Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Počítače > Dropbox pro pokročilé: Tipy a triky

Dropbox pro pokročilé: Tipy a triky

12.4.2010 | Karel Kilián

Tři užitečné tipy a triky pro uživatele Dropboxu. Dozvíte se, jak můžete snadno a rychle vytvořit webovou galerii, nebo nasdílet soubor přes internet. Podíváme se také na to, jak je možné pomocí Dropboxu prezentovat webové stránky.

Dnes si ukážeme několik, doufám že užitečných, tipů a triků, jež můžete využít při práci s Dropboxem. Pokud v tuto chvíli netušíte, co je Dropbpox, doporučujeme vám věnovat několik minut podrobné recenzi Dropbox: Mějte své soubory vžy při ruce.

Jak vytvořit webovou galerii

K prezentaci fotografií na Internetu vede celá řada cest. Můžete například použít některou z volně dostupných služeb (např. Rajče), využít exportu, nabízeného v rámci grafické aplikace (např. Zoner Photo Studio), či si naprogramovat vlastní galerii (ať už v HTML, ASP či PHP). Pokud používáte Dropbox, lze webovou galerii vytvořit snadno a rychle.

Po instalaci Dropboxu najdete ve výchozí složce Dropboxu (typicky C:\Documents and Settings\uživatelské_jméno\Dokumenty\My Dropbox) dvě podsložky: Public a Photos. K vytvoření fotogalerie použijte druhou uvedenou. Postup je následující:

 1. Ve složce Photos vytvořte složku s libovolným názvem.
 2. Do této složky zkopírujte obrázky či fotografie - nemusíte je nijak upravovat ani zmenšovat, protože o to se postará Dropbox sám.
 3. Počkejte, až se dokončí synchronizace se serverem (ikona Dropboxu vedle hodin nebude ukazovat modré rotující kolečko, ale zelenou "fajfku").
 4. Nyní klikněte na složku, kterou jste si vytvořili v bodě 1 pravým tlačítkem myši.
 5. Z kontextového menu vyberte Dropbox-Copy Public Gallery Link. Tím jste zkopírovali do schránky webovou adresu, skrze kterou je galerie dostupná přes Internet.
 6. Tuto adresu můžete vložit například do e-mailu klasickým Ctrl+V nebo Úpravy-Vložit.
 7. Uživateli, který adresu otevře v prohlížeči (tj. není nutné, aby měl příjemce Dropbox!), se zobrazí webová stránka s galerií. Jedná se o klasickou obrázkovou galerii, v níž se po kliknutí na náhled zobrazí obrázek ve vyšším rozlišení. Mezi obrázky je možné procházet, zobrazovat je v původním rozlišení, nebo je spustit jako prezentaci (slideshow). Ukázku takové galerie si můžete prohlédnout na adrese http://www.dropbox.com/gallery/2927965/1/Sample%20Album?h=a8835a.

Poznámka: na rozdíl od Opery Unite jsou obrázky ukládány na server Dropboxu a jejich dostupnost tedy není závislá na tom, zda je či není váš počítač zapnutý. Pokud ale složku z Photos smažete, dojde po synchronizaci i ke smazání příslušné galerie.

Prezentované obrázky se započítávají do celkového objemu uložených dat, takže v případě výchozí kapacity jste omezeni na 2 GB, což ale pokládám za dobrý základ.

Výhody jsou zřejmé: nepotřebujete žádný další program (pokud tedy Dropbox používáte) a nemusíte nahrávat fotografie po jedné (či pěti). Jednoduše vytvoříte složku, zkopírujete do ní obrázky a odešlete odkaz.

Sdílení souborů přes Internet

Nevýhodou elektronické pošty je omezení maximální velikosti přílohy. To je na většině poštovních serverů nastaveno na 10 MB. Co ale dělat v případě, kdy potřebujete někomu přes Internet předat větší soubor? Samozřejmě můžete použít služby jako je Úschovna či Letecká pošta. Jde to ale i jednodušeji - pomocí Dropboxu. Kromě jednoduchosti má tento způsob i další výhody: nejste omezeni velikostí souboru (omezení je dáno velikostí vašeho prostoru na serveru - tj. ve free verzi typicky 2 GB), ani dobou, po jakou bude soubor uložen (na Dropboxu může být vystaven do doby, než se ho sami rozhodnete smazat).

Postup je opět jednoduchý:

 1. Soubor, který chcete sdílet, zkopírujte do složky Public (tj. typicky c:\Documents and Settings\uživatelské_jméno\Dokumenty\My Dropbox\Public\).
 2. Vyčkejte na dokončení synchronizace (tedy než se soubor nahraje na server).
 3. Klikněte na soubor pravým tlačítkem myši.
 4. Z kontextového menu vyberte Dropbox-Copy Public Link. Stejně, jako v předchozím případě, jste tímto zkopírovali do schránky adresu k souboru na webovém serveru Dropboxu. Tato adresa je unikátní pro každý soubor uložený ve složce Public.
 5. Adresu můžete vložit například do e-mailu (Ctrl+V nebo Úpravy-Vložit) a odeslat příjemci. (podívejte se např. na adresu http://dl.dropbox.com/u/2927965/How%20to%20use%20the%20Public%20folder.rtf)

Poznámka: stejně jako u webových galerií i v tomto případě platí, že soubory jsou uloženy na serveru Dropboxu a jejich dostupnost tedy není závislá na stavu vašeho počítače. V okamžiku, kdy soubor smažete, vymaže se i z webu. Stejně tak v případě přejmenování je nutné znovu vygenerovat Public Link, protože na původní adrese již soubor nebude dostupný.

Výhody jsou opět evidentní: jste omezeni pouze velikostí diskového prostoru na Dropboxu a soubor můžete mít uložený, jak dlouho chcete.

Nevýhoda je podle mne jen jedna: nelze takto publikovat celé složky - odkaz lze vytvořit vždy jen na jednotlivý soubor.

Vytvořte si vlastní webové stránky s pomocí Dropboxu

Postup je podobný, jako při sdílení souboru přes složku Public.

 1. Zkopírujte svůj web do složky Public (nejlépe do nějaké podsložky).
 2. Vyčkejte na dokončení synchronizace.
 3. Vyhledejte výchozí stránku (např. index.html, home.htm, ...) a klikněte na tento soubor pravým tlačítkem myši.
 4. Přes kontextové menu zvolte Dropbox-Copy Public Link.
 5. Jestliže uživatel otevře takovou adresu v prohlížeči, bude se mu zobrazovat jako klasická webová stránka (tj. může procházet skrze odkazy, načtou se obrázky atp.).

Výhoda je opět zřejmá: tímto způsobem můžete takřka během několika vteřin vytvořit webovou prezentaci. Využití lze například najít pro rychlé otestování či prezentaci webu někomu dalšímu přes Internet.

Nevýhodou je absence podpory serverových skriptů - v takto vytvořeném webu nefunguje ASP, PHP, ani další technologie. Budete si muset vystačit s klasickým HTML. Mínusem je samozřejmě i nepříliš pěkná adresa takových webových stránek.

Závěr

Všechny uvedené tipy a triky jsme vyzkoušeli na počítači s Windows XP s nainstalovaným Dropboxem verze 0.7.110.

Dropbox si můžete stáhnout ze stránek Dropbox.com.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 19.7.2019
Dnes má svátek Čeněk
původ jména je latinský a znamená: vítězný
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist