Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Počítače > Hra zdarma: Závody tahačů Truck Racing

Hra zdarma: Závody tahačů Truck Racing

21.10.2009 | Karel Kilián

Když jsem na Bonuswebu četl o uvolnění hry Truck Racing, byl jsem poměrně skeptický. Závody tahačů jsem jako malý sledoval v televizi, ale jako hru jsem tento segment motoristického sportu nikdy neviděl. Skutečnost, že je hra nabízena zdarma coby součást propagace firmy Renault, mě naplňovala spíše obavami - většina her tohoto typu bývá velmi nevalné úrovně. Dokonce ani Volvo: The Game, které na zakázku udělala moje nejoblíbenější firma Simbin, nedosahovalo kvalit placených titulů téže značky. Tvrzení o ultrarealistickém režimu mě ale zlákala, takže jsem si 222 MB hru stáhnul, nainstaloval a otestoval.

Truck Racing: Menu s výběrem tratě

Musím uznat, že se jedná o příjemné překvapení především v oblasti fyzikálního modelu. S volantem jsem si opravdu připadal jako v náklaďáku, jehož kabina se nakláněla a pohupovala tak, jak bych očekával. Výrazně je znát váha celého kolosu, kterou pocítíte především v zatáčkách. Zvuková stránka taktéž nemá vážnějších chyb - snad jen hudební doprovod mi připomněl mé dřívější experimenty se soubory MIDI. Hlavním bonbónkem je ale poškozování vozu, jež je indikováno na grafickém ukazateli v pravém dolním rohu. Nárazy do soupeřů a okolí tratě se negativně projeví nejen na ukazateli, ale také na jízdních vlastnostech. Vývojáři nezapomněli ani na opotřebování pneumatik, takže nejprve můžete sledovat jejich postupné zahřívání a s ohledem na razanci jízdy i jejich následné sjíždění. To se adekvátně projevuje na jízdním modelu, takže s pneumatikami "v červeném" už budete mít výrazně větší problém udržet se na dráze než s ideálně zahřátými a nesjetým vzorkem. Zejména poslední kola závodu se pak stanou takovým malým bojem mezi mužem a technikou :). Hodně záleží na tom, jakým způsobem jezdíte - budete-li například v každé zatáčce driftovat, zničíte gumy podstatně rychleji než při opatrnější jízdě. V takových okamžicích oceníte podporu zpětné vazby, díky které na volantu poměrně přesně poznáte, co se s vozem děje - kdy se například utrhl ze stopy a kdy se naopak "chytil." Zpětná odezva vás také spolehlivě informuje, když přejedete obrubník, nebo dojde ke kontaktu se soupeřem.

Truck Racing: Série zatáček

Grafická stránka je tak půl na půl - kamiony jsou zpracovány opravdu pěkně, působí skutečně, odlesky vypadají reálně.... Při prudkém brzdění spatříte kouř od pneumatik, pokud někdo vyjede mimo trať, uvidíte odletující prach, při kontaktu vozů dokonce létají jiskry, jež ale patří spíše k té slabší části grafiky. Co mě překvapilo, že z výfuků nestoupal absolutně žádný dým - patrně tím chtěl Renault zdůraznit své zaměření na ekologii, nicméně u tahačů jsme na nějaké to "zakouření" zvyklí. Kladně ale nemohu mluvit o trati a jejím okolí - tam je znát snaha o maximální zjednodušení a plynulost, což ovšem v konečném výsledku znamená, že vizuální stránka vypadá jako v levných budgetovkách.

Truck Racing: Pohled z kabiny kamionu

Pozitivem je poměrně detailní nastavení obtížnosti. Klasikou je zapínání a vypínání nejrůznějších asistentů, které ocení především začátečníci, nebo ti, kdož budou hrát na klávesnici. Pro majitele volantů ale doporučuji všechny pomocníky vypnout, protože jedině tak se dá užívat realistického zážitku. Soupeři, kterých je dohromady patnáct, mají tři úrovně obtížnosti, přičemž nejnižší jsem doslova deklasoval, naopak v nejtěžší třídě jsem dojížděl v polovině startovního pole. Protože se jedná o "značkovou zakázkovou" hru, neuvidíte zde jiné vozy než Renault, vzájemně se lišící jen v použitém skinu. To ale podle mne není zásadně na škodu. Podstatně smutnější je skutečnost, že k dispozici je pouze jeden jediný okruh a to je opravdu málo. Navíc se obávám, že ani nejde o reálnou trať, což vidím jako další mínus. Přeci jen i to Volvo od Simbinů nabídlo dva okruhy, které skutečně existují, ačkoli v televizi je nejspíše neuvidíte. Absence okruhů tak patrně přispěje k tomu, že se hra, ač je jinak opravdu dobrá, poměrně brzy omrzí.

Truck Racing: Další možný pohled

Celkově vzato jde v kategorii freeware o jeden z nejslušnějších titulů, který je v současné době k mání. Potěší jak nezvyklost výběru motoristické disciplíny, tak především fyzikální model, který sice nedosahuje kvalit špičkových komerčních titulů, ale rozhodně překonává většinu těch "zadarmových." Truck Racing vidím spíše jako občasnou oddechovku - kdyby bylo k dispozici více okruhů, jistě by se jednalo o zábavu na několik večerů. Každopádně stojí za vyzkoušení!

Stáhnout hru Renault Truck Racing.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 19.7.2019
Dnes má svátek Čeněk
původ jména je latinský a znamená: vítězný
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist