Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Aktuálně > Recenze: Robotický vysavač TCM 224 452

Recenze: Robotický vysavač TCM 224 452

23.7.2009 | Karel Kilián

Robotické vysavače nás zaujaly prakticky ihned, jak se objevily na trhu. Představa, že bychom doma nemuseli pobíhat s tyčí, hadicí a vláčet za sebou několikakilové monstrum, se nám samozřejmě líbila. Původně jsme uvažovali o některém z dražších modelů, nakonec jsme se ale rozhodli na Aukru koupit výrazně levnější (leč nový) TCM s tím, že na otestování schopností stačí.

První kousek moc velkou reklamu neudělal: nejprve se jen točil na místě, následně dokonce začal jezdit výhradně pozadu. Příčinou podle všeho bylo buď zablokované, nebo zcela nefunkční kolečko. Prodejce byl ale vstřícný a po zaslání vadného kusu poslal takřka obratem jiný - tentokrát již funkční.

V krabici najdete "talíř" o průměru 35 cm, výšce 9,5 cm, malou nabíječku a několik drobností, jako například textilní lem, který lze přilepit na nárazník vysavače. Nechybí ani několik prachových filtrů.

Vysavač samotný zaujme svým designem, který působí trošku mimozemsky. Červená metalíza v kombinaci s černým nárazníkem je prostě sexy :). Na horní části najdete tři spínače: L, M a S, kterými vysavači sdělíte velikost místnosti, jež chcete uklidit. Ve srovnání s nejdražšími modely tedy není možné přístroj programovat a naplánovat tak například úklid na dobu, kdy nejste doma. Myslím, že se to dá přežít :). Součástí vrchního krytu je i výklopné držadlo, které je praktické při přenášení a přitom nijak neruší vzhled celé mašinky. Pozitivem je nízká výška, díky které dokáže vysavač uklidit pod nábytkem, jehož výška je vyšší, než 10 centimetrů (mimochodem: kdy jste naposledy luxovali pod postelí?).

  • Režím S (small)- do 10 m2, přibližně 10-15 minut
  • Režim M (middle) - do 15 m2, přibližně 15-20 minut
  • Režim L (large) - do 30 m2, přibližně 20-25 minut

Robotický vysavač v pracovním nasazení

V přední části je plastový nárazník, pomocí kterého se přístroj orientuje v prostoru. Po kontaktu s překážkou se nárazník mírně zmáčkne, dojde ke spojení kontaktu a podle úhlu nárazu vysavač odpovídajícím způsobem změní směr (nejdražší modely se orientují pomocí ultrazvuku). Původně jsem se obával, zda toto kontaktní "osahávání" si terénu nebude mít za následek potlučení nábytku. Není tomu tak - nárazník lze opatřit přiloženým textilním lemem a navíc síla, se kterou vysavač vráží do nábytku, není velká - například klasickou PET láhev naplněnou cca. do poloviny nepřevrátil, ale jen mírně posunul, než zareagoval změnou směru. Přesto ale výrobce doporučuje před zahájením úklidu odstranit všechny vratké předměty, jako jsou vázy a podobné.

Logika, kterou vysavač používá, je překvapivě dobrá - i když se mu podařilo dostat se pod televizní stolek, kde měl jen minimum prostoru a k opuštění otvor jen o několik centimetrů větší, než je sám, podařilo se mu "oťukat" si okolí a dostat se ven. Trošku problém může nastat na kluzkém povrchu, jako je dlažba, kde při nárazech a následném pootočení mohou kolečka prokluzovat  a zabraňovat tak rychlejšímu otáčení.

Robotický vysavač s vysunutým držadlem na přenášení

Sesbíraný odpad je hromaděn v nádobce, umístěné v zadní části, kde najdete i prachový filtr. Není tedy nutné kupovat žádné sáčky. Nádobka se dá oddělit stiskem poměrně masivního tlačítka. Při čištění je dobré podívat se i na spodek přístroje, kde je rotační kartáč a malý smetáček, který s chutí sbírá vlasy. Na tomto místě předestírám, že není vhodné vysavač používat v domácnostech s dlouhosrstými psy - vymotáváním chlupů strávíte více času, než byste museli věnovat klasickému luxování. Právě rotační kartáč významně zvyšuje výkonnost přístroje, neboť samotné sání samo o sobě je spíše slabší a slouží jen k luxování nejjemnějšího prachu.

O pohon se starají dvě kolečka s nezávislými elektromotorky, přičemž ke změně směru dochází přibrzděním nebo úplným zastavením jednoho z nich. Robot umí dokonce i "protichod," díky čemuž se otočí doslova na pětníku. Kolečka jsou opatřená pryžovými pneumatikami se vzorkem, třetí kolečko má pouze podpůrnou funkci. Nechybí ani výškový senzor, detekující, že se robot dostal "na hranu" (například v blízkosti schodů), na což je pochopitelně schopen reagovat.

Spodní část robotického vysavače

Z povrchů si vysavač nejlépe poradí s těmi hladkými - tedy s plovoucími podlahami a dlažbou. Podle výrobce by ale měl umět vyluxovat i koberce s nízkým vlasem, což jsme ale neměli šanci vyzkoušet. Výslovně se nedoporučuje luxovat místnosti, kde jsou koberečky s třásněmi - ty je nutné zahrnout pod koberec, jinak je robot namotá. Podobně problematické mohou být kabely, nebo poházené oblečení, proto je vhodné místnost před úklidem trošku připravit (samozřejmě pokud by příprava trvala déle, je asi vhodnější použít "klasiku").

Přístroj se doporučuje umístit zhruba doprostřed místnosti, po jeho zapnutí dojde zpočátku k jízdě ve spirále, kterou zjišťuje přítomnost nejbližší překážky. Následně se střídá několik různých režimů, mezi kterými automaticky přepíná. Jedním z módů je například úklid podél stěn, při kterém je využíván maličký rotační smetáček na noku, který nahrnuje špínu před nasávací otvor. Úplně do rohů se ale díky svému kruhovému profilu nedostane. Podle okolností se pak pohybuje buď v různě situovaných spirálách, nebo jezdí "odrazem" - tj. projede místnost pod určitým úhlem, než narazí na překážku, u které se otočí a pod jiným úhlem pokračuje dále. Na první pohled může práce tohoto vynálezu působit poněkud chaoticky, ale co jsem tak sledoval, většinu míst projede minimálně dvakrát, třikrát.

Jediné, co by vás mohlo negativně překvapit, je relativně vysoká hlučnost. Ne snad, že by byla nějak extrémní - ve srovnání s "klasikou" je dokonce výrazně nižší, přesto bych ale nedoporučoval pouštět robotický vysavač v paneláku po desáté hodině večerní. Při práci ale můžete mluvit, aniž byste zvyšovali hlas, což u většiny běžných vysavačů opravdu nejde.

Používání je jednoduché: přístroj zapnete, nastavíte velikost místnosti a můžete jej nechat zavřený v pokoji. Dražším modelům je pak možné vyhradit prostor pomocí tzv. "elektronických virtuálních zdí," nicméně u běžných místností postačí zavřít dveře, nebo vymezit prostor jakoukoli pevnou překážkou. Robot kupodivu neměl problém ani s architektonicky náročnějším uspořádáním a zorientoval se například v místnostech ve tvaru písmena L i E.

Udělali jsme několik testů. Průměrně zašpiněnou místnost vysavač vysál vcelku dobře, dovolil bych si tvrdit, že srovnatelně s "klasikou." Když jsme vysavači předložili pochoutku v podobě lžičky soli, byl už o něco vybíravější. Překvapivě změnil režim, začal se točit na místě a sesbíral odhadem polovinu. Dál jsme v testu nepokračovali, protože došly baterie. Problémy také působí drobné předměty, jako jsou kousky drátů, papírky a vysloveně kamenem úrazu jsou drobné kamínky, které sání nevysaje a kartáč nezamete. Je tedy vhodné před samotným úklidem tyto nečistoty sesbírat.

Ostatně co se týká výdrže akumulátoru - výrobce tvrdí, že zvládne 60 až 90 minut provozu, nabíjení pak podle návodu trvá 12 hodin. Na rozdíl od dražších bratříčků ale přístroj nezajede sám do nabíjecí stanice - o jeho výživu se musíte postarat sami.

Celkově vzato je robot velice užitečným pomocníkem, který může ušetřit mnoho času. Hlavní výhodou je schopnost práce bez dozoru, takže můžete během vysávání dělat jiné činnosti :). Umím si představit, že s touto hračkou budeme luxovat třebas i 2x-3x týdně, jednou za čas bych ale přesto doporučil uklidit ručně :).

Upozornění: tento článek pojednává o vysavači TCM 224 452. Nejde o srovnávací test, proto nechci v diskuzi vidět příspěvky typu "mám úplně jiný a jsem si jistá, že lepší." Většinou jde beztak jen o nevyžádanou reklamu, kterou tady jiné značce opravdu zdarma dělat nebudeme. Stejně tak i dotazy (i "dotazy"), jež se nebudou vztahovat k tomuto konkrétnímu typu, nebudou schváleny.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Kattie vysavač TCM
Mirka robotický vysavač
kosák to asi nebudou všechny nejvhodnější
sramek tipy
kosák není problém
sramek to jo
kosák robotický vysavač může pomoc
sramek no jo
Karel Kilián To: sramek@email.cz
sramek@email.cz Robotické vysavače a alergici
ps RobZone
Holata to: visnery
Visnery Holata
Holata TCM
Sety Nevím nevím
DanBlack Máme ho doma
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 21.5.2019
Dnes má svátek Monika
původ jména je neznámý a znamená: rádkyně, osamělá
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist