Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Ukrajina > Ukrajina - 21.díl: Metro + mapa Kyjevského metra

Ukrajina - 21.díl: Metro + mapa Kyjevského metra

13.9.2005 | Visnery
Vybrat si metro pro svou dopravu po Kyjevě vidím jako velice inteligentní nápad. Za krátkou dobu se dostanete na spoust míst, většina památek (odkázek na Kyjev, díky:) se nachází v okolí metra, jedná se o velice levné cestování a také rychlé a bezpečné.

Ceny:

Jednorázový neomezený vstup do metra vás bude stát 0,50 hřiven, tj. 2,50 Kč. Nejste omezení žádným časem a můžete se v metru pohybovat jak dlouho chcete.

Pár faktů a informací:

Barvy: Všechny vozy ukrajinského metra jsou v národních barvách, tzn. světle až tyrkysově modré a sytě žluté. Na každé soupravě je také znak Ukrajiny.

Vozový park: Jezdit budete soupravami typu "E", které mohu být starší více než 30 let, ale také novými z roku 2003. Ukrajina se prostě rozhodla pokračovat v tradici s těmito typy vozů a tak nemění dodavatele:) To vše vás přepraví na třech trasách metra.

Intervaly: Na Ukrajině si musíte zvyknout na rychlé jednání. Žádné prodlužovačky a nikdo na nikoho nečeká. Když se řekne, že se dveře zavírají, tak se opravdu zavřou :) Intervaly mezi jednotlivými soupravami jsou tak nízké, že minutu nebo dvě, musí prostě vydržet každý:)

Vagóny: Některé soupravy (postupem času budou všechny) jsou vybaveny obrazovkami v prostoru pro cestující. Těch je několik na celý vagón a zobrazují se na nich aktuální informace z metra (přístí stanice, celá mapa trasy, opravy a uzavírky, atd.), nebo reklama a hudba.

Stanice: Ve většině stanic jsou již dnes plazmové obrazovky, kde je pouštěna hudba. Většinou můžete shlédnout stanici MTV nebo Vivu.
Všechny stanice jsou naprosto čistě uklizeny a září čistotou, ačkoliv ve stanicích také nejsou koše, jako u nás. Vždy na vás někde bude koukat dozorčí a dohlížet na pořádek a řád.

Hlášení: ty jsou strohá, ale účelná. Během cesty uslyšíte, že vám děkují za to, že pouštíte nemocné a staré lidi si sednout. Nebo také vás upozorní na to, abyste si po před výstupem z metra nezapomínali své osobní věci.
V případě, že se nacházíte na nějakém historickém místě, i to vám v metru hlášení řekne a upozorní na památky apod.

Eskalátory: ty jsem musela zařadit do vlastní kategorie, protože tak dlouhé eskalátory uvidíte asi jen málokde:) Pomalu stíháte přečíst celý časopis, než dorazíte nahoru:) I tunely mezi přestupy jsou velice dlouhé až nudné.
Velice neobvyklou a příjemnou složkou ukrajinského metra je, že při jízde po eskalátorech se z reproduktoru line nádherná vážná hudba, takže uspěchaní a vystresovaní lidé mohou na chvíli vypnout.

Dozorčí: ty jsou velice přísní a opravdu pracuji a nepaří na PC solitare, jako u nás:) Mají v ruce vysílačky a neustále něco dělají. Např. popoháněji lidi, aby rychleji nastupovali do souprav a podobně.
Nahoře ve vestibulu stanice jsou vždy dvě dozorčí, které dohlížejí, aby lidé do automatu házeli žetony a neobcházeli turinikety. Jedna pak kontroluje důchodce a studenty, kteří mají snížené nebo zadarmové jízdné.
Další sedí pod eskalátory a sleduje pořádek a aby si někdo neublížil.

Žetony a automaty na žetony: ty si můžete zakoupit v každé stanici metra (vždy uvidíte pár okének a tam pracující ženskou), nebo si je zakoupíte v automatu na žetony. Ty jsou na papírové bankovky (na 1, 2 a 5 hřiven). Tudíž při vhození papírovky vám vypadne příslušný počet žetonu, které pak použijete na vstup pomocí turniketů.

Mapa kyjevského metra:

Mapa kyjevského metraPo kliknutí na náhled se mapa zobrazí v plné velikosti!

Fotografie a videa z kyjevského metra

Desítky fotografií úplně všech stanic, ale také souprav a videa můžete shlédnout na webu Metro Kyjev.


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Visnery - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Filip Solitaire
Vít Dvořák Kemp v Kyjevě
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 30.3.2017
Dnes má svátek Arnošt
původ jména je staroněmecký a znamená: čestný, vytrvalý
Nové komantáře
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
Martin 24.3.2017 17:19
V souvislosti s kauzou v USA, kde stahují z prodej...
Užitečné příslušenství k elektronickým cigaretám
Petra 18.3.2017 15:11
No abych pravdu řekla o Vánocích jsem dostala jako...
Android tipy: Co dělat, když GPS není schopna nají
Mates 3.3.2017 18:00
Po aktualizaci z android 6 na android 7 mě přestal...
Češi musí mít vízum na Ukrajinu a k tomu ještě růz
Auriel 26.2.2017 23:24
Potvrzení, že nemají AIDS? A co ti, kteří to AIDS ...
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
janek 22.2.2017 12:55
Jak můžete zveřejnit takovýto článek, když zjevně ...
TOPlist