášť.

  Jednoduchá správa blokovaného obsahu

 7. Poté, co na daném webu označíte všechny reklamní plochy, potvrdíte nastavení tlačítkem Hotovo. Během několika vteřin máte iDnes (či jiný server) bez reklam. Bohužel na jiném serveru, který používá jiného poskytovatele reklamy, budete muset udělat to samé. České servery naštěstí používají jen několik reklamních systémů, takže osobně si myslím, že k dostatečnému odfiltrování většiny bannerů budete potřebovat tak den či dva běžného surfování a blokování.

 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Karel K. To: elain
elain blok reklam
Kaja Re: Blokace Flashe
Sety Karel
Karel K. To: Sety
Sety Blokace Flashe
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 24.5.2019
Dnes má svátek Jana
původ jména je hebrejský a znamená: bohem daný, dar
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist