Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Vedle černé existuje i bílá….

Vedle černé existuje i bílá….

11.7.2009 | Luděk Prokop

Můžeme se bránit tomu, abychom směšovali politický názor s rodinnými vztahy, nicméně sotva můžeme popírat existenci vlivů rodinného prostředí, ve kterém nám bylo dáno vyrůstat. Ani já, ani Mirek Topolánek, ani z buržoasně-komunistického prostředí pocházející, krátkodobý člen KSČ, Jaromír Štětina. Člověk, kterému bylo umožněno po vysoké škole ekonomické, studovat dálkově další obor, "geologii" a uspořádat několik výprav na Sibiř a do Asie. Člověk statečně, důsledně a neúnavně bojující za zákaz politické strany, jejímž byl členem a kterou zakládala jeho babička. Je na každém z nás, jak s dědictvím genů a odkazem předků naloží.

Totalitní systém si dovoluji hodnotit teprve od té doby, kdy jsem se stal plnoletým občanem s právem volit. Tedy od doby, kdy jsme s mými vrstevníky začali mít vlastní podíl na něm, ať již aktivní, nebo pasivní. Volební výsledky ve výši cca 99,96%, za nás všechny hodně napovídají. V souvislosti se spoustou výhrad k režimu, mě žádný z těch mých kamarádů, co manifestačně volili, kloudně neodpověděl na otázku, proč jim to tam hážeš, proč jim potvrzuješ legitimitu? Kdysi před volbami se mě jeden z kamarádů (zrovna přišel z vojny) ptal, jak to tedy mám udělat? Odvětil jsem - jdi za plentu, tam to škrtni a je to jasně neplatný hlas alespoň pro vlastní svědomí. Kluci po vojně bývají frajeři, takže za plentu nešel, řekl si přísedícímu v komisi o tužku a před členy komisí přeškrtl kandidátku a pak vhodil do urny. Následoval téměř průšvih v zaměstnání. A prý - co mám teď dělat? Poradil jsem mu, že musí vytrvale požadovat vysvětlení, jak je možné, že v zaměstnání vědí, jak si počínal u voleb. Dle předpokladu odpověď se žádná nedostavila a tím to taky i skončilo. V tu dobu totiž, jakás takás legislativa a pravidla, byť totalitní, platila. Pokud někdo chtěl vyjadřovat nehodící se názory a podepřít je, například pouhou účastí na pohřbu Pavla Wonky, musel počítat s následky, třeba v podobě přeřazení na méně placené pracovní místo. Měl na výběr a neměl si proč stěžovat. Bez práce nezůstal, pravidla znal předem. Na rozdíl od dnešní, demokratické doby, kdy v demokratickém svobodném duchu někdy některá pravidla platí, jindy neplatí, někdy některá platí pro někoho, jindy jiná pro jiného, například především dle finančního zázemí, případně spoustě jiných okolností. Žádná pravidla, psaná nebo nepsaná, nemají hodnotu. Takřka žádná pravidla nemají standardní platnost.

Často slýchám a čtu, v různém podání vyznavačů pravicové ideologie, obsahově stejný názor: "za komunistů se neměl nikdo dobře, všichni se měli mít stejně". Může být, že každý, máme jiné představy o tom, co znamená mít se dobře. Může být, že mnozí se nemohou cítit dobře, pokud se jiní, pokud možno většina, nemá hůř. Jen to ne, abychom se měli všichni téměř stejně, jako za komunistů. Některé z nás, co se dobře máme, zase naopak může rušit to, že narůstá počet lidí co se mají bídně.

Pohled na to, co znamená mít se dobře, je zřejmě velice rozmanitý. Může být, že lidi co přišli o práci by měli pocit, že se mají dobře, kdyby tu práci měli, kdyby mohli splácet půjčky, hypotéky, které si v době, kdy byli zaměstnaní a mohli splácet, vzali. Může být, že babičky a dědové, mámy a tátové, co přišli dík různým typům tunelování a jiným ryze demokratickým praktikám, o celoživotní úspory, by mysleli, že se mají dobře, kdyby mohli své úspory užít. Například, kdyby měli bydlení, na které spořili. Může být, že spousta bezdomovců by měla pocit, že se má dobře, kdyby měla kde bydlet. Může být, že spousta lidí by mohla mít pocit, že se má dobře, při jistotě, že za odvedenou práci dostane bezpodmínečně a včas, již vydělané peníze.

Nevím, zda výše uvedené příklady a za totality takřka nemyslitelné věci, vyváží plně svoboda slova, umožňující nezměrné množství lží, svoboda slova, přinášející tolik různorodých, vzájemně si odporujících informací.

Nevím, kolik lidí postižených něčím z výše uvedeného výčtu příkladů, může dnes ocenit možnost cestování po světě. Nevím, zda ta naše demokracie, v systému preferujícím honbu za penězi, kdy zisk je nade vše, v systému vybízejícím k zneužívání lidských slabostí, například gamblerství, v systému podvodných reklam a vnucování půjček bez ohledu na možnost jejich splácení, s nepřeberným množstvím rafinovaných možností jak vydělat na neštěstí druhých, vyváží množství nešťastných osudů, k jakým by za doby předchozí, totalitní, nemohlo dojít. Nevím, zda odstranění plotů na hranicích, nepřekonaly nově narostlé ploty uvnitř republiky.

Luděk Prokop, 9.7.2009.


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Luděk Prokop - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
js re:
Luděk Prokop js
Luděk Prokop Sety
js re: Ludek
Luděk Prokop Není čas
Karel K. To: Sety
Sety Docela zajímavé a smutné
js re
Sety 2: Karel
Karel K. To: Sety
Karel K. Ad. gamblerství
js @Almad
Sety Kdyby jsou chyby.
Almad Dotaz
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 24.5.2019
Dnes má svátek Jana
původ jména je hebrejský a znamená: bohem daný, dar
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist