Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Důchodová reforma? Větší paskvil, než jsme doufali

Důchodová reforma? Větší paskvil, než jsme doufali

11.6.2010 | Karel Kilián

Protože rozsah mého zamyšlení nad připravovanými kroky v důchodovém systému přesáhl limit pro zařazení do dnešních Týdnovin, rozhodl jsem se vydat ho jako samostatný článek.

Reaguji na následující zprávy:

A máme tady další ukázku, kam koalice bude směřovat vývoj České republiky. Někteří doufali v důchodovou reformu jako v něco, co podpoří osobní zodpovědnost a zajistí těm, jež budou myslet na svou budoucnost, lepší důchody. Ve hře byla i varianta úlevy v odvodech ze sociálního pojištění, kterou by občané mohli použít například na penzijní připojištění. I já si uvědomuji problematičnost stávajícího důchodového systému a představa, že cca. 1 000 Kč, které mi stát sleví, dobře investuji, mě docela lákala.

Jenže to by nesměli být naši politici, kteří nechtějí dopustit jakékoli svobodné rozhodování svých oveček a jejich jediným zájmem je odrbat pracující o co nejvíce peněz a rozdat je třeba formou státních zakázek sobě a svým kamarádům.

Když jsem poprvé zaregistroval návrh Bezděkovy komise, v němž je navrženo snížení sociálního pojištění ze 28% na 23%, zaujal jsem pozitivní postoj. Líbila se mi vize, že každý se bude moci osobně podílet na tom, jaký bude mít důchod - zda oněch ušetřených 5% prožere a ve stáří nebude mít nic, nebo jestli si je uloží do fondů a v období zasloužilého odpočinku bude třeba cestovat.

Jenže naši politici jsou pěkní lišáci: zavedou školné, ale daně samozřejmě o částku, kterou nyní přispíváme do školství, poplatníkům nevrátí. Když sníží sociální pojištění, chtějí "výpadek" řešit zvýšením respektive sjednocením DPH, díky čemuž občan státu odvede ještě daleko více než nyní! Zvýšení DPH by znamenalo 9% nárůst cen energií, potravin, služeb, léků a dalšího zboží, které je nyní daněno nižší sazbou. Schválně: vezměte si průměrný měsíc, sečtěte výdaje své domácnosti na jídlo, nájem, energie, telefon, internet, léky, pojištění, povinné ručení, atd. a srovnejte si to s částkou, o kterou by vám mělo klesnout sociální pojištění. V případě naší domácnosti mi vyšlo, že zvýšení DPH z 9 na 19% by znamenalo nárůst životních nákladů o 2 000 Kč. Tolik by mi úleva odvodu do sociálního pokryla jen tehdy, pokud by má superhrubá mzda činila 40 000 Kč.

Ještě hrůznější je pro mne varianta, že by tzv. penzijní připojištění bylo povinné. Nevidím důvod, proč jakkoli omezovat svobodnou volbu občanů, kteří by měli mít právo rozhodnout se, jakým způsobem budou zhodnocovat své peníze. Opatrnější by samozřejmě měli mít možnost volby v podobě uložení do státního fondu či koupě dluhopisů, nicméně proč bránit dalším možnostem? Proč bych si nemohl například svůj důchod uložit do banky v podobě zlatých cihliček, když na tom mohu vydělat mnohem více?

Bohužel ona obludnost, kterou navrhuje koalice, je ještě šílenějších rozměrů - správcem systému by měla být Česká správa sociálního zabezpečení, která by vedla individuální účty. Ano, je to ta samá "firma," která řeší důchody dnes. Nová vláda tedy ve skutečnosti nenabízí reformu, nýbrž jen vymyslela způsob, jak občanům sebrat jejich peníze a skrze vlastní podnik je investovat. Zda budou investice úspěšné a přinesou zisk, nebo je naopak nějaký "šikula" pošle ke dnu, tím se patrně současní politici ani nezabývají. Klidně se může stát ještě něco horšího, než při zachování současného průběžného systému - totiž že vám ve stáří ČSSZ oznámí: "sice jste si k nám uložil půl milionu, ale důchod z toho nedostanete, protože jsme je špatně investovali." A důvěřovat státním úředníkům, že oni jako jediní umí investovat správně, opravdu nechci. Jsou těmi posledními, od koho bych si v otázce peněz nechal radit.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Sety To:Almad
Almad To: juk
Lafi Ještě maličkost
juk Špidla a důchody
jsk nebojte se Karle
Sety Jen v krátkosti.
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 15.7.2019
Dnes má svátek Jindřich
původ jména je německý a znamená: vládce domu
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist