Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Počítače > Zahořovací test počítače: OCCT Perestroika

Zahořovací test počítače: OCCT Perestroika

8.10.2009 | Karel Kilián

Potřebujete otestovat, jak se váš počítač chová při zátěži? Dnes vám představíme program, který mu dá skutečně tvrdě zabrat! Jmenuje se OCCT (zkratka pro OverClock Checking Tool) Perestroika a autor na něm pracuje a vylepšuje jej již od roku 2006.

Instalace

Po spuštění instalace budete nejprve dotázáni na jazyk. Nabídka čítá jedenáct mutací, čeština mezi nimi ale chybí. Instalační proces se skládá z několika kroků, pokud ale nechcete měnit výchozí nastavení, vystačíte s tlačítkem Next.

Spouštíme a jdeme testovat

Start programu OCCT

Po spuštění programu můžete narazit na hlášku, že nemáte aktuální DirectX 9, což v praxi znamená, že některé z testovacích režimů nebudou dostupné. I tak ale můžete dostatečně otestovat stabilitu a chlazení vaší sestavy.

Doporučuji začít v sekci Options, kde kliknete na oranžové tlačítko Monitoring options. Zde si lze nastavit, jaké informace chcete sledovat a především maximální možnou teplotu, které může dosáhnout procesor během testu. Bude-li tato hodnota překročena, dojde k automatickému ukončení testování.

Nastavení možností monitorování

Vrátíme se na první záložku CPU: OCCT. V roletkovém menu Test Type máte na výběr mezi třemi režimy testování. Jako výchozí je nastavena jedna hodina, lze ale vybrat i nekonečný test (samozřejmě přerušitelný uživatelem), nebo uživatelsky nastavitelnou délku. V posledních dvou zmíněných případech můžete vybrat jeden ze tří režimů testování, ve všech pak určit prioritu, s jakou bude proces spuštěn. Test aktivujete tlačítkem ON, přičemž nejprve je vložena minutová pauza a teprve poté dojde k samotnému testování. Uživatele starších počítačů bude jistě zajímat informace, že k provedení testu je potřeba alespoň 128 MB volné RAM.

Program OCCT testuje procesor

Při dostatečně dlouhém testu tak lze celkem přesně vysledovat, jaké nejvyšší teploty dosahuje váš procesor a podle toho se rozhodnout například pro lepší chlazení.

Ukázka výsledků OCCT

Ukázka výsledků OCCT

Máte-li odpovídající grafickou kartu, můžete podobně otestovat i její čip a paměť, případně lze spustit tzv. "test zdroje," který zatížením všech komponent otestuje, zda osazený zdroj vydrží dlouhodobě nejvyšší zátěž. Každopádně v takovém případě doporučuji být poblíž počítače :).

Resumé

Program má velmi široké využití: snadno díky němu odhalíte nesprávně namontovaný nebo nedostatečný chladič či přehřívající se komponenty. Jak budete na výsledky reagovat je jen na vás. Hlavní přínos ale vidím při skládání počítače svépomocí, kde díky OCCT můžete stroj otestovat na maximální zátěž. Několikahodinové testování CPU a VGA lze považovat za kvalitní zahoření a výsledky, prezentované formou grafu, vás snadno nasměrují k případným slabinám testovaného počítače. Využití najde také u chronických "přetaktovávačů" a tunerů, kterým umožní nalézt hranice jejich hardware.

Info


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 21.3.2019
Dnes má svátek Radek
původ jména je slovanský a znamená: radující se.
Nové komantáře
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Prolomení hesla ve Windows XP, Vista i 7 do pěti m
happy 19.9.2018 9:56
Ahojky, mám otázku - lze v PC s Windows XP zjistit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
TOPlist