Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Svatba > Italská svatba – zvyky, tradice a přípravy

Italská svatba – zvyky, tradice a přípravy

24.9.2009 | Visnery

Svatba v Itálii je velmi důležitou událostí. Protože jsem našla na Internetu jen pramálo informací, rozhodla jsem se oslovit dvě Češky, které do Itálie provdaly a trvale tam žijí. Ty mi objasnily, jak to vlastně v Itálii chodí…:)

 

Svatební přípravy a svatba celkově je pro Italy velmi důležitá a přípravy trvají leckdy i dva roky předem. Do příprav se zapojuje celá rodina a vzájemně si pomáhá.

 

Tradičním místem pro vdavky je kostel. Zpravidla se vybírá ten nejhezčí a nejhonosnější v celém městě. Když se spojí atraktivní místo a prestižní datum, je důležité objednat kostel dlouho dopředu, leckdy jsou pořadníky obsazené i na celé roky.

 

Klasická italská svatba čítá až stopadesát lidí. Nikoho takový počet lidí nepřekvapí - je běžným zvykem zvát celou rodinu, jako jsou nejvzdálenější příbuzní, tetičky, strýčkové atd.

 

Pořádná událost se neobjede bez pořádného jídla. Italská hostina se skládá z mnoha chodů, klasicky se začíná studeným předkrmem, za kterým následuje teplý předkrm, dále se pokračuje dvěma hlavními jídly. Následuje přestávka a krátký oddech, během které se jí sorbet a pokračuje v spořádání ovoce, dále dezertu a dalších pochutin. Takovýto „obídek“ trvá i pět hodin.

 

V poslední době je u italských párů velmi populární zařizování svatby pomocí svatební agentury. Většina mladých párů je tak pracovně vytížená, že dává za vděk jakoukoliv pomocí a pár tisíc EUR navíc je za služby agentury už nezruinuje.

 

Italské svatební šaty mají tradici a jméno všude ve světě. Jen málo jiných zemí produkuje tak nádherné modely pro nevěsty, jako právě Itálie. Proto není divu, že na šatech si Italky dají záležet nejvíce a vybírají opravdu pečlivě. Leckdy se šaty šijí dlouhé měsíce a roky dopředu, vybírají se mezi nejlepšími značkami a mnohdy oslovují nejznámější módní návrháři, kteří šijí svatební róby nevěstě na míru.

 

Jak probíhá svatební den? V kostele všichni, včetně ženicha, čekají na příjezd nevěsty. Ta na sebe podle staré tradice nechává čekat a má tedy vždy zpoždění. Po samotném obřadu se na novomanžele hází rýže jako symbol plodnosti. Tento zvyk je znám i u nás. Poté se odcestuje na oběd. Pokud je obřad odpoledne, následuje aperitiv a večeře. Hostiny probíhají v krásných odlehlých místech za městem, kde je velká zahrada, restaurace, sál pro večeři, sál pro oběd, venku jsou fontány, zábava pro děti a další. Po večeři hraje hudba, často se promítají fotografie z dětství novomanželů. K tomu se pije dobré a drahé víno, velkému množství alkoholu, jako je tomu u nás, se ale v Itálii neholduje a dává se přednost kvalitě před kvantitou.

 

Na naše zvyklostí taková svatba může působit přepychově a příliš draze. Tradice jsou však tradice a Italové se jich drží a do svatby investují opravdu nemalé částky. Podle nedávné statistiky, která vyšla v mnoha internetových denících, vyjde průměrná svatba v Itálii na dva roční platy novomanželů (tj. přes 680.000 Kč).

 

Zvykem je, že novomanželé pro všechny svatebčany nachystají malou tzv. bonboniéru, která v sobě skrývá bonbony s mandlovou náplní a konfety. Jindy jsou to třeba upomínkové předměty, jako je soška, nebo sladkost.

 

Ač nejsou Italové žádní velcí cestovatelé, svatební cesta pro ně znamená možnost vidět kus světa. Často volí možnost, že jim svatebčané přispějí na svatební dovolenou například do Karibiku nebo do jiné exotiky.

 

Paní Renata popisuje: „Na jedné takové svatbě jsem byla, ale bylo to pro mě moc přehnané, večeře trvala od 20 hod do půlnoci. Dort měl podobu kolosea a na přání smažili palačinky nebo třeba cukrovou vatu. Poté byl venku ohňostroj, novomanželé se políbili při romantické písničce a k tomu jim vypouštěli holubičky... Na takovou slávu si člověk bere půjčku jako na rekonstrukci bytu!“

 

Vyšlo na www.svatebnisluzby.eu


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Visnery - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Sara zahranici
Sety Šmankote,
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 25.3.2017
Dnes má svátek Marián
původ jména je latinský a znamená: muž
Nové komantáře
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
Martin 24.3.2017 17:19
V souvislosti s kauzou v USA, kde stahují z prodej...
Užitečné příslušenství k elektronickým cigaretám
Petra 18.3.2017 15:11
No abych pravdu řekla o Vánocích jsem dostala jako...
Android tipy: Co dělat, když GPS není schopna nají
Mates 3.3.2017 18:00
Po aktualizaci z android 6 na android 7 mě přestal...
Češi musí mít vízum na Ukrajinu a k tomu ještě růz
Auriel 26.2.2017 23:24
Potvrzení, že nemají AIDS? A co ti, kteří to AIDS ...
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
janek 22.2.2017 12:55
Jak můžete zveřejnit takovýto článek, když zjevně ...
TOPlist