Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Aktuálně > Kauza Marie Benešová versus Pavel Němec

Kauza Marie Benešová versus Pavel Němec

20.9.2005 | Karel Kilián
Dnes jsem se na Bleskově dočetl, že ministr spravedlnosti Němec chce odvolat nejvyšší státní zástupkyni Benešovou. Vzhledem k tomu, že tato paní mi byla sympatická svým postojem v mediálně známé kauze "katarský princ," začal jsem pátrat po souvislostech a vyhledal si fakta za poslední čtyři měsíce tohoto roku.

Spory Němce a Benešové se vyostřily právě během zmiňované kauzy, kdy policie zatkla katarského prince Hamada Abdalla Al Sáního za souložení s nezletilými dívenkami. Pan ministr z nějakého mně nepochopitelného důvodu jen pár dnů před zahájením soudního řízení usoudil, že delikventa vydá do Kataru, kde si ho sami odsoudí. Jak asi budou v Kataru soudit člena královské rodiny, na to si patrně každý udělá názor sám. Státní zástupkyně s Němcovým přístupem k celé kauze nesouhlasila a nechala jej prověřit policií. To se samozřejmě panu ministrovi nelíbilo - přeci jen musí ukázat, kdo je tady pánem - a začal jí Benešové tvrdě po krku. Stejně, jako ministr Němec neřešil, zda bude katarský princ za své činy po vydání opravdu souzen (ano, tvrdil, že dostal nějaké záruky - zkuste si ty záruky představit a bude vám jasno), tak i v případě státní zástupkyně ihned začal prosazovat její odvolání. Jako zástěrku uvedl, že nesouhlasí s postupem Benešové v kauze bývalého ministra informatiky Vladimíra Mlynáře (který je shodou okolností Němcovým stranickým kolegou). Inu, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Uznáte asi sami, že pokud se Obvodní i Městský soud v Praze shodli, že ministr nemá v této věci žádné rozhodovací pravomoci a že nemůže rozhodovat o vydání obžalovaného, je zvláštní, že si nakonec Němec přes Nejvyšší soud prosadil svou.

Osobně se domnívám, že Marie Benešová je člověk na svém místě, který "šťourá do věcí veřejných" bez ohledu na následky, což je vzhledem k její funkci velice chvályhodné. V tomto státě má ale kariérní postup zajištěn pouze blb, který umí držet hubu a krok a pěje písně toho, čí chleba jí. Benešová očividně není typ člověka, který se drží hesla "hlavně klid a nohy v teple" a je tedy pochopitelné, že pan ministr takto schopnou osobu ve svém resortu nechce. Je to právě Marie Benešová, kdo se s chutí zabývá korupcí politiků a je jasné, že kdyby ze svého postu zmizela, hodně politiků by si oddechlo.

Do sporu Benešová versus Němec se počátkem května vložil i předseda vlády Jiří Paroubek s tím, že nechá vypracovat nezávislou analýzu celé kauzy. Jistě není bez zajímavosti, že se dodnes výsledky této analýzy nikde neobjevily. Paroubek nakonec nastalou situaci uklidnil s tím, že se dále nebude řešit v médiích. Dnes ale víme, že jeho snaha byla v konečném důsledku zbytečná.

V červenci se Benešové "povedl" kiks, když pronesla, že tiskový mluvčí ministra Němce Dimun podplatil reportéra TV Nova. Obě strany se proti tomuto nařčení ohradily a Benešová nakonec přiznala, že pro svá tvrzení nemá důkazy. Ačkoli podobné excesy se často řeší veřejnou omluvou, Němec využil situace a opět se snažil státní zástupkyni "vyšoupnout." Připravil dokonce návrh na její odvolání, který se měl projednat na zasedání vlády. Benešová se nakonec na doporučení premiéra omluvila TV Nova.

Koncem srpna, poté co si Němec prosadil svou a katarský princ odletěl soukromým letadlem do Kataru, začal ministr opět volat po odvolání nejvyšší státní zástupkyně. Benešová si nebrala servítky a Němcovo vystupování označila za rituální divadlo. S tím se nedá, než souhlasit a oceňuji, že to někdo dokáže říci takhle hezky od plic.

Jistě není bez zajímavosti, že krátce po odletu prince se začalo spekulovat o tom, zda je vůbec šance, aby byl odsouzen. Stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS si nechal vypracovat analýzu katarského právního systému, z níž vyplynulo, že obžalovaný nakonec nejspíš odsouzen nebude. Podle této analýzy totiž v katarském právu má svědectví ženy poloviční hodnotu, než svědectví muže a svědčit u soudu může jen muslim starší osmnácti let, což pochopitelně zneužívaná děvčata nejsou a svědčit tedy nemohou. Jak je vidět, pan ministr Němec se patrně ani neobtěžoval tím, aby si ověřil, zda člen královské rodiny bude za trestný čin opravdu potrestán alespoň tak, jak by tomu bylo u nás. Přeci jen to bychom po panu ministrovi asi chtěli moc, když většinu svého času spotřebuje přemýšlením nad tím, jak zlikvidovat Marii Benešovou.

Němec se nakonec rozhodl podat na Marii Benešovou kárnou žalobu za to, že obviňovala jeho úřad z korupce. Jako záminku si zvolil právě její někdejší nešťastnou formulaci na adresu tiskového mluvčího Dimuna a TV Nova, za kterou se ovšem Benešová omluvila. Nakonec si Němec přeci jen hůl našel - na Nejvyšší státní zastupitelství poslal kontrolu, která údajně zjistila průtahy ve vyřizování trestní agendy. Když se podívám na činnost našich soudů, neubráním se dojmu, že by se průtahy zjistily úplně všude. Nicméně ministrovi jde o hlavu nepohodlné státní zástupkyně, takže kontrola se dělala právě v jejím resortu. Nedivil bych se tomu, kdyby její výsledky byly stejně prapodivné, jako ony "katarské záruky." Stejně tak se asi panu ministrovi nelíbí komentáře Benešové ke zprávě o hospodaření na jeho úřadě, kde Benešová například vyzdvihla vysoké telefonní účty pana mistra.

Na závěr si dovolím citovat slova, která o celém sporu Benešová versus Němec napsal Josef Zieleniec: "Je sporem o to, zda v naší společnosti mají platit srozumitelná pravidla a zda mají platit pro všechny bez rozdílu." Na to se dá dodat jedině: ano, vo-vo-vo tom to je! Prostě pokud chcete v naší politice udělat jasno a čisto, nemáte šanci uspět, ať už jste na jakékoli pozici.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Karel K. to: plesl
plesl benešová
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 22.7.2019
Dnes má svátek Magdaléna
původ jména je hebrejský a znamená: věž
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist