Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Čína - cestopis > Putování Čínou: Finanční náklady

Putování Čínou: Finanční náklady

16.10.2009 | JP

Na dotaz jednoho ze čtenářů sepsal JP přehled nákladů na celou cestu do Číny.

Ad. Utraty - Puvodne nas rozpocet byl 60k/osoba. V tom bylo zahrnute vse, tj. ockovani, letenka, pojisteni, ubytovani tam, jidlo tam, pamatky, doprava tam.

Letenku jsme sehnali 5 tydnu predem. Byl to zmineny Aeroflot, kde bylo v obou smerech cekani na prestup 5.5 hodin v Moskve, ale jinak let byl bezvadny a klidne bych letel zase. Za 9500 zpatecni se vsim, neber to. Tolik stoji letenky CSA Praha-Ostrava nekdy, a napr. Praha-Solun - jeden smer standartni sazba CSA je 8200. Ale je rozdil 1100 km vs 20 000 km. A letelo se z Vidne, bo Prazske letiste ma nehorazne velke letistni poplatky.

Ockovani - celkem kolem 5500. Rozepsano v prvni casti.

Pojisteni - ja si ho nedelal, bo za1-pochybuju, ze ho v Cine uznaji a za 2- pochybuju, ze vam pak ceska pojistovna uzna papir s cinskyma paznakama. Stejne to vyvalite za pripadne leceni ze sveho, ale navic zaplatite 2k ceskym burzoustum za kus papirku. Kolegyne si to udelala. Platila 60kc na den u sve zdrav. pojistovny (u cizi to je 80?)

Pamatky - no, za muzei do SH - maji tam vse, co je v ostatnich muzeich v CN, ale zadara. Chramy - od 10Y do 90Y. Pochopitelne jsme se na ty drahe vzdycky vybodli a spravne, bo jsme postupne narazili na velke a za 15-30Y anebo v cene prohlidky celeho arealu. Navic docela rychle omrzi, bo je to furt to same. Si projdete za 3 tydny 50 kostelu a pak poreferujte, zda je vubec myslenka placeni vstupneho je na miste. A zda stalo za neco projit vice nez 5 kostelu.

Jinak ty pamatky jaxem psal jednotlive - celkem drahe. Ve srovnani s 12 hodinovou cestou vlakem, vstupne nekdy stalo i pulku ceny jizdenky. Takze cca tech 5 TOP cinskych pamatek - tak 1500 kc dohromady vcetne dopravy k nim z nejblizsiho mesta. Cena BEZ cestovek/hawkeru apod. Ti si nahazuji 20-200% k cene. Nemam rozpocet za vsechny jednotlive, ale nemyslim, ze jsme za vsechny pamatky nedali vic jak 4000kc.

Doprava v zemi - jezdili jsme vlakem - 1x hard-seater-60Y. Tak smesne levne a odpovidajici kvalita. Dobre na vyzkouseni pro dobrodruhy a na cestu ne delsi nez 3-6 hodin. Jinak dobre k zblazneni.

Soft-seater – cena jako hard-sleeper. Takovy pendak. Peking-Xian 240Y. Na Cinu dost drahe, taky byl plny turistu, pro ktere zrejme jezdi. Podruhe z Huangzhou-SH, ale to byl ten spesl 60Y za hodinu jizdy (ale v az 170km/h! :)

Hard-sleeper – nejpohodlnejsi a nejlepsi pomer cena/pohodli. Za 9-12 hodin jizdy mezi vetsimi mesty-viz cestak – kolem 240Y. Soft-sleeper jsme nevyzkouseli, ale videli a 50% priplatek mi prijde zbytecny.

Dohromady jsme dali kolem tech 1500 kc. Plus mozna ta plavba po Yangtze 1000 kc (2. trida), misto ni bychom tak 500 stejne dali za vlak.

Jidlo – No, nakonec nejvetsi polozka, ale fakt neodhadnu kolik. Stravovat se jen s domorodci po bufikam, tak myslim, ze 50-80 kc na den v pohode staci i s pivy k jidlu. Pokud jsou nejake restaurace a experimentovani, tak v prumeru to vidim na 150-250 na den (pro obyc. dobre a levne restaurace s dobrym pomerem glutamat/cena. Jinak spousta restauraci klidne jsou s cenama jak v Praglu – vyhodite 800 kc a dostanete par plivancu jako to dela ten hnup v “Ano, chceme byt kokoti jako Vy, sefe!” v jeho snobarnach. Dohromady bych to videl u nas tak na 4000kc

Ubytovani – sli jsme po hostelich. Nektere byly lepsi nez evropsky hotel (ten v Xianu jako CZ 3.5 hvezd za 150kc-neber to – klidne tam jet na aktivni dovolenou misto jizni Evropy), jine fakt bida, ale odpovidalo cene – Chengdu (80/noc), Wuhan (byt luxus, 80/noc). SH byl tez ok, klidek, inet. Jen strasne maly pokoj. Takze shrnuto – SH a Peking stoji 2-luzak 2-4x vic nez ve zbytku Ciny to stejne nebo lepsi kvalita pokoje. Dohromady cca 4000kc kazdy/20 dni (3noci na lodi, 5 noci vlak).

Chyby a opomenuti – Vse co nesedi, bo z 40k Kc v dobe priletu nam pred nakupem suvenyru (2-3 dny pred odletem) zbyvalo 21k. Suvenyry samotne – tak 10-14k.

Uz jsem neco projel, takze pokud nekdo jede do Asie a podobnych zemi po1 – je treba pricist:

  • + 400-900 kc LP.
  • +10-20% za provize pri shaneni listku na vlak/bus ve vnitrozemi. MHD stoji   pakatel, tu sem ani nepocital.
  • Pro dopravu ve vnitrozemi letadly – 200-1200Y. Letenka do Hong-Kongu – 600-2200Y
  • Za “lepsi hostely” + 30-80%. Za “HOTEL” v nazvu  + 0-400%
  • Pro sberace fotek z kazde mistni “pamatky” = pamatky +100%
  • Stravovani vzdy v restauraci – ceny v restaurackach zacinaji na 12Y za nudlovku a 30 za hlavni chod. V tech levnejsich teda. Stredni trida zacina na 18Y a 45Y a rozdil je jen v servisu. Glutamat a polotovarni omacky jsou stejne. A casto se plati “service fee” od 10 do 20% z celkove ceny. S domorodcema a v malych obchudkach/stankach polivka 5-10Y, hlavni chod 8-12 bez masa, 10-20 s masem. 15-25 delikatesy z regionu.
  • Na suvenyrech a nakupech je jen na vas, o kolik se nechate natahnout. My smlouvame docela tvrde a klidne hledame vec, co chceme a levne i v nekolika mestech, bo z principu nepreplacime. Teda kolegyne by i preplatila, jen abychom sli konecne spat/jidlo/pamatka, ale ja neustupuju heh.
  • +Doprava do Vidne aj. na letiste.

My bez suvenuru – cca 18-20k kazdy behem pobytu(ochutnane vsechny hlavni regionalni jidla, vsechny centro/severni pamatky a zdravi a vyspani. A vecne s lahvacema v jatrech). 16K pred pobytem. Dohromady 40k vcetne chyb a opomenuti. 


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© JP - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
ptašo Díky,
Sety Díky moc za článeček i všecky díly :-)
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 14.12.2018
Dnes má svátek Lýdie
původ jména je řecký a znamená: pocházející z Lýdie
Nové komantáře
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Prolomení hesla ve Windows XP, Vista i 7 do pěti m
happy 19.9.2018 9:56
Ahojky, mám otázku - lze v PC s Windows XP zjistit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
TOPlist