Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Počítače > Jiří X. Doležal o Linuxu? Raději ne.... Já o Linuxu!! :)

Jiří X. Doležal o Linuxu? Raději ne.... Já o Linuxu!! :)

7.9.2005 | Karel Kilián
Ještě dnes si pamatuji nadšené články Jiřího X. Doležala, kde oslavoval Linux. Pak se ale cosi stalo. Co, to se patrně nikdy nedozvíme. Ale Jiří X. Doležal následkem toho "čehosi" stal zarytým odpůrcem všeho kolem Linuxu.

Na jednu stranu dokážu pochopit, že úvodní nadšení může být vystřídáno velkým zklamáním. Přeci jen od nových věcí (včetně nových operačních systémů) si slibujeme mnohé a vystřízlivění nebývá vždy růžové, jako představy.

Sám používám Linux relativně krátce. Myslím, že mé nadšení tu asi zachytil každý, kdo četl mé postřehy v sekci Linuxová Lama. Na druhou stranu musím uznat, že už jsem se také párkrát pěkně vytočil. Poprvé při instalaci, kterou jsem dělal asi pětkrát. Jenže ve zhruba 90% případů jsem (samozřejmě až po uklidnění) došel k tomu, že:

  • jsem nedával pozor a nečetl přesně, nač jsem tázán
  • jsem něco přesně nepochopil
  • jsem byl líný se podívat do manuálu a tak jsem to udělal po svém
  • jsem vycházel ze zkušeností, tedy z toho, jak to fungovalo pod Windows a zapomínal na to, že tohle nejsou Windows
  • jsem byl líný přemýšlet nad tím, co se po mně chce, nebo co bych měl udělat
Pokud člověk instaluje Linux a čeká, že to budou "jiné Windows," může být trošku zklamán (možná to bude případ JXD). Ačkoli grafické nadstavby (např. KDE) se v určitých bodech Windows podobají a v základních rysech se tak i chovají, klasické Windows to nejsou. Stejně tak nelze počítat s tím, že když zvládáte operační systémy MS, poradíte si stejně snadno i s Linuxem. Za tu chvilku, co Linux používám, jsem pochopil, že některé věci jsou prostě jinak. Vedle toho jsem pochopil, že pokud něco nevím, musím:

  1. kouknout do manuálu (ten je samozřejmě ZDARMA a pro Mandrake čítá přes 300 stran - zkuste si to srovnat s tím, co dodává Microsoft ke svým Windows... :)) ).
  2. zkusit hledat odpovědi přes vyhledávače (Google, Jyxo), nebo na oficiálním webu
  3. hlavně nesmím být líný v bodech 1 a 2!!!
  4. teprve po vyčerpání možností 1 až 3 se pozeptat někoho zkušenějšího, případně v mailové konferenci, nebo v nějaké diskuzi.
Noví uživatelé Linuxu se často podivují nad tím, že jim ti zkušenější coby odpověď vzkážou "RTFM" (Read The Fucked Manual = přečti si ten zasranej manuál). Já sám se jim nedivím: přeci jen odpovídat několikrát týdně na stejnou "začátečnickou" otázku, jejíž odpověď se navíc nachází v manuálu, začne asi časem obtěžovat.

Můj osobní názor je, že Linux je pro uživatele, kteří chtějí myslet a jsou ochotni se učit a hledat informace. Rozhodně to nejsou Windows, ke kterým si sedne sekretářka, nebo absolventka základky a bude na nich "umět." Ono totiž "něco umět ve Windows" a "něco umět v Linuxu" je něco hodně jiného.

Proto mě pobavila hláška Jiřího X. Doležala, který dnes v rozhovoru na Rootu odpověděl na otázku, čím ho Linux zklamal: "Celý Linux, celý koncept Linuxu. Vzhledem k tomu, že jsem se v té době k počítačům tak nějak vracel, tak jsem si vlastně kolem toho roku 2001 oprášil základy Marxismu a Leninismu. Od té doby nemám ten koncept rád. Upřímně si myslím, že je to nesmysl - operační systém zadarmo."

Pamatuji doby, kdy měl JXD nějaký pořad na České televizi. Tehdy na mně působil dojmem zvláštního, zajímavého a inteligentního člověka. V okamžiku, kdy se začal prezentovat coby "hulič," se jeho texty a s tím i mé názory na něj, začaly ztrácet.... Již jen zmíněná odpověď pro Root.cz ukazuje, že Doležal je prostě na Linux naštvaný a nedokáže rozlišit jiné barvy, než černou a bílou. Shazovat celý koncept a tvrdit, že operační systém zadarmo, je nesmysl, to mi připadá hodně ujeté. Tedy, ač jsem sám v Linuxu teprve začínající lama, dovolím si tvrdit, že Jiří X. Doležal mluví jako člověk, který používal T602ku a byl zklamán tím, že v Linuxu našel "jen" OpenOffice, který jaksi fungoval "jinak." Ale pokud je člověk líný a čeká, že přechod na Linux bude stejný, jako přechod z Windows 98 na Windows Me, tak snad i bude lepší, když zůstane u těch Windows. Ostatně ten rozhovor na Rootu si přečtěte. Alespoň uvidíte, co s kdysi inteligentním člověkem udělá dlouhodobé hulení.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Almad Ale dozvíme
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 25.3.2019
Dnes má svátek Marián
původ jména je latinský a znamená: muž
Nové komantáře
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Prolomení hesla ve Windows XP, Vista i 7 do pěti m
happy 19.9.2018 9:56
Ahojky, mám otázku - lze v PC s Windows XP zjistit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
TOPlist