Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Počítače > Mám doma Linux a začíná Linuxová lama :)

Mám doma Linux a začíná Linuxová lama :)

31.8.2005 | Karel Kilián
Dnes jsem si na svůj milovaný domácí počítač nainstaloval Linux. Tedy - již pár měsíců jsem v práci na volných počítačích experimentoval s několika distribucemi, ale až teď jsem se odvážil ke kroku, kdy jsem si na svůj hýčkaný domácí kompík nainstalil svou první distribuci, kterou chci vážněji používat. Po několika pokusech (např. Kubuntu, Red Hat, ...) jsem si nakonec vybral distribuci Mandrake 10.1.

Instalace neproběhla hladce. Bylo by jednoduché nadávat na to, že ve Windowsech stačilo klikat na Next a za chvilku byl systém nainstalovaný.... Jenže - když jsem se snažil přijít na to, kde se stala chyba, vždy jsem došel k tomu, že jsem někde něco přehlédl, nebo nepřečetl. A z toho plyne můj první poznatek pro práci s tímto operačním systémem: u Linuxu se MUSÍ myslet. Ačkoli jsem hodně zpohodlnělý produkty MS, jež ve většině případů toho myšlení moc nepotřebují, musím říci, že právě tohle je jedna z věcí, jež se mi na Linuxu líbí. Přeci jen mi moc nesedí ideologie, kdy se operační systém tak nějak snaží "odhadnout," co po něm chceme a udělá to za nás. Raději myslím, bádám a učím se.

Takže tímto zahajuji novou rubriku Linuxová lama :), v níž se s vámi budu dělit o své zážitky a postřehy. Pokud články v této sekci bude číst nějaký odborník, pak ho prosím o shovívavost - nejde tady o to, abych ukázal, že něco umím - jde prostě JEN A JEN o to, abych Linux představil z pohledu totálně neznalého a abych zachytil to, jaké nadšení může "postihnout" dlouholetého uživatele Windows, když se rozhodne zkusit alternativní cestu. Nebudu ani maličko "odborný" - naopak - v této rubrice budu za dítě, které objevilo novou "hračku." Ale nejsem dítko líné, neb jsem pochopil další věci: pokud chci Linux časem používat jako systém, nevystačím s klikáním a také, že než se blbě zeptám, měl bych to zkusit, nebo si přečíst manuál :).

Takže první dojmy? Dnes budu stručný:

  • při instalaci dávejte veliký pozor na to, nač se vás instalační program ptá. Jeho otázky rozhodně nejsou zbytečné a klikat jen na Next nemusí skončit kýženým výsledkem. Hodí se, když alespoň základně rozumíte hardwaru.
  • počítejte s tím, že mnoho věcí bude jinak, než jste zvyklí z Windows. Nebude na škodu, když odpovědi na své otázky nejprvě zkusíte vyhledat v Googlu a teprve pak se začnete ptát odborníků.
A co se mi na Linuxu líbí na první pohled?
  1. Nezaviruje se surfováním po všelijakých stránkách (a nemám teď na mysli porno :) ).
  2. Startuje rychle a je možnost sledovat, co se v kterém momentě při startu děje.
  3. KDEčko (grafické rozhraní) vypadá fakt skvěle! Když si uvědomím, co všechno v něm lze nastavit, poladit, změnit... ...tak se těším na okamžik, kdy z něj budu umět udělat "systém podle svých představ." Na rozdíl od Windows to půjde dovést skoro až k dokonalosti.
  4. LOGIKA je první, co jsem si uvědomil při používání KDE. Prostě - když něco potřebuji, zamyslím se, kde by to asi tak logicky mělo být - zkusím to - a ono to tam je :).
  5. Maličkost: hrajete si MP3ku a chcete si pustit jinou. V Mandrakovém přehrávači Amarok se ta první postupně ztiší a ta druhá pomalu "najede" (fade-out, fade-in). K tomu se ještě na obrazovce objeví titulek (OSD) se všemi informacemi o právě přehrávané skladbě.
  6. Celá instalace (nepočítám-li mé omyly) trvala něco kolem 10 minut (P4 2,8 GHz, 512 MB RAM). Její součástí bylo i veškeré softwarové vybavení - kancelářský balík, komunikační program, hry, aplikace pro grafiku.... Tohle se vám s Windows určitě za 10 minut nepovede :)
  7. Možnost uložení prakticky jakéhokoli souboru do PDF!
Výhod bude jistě ještě mnohem více. Samozřejmě jsou i věci, ve kterých zatím marně tápu: například když si nainstaluji software, jak ho pak spustím? Některé distribuce to mají posobné, jako Windows (třeba SUSE s YASTem) a nainstalované programy najdete snadno a rychle. Ale zítra si přečtu ten zasraný manuál a přijdu na to :)

To jest pro tento okamžik vše. Už teď se těším na to, jak zítra zase zasednu ke svému stroji a uvidím něco jiného, než "vlajkové okno." A určitě se tady zase brzy podělím o své zážitky a postřehy!


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Almad FSH = FHS
Almad Spousteni software
Karel K. To: beda
beda lin
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 23.5.2019
Dnes má svátek Vladimír
původ jména je bulharský a znamená: vládce míru
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist