Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Proč budu volit Stranu svobodných občanů - 6. díl

Proč budu volit Stranu svobodných občanů - 6. díl

20.5.2010 | Karel Kilián

Šestým dílem se dostáváme do finále mého rozboru programu Strany svobodných občanů. Proč je tedy chci volit? Dnes to bude o zemědělství.

Proč chci volit Svobodné?

XIII. Zemědělství

"Zemědělství je podnikání jako každé jiné. Je třeba zajistit rovný přístup státu a Evropské unie ke všem zemědělským podnikatelům."

Naprosto souhlasím, nejrůznější dotace zcela pokřivily trh, což je logickým následkem investic ze strany států. Jen díky tomu je možné, že například španělská zelenina vyjde v naší zemi levněji, než naše vlastní a to i přesto, že se musí vézt stovky kilometrů.

Nevidím jediný důvod, proč ve kterékoli zemi EU zemědělství dotovat. Stalo se jakýmsi zvykem, že zemědělci požadují dotace, když je sucho, protože se neurodilo, stejně jako když je mokro, protože jim plodiny zaplavila voda. Patrně neexistuje žádný jiný podnikatelský obor, kde by případná rizika pokrýval stát.

Východiskem je podle mne uvolnění trhu a jeho přechod na standardní tržní mechanismy. Pokud Španělé i bez dotací vypěstují levnější rajčata, nechť je dodávají na pulty českých prodejen! Ať klidně dodávají i dražší - budou-li kvalitnější, jistě si najdou své zákazníky. Je tomu tak například s auty, nevidím důvod, proč by stejný přístup neměl být k zemědělským produktům.

Stát by také neměl vyhazovat peníze za propagaci jakýchkoli potravin, ať už se jedná o českého kapra, nebo kuře. Marketing je věcí podnikatele, nikoli státu a jím zřízených či placených institucí. Navíc mnohem silnějším argumentem, než spoty v televizi a inzeráty v tisku, jsou kvalita a dobrá cena. To se naši zemědělci musí naučit.

"Strana svobodných občanů bude usilovat o navrácení rozhodovacích pravomocí občanům České republiky tak, že bude prosazovat zrušení Společné zemědělské politiky Evropské unie."

Nelze nesouhlasit! Stávající zemědělská politika EU notně připomíná hospodářskou politiku RVHP. Několik mocných od stolu rozhoduje o tom, kolik smíme pěstovat cukrové řepy, nebo vinné révy. Důvody jsou zřejmé: takto vzniklý nedostatek zaplnit produkcí ze západních států. Neřeší se, zda je ta která produkce levnější či kvalitnější, ani se nikdo z bruselských úředníčků nepozastavuje nad tím, zda nepřipraví zemědělce o živobytí. Je velice pravděpodobné, že podobná nařízení a kvóty vznikají jako reakce na lobbistické skupiny.

Evropská unie by měla být pouze společenstvím států s otevřeným obchodním a ekonomickým prostorem. Nevidím jediný důvod, proč by měla jakkoli zasahovat do národních hospodářství svými regulacemi. Považuji takové jednání za vměšování jak do integrity státu, tak i do soukromých životů občanů-zemědělců.

O tom, co se kde bude pěstovat, by měl rozhodovat zemědělec nebo zemědělské družstvo samo. Případně vidím jako schůdné plánování skrze národní zemědělské komory. Chceme-li mít trh s co možná největší konkurencí a s tím spojenou širokou nabídku za dobré ceny, musíme se vydat jinou cestou, než po jaké nás dnes vláčí EU.

Tolik tedy k  programu Strany svobodných občanů. Pokud jste nečetli předchozí díly, zde jsou odkazy:


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 19.3.2019
Dnes má svátek Josef
původ jména je hebrejský a znamená: bůh rozhojní
Nové komantáře
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Prolomení hesla ve Windows XP, Vista i 7 do pěti m
happy 19.9.2018 9:56
Ahojky, mám otázku - lze v PC s Windows XP zjistit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
TOPlist