Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Tipy na výlet > Ještěd – nejlepší způsob dopravy, další tipy

Ještěd – nejlepší způsob dopravy, další tipy

9.7.2009 | LAlf

Chcete-li si udělat aktivní výlet ve dvou, nejet daleko od Prahy a přitom poznat krásy české i zahraniční krajiny, je pro vás ideálním místem pro výlet Ještěd.

Ještěd leží u Liberce, do kterého z Prahy zatím není přímé vlakové spojení, proto doporučuji jet autem, nebo využít služeb jednoho ze dvou autobusových dopravců, zajišťujících přímou dopravu Praha, Černý Most – Liberec a zpět.

Rozhodovaní, kterého z dopravců zvolit, pro nás bylo poměrně složité, neboť obě společnosti nabízejí zákazníkům mnoho výhod, ale jsou tu i určité nevýhody. Nejprve jsme zvažovali společnost GTS Travel, která nás zaujala luxusními autobusy Bova Futura, nízkou cenou jízdného (jednosměrná jízdenka 70 Kč/dospělou osobu) i přístupem k hendikepovaným lidem (využívá dva vozy, které jsou vybaveny hydraulickou plošinou pro přepravu vozíčkářů). Jízdenky si můžete rezervovat na Internetu. Pokud tak neučiníte, pak si musíte lístek koupit při nástupu u řidiče. Nakonec jsme ale dali přednost společnosti Student Agency, u kterí je jízdné sice vyšší (jednosměrná jízdenka na pevné datum a otevřená jízdenka pro dospělou osobu za 85 Kč), ale služby zákazníkům jsou opravdu široké. Vyjma luxusních autobusů nabízí společnost také stewardku na palubě, teplé nápoje, denní tisk a časopisy zdarma, možnost zakoupení chlazených nápojů a jídla, poslech hudby, nebo vysílaného filmu do sluchátek, bezpečnostní pásy,…. Vyhovovalo nám, že rezervaci jízdenek je možné uskutečnit online, přes SMS, nebo si lze zakoupit jízdenku na zvolené sedadlo na několika prodejních místech. To je opravdu velkou výhodou, protože ke svému spoji můžete dorazit až 10 minut před odjezdem a máte jistotu, že na vás čeká rezervované sedadlo. U tohoto dopravce a na této lince ovšem doporučuji si zakoupit jízdenky třeba i dva týdny předem, neboť i přesto, že autobusy jezdí každou hodinu, jezdí hlavně víkendové spoje plně vytížené. Mohlo by se vám tak stát, že lístek na vybraný spoj neseženete, nebo si jej budete moci zakoupit do tzv. posilového spoje (Posilový spoj je spoj, v němž nejsou nabízeny výše uvedené služby).

Autobus Student Agency

Když jsme po hodině a pěti minutách dorazili na autobusové nádraží v Liberci, vydali jsme se zhruba deset metrů nahoru směrem k vlakovému nádraží. Zde je zastávka tramvaje Nádraží. Tramvají číslo 3 jsme se vydali až na konečnou zastávku Horní Hanychov. Cesta tramvají trvá zhruba 13 minut. Lístek zakoupíte například v novinovém stánku na vlakovém nádraží (nejlevnější pro dospělého za 16 Kč platí v sobotu, neděli a ve svátek 60minut s možností přestupu na všech linkách MHD v Liberci). Ze stanice Horní Hanychov lze vyrazit pěšky nahoru na Ještěd, nebo využít lanovky. Vzhledem k terénu, který vede na Ještěd, doporučuji pevnou obuv. Tu jsme samozřejmě neměli, proto jsme se rozhodli pro kabinkovou lanovku ČD. Zde určitě zažijete adrenalin už při jejím hledání, takže si s sebou před cestou raději přibalte velkou svačinu, slabší jedinci i potřebnou medikaci na nervy. Po nedobrovolné prohlídce celého okolí zastávky Horní Hanychov jsme konečně dorazili k lanovce.

Jedna kabinka unese 35 lidí, na Ještěd jede čtyři minuty a drží ji lano o průměru pěti centimetrů. V nejvyšším bodě jede lanovka 30 metrů nad zemí. Délka trati je 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, horní pod Ještědem je v nadmořské výšce 1000 metrů. Z lanovky je jedinečný výhled na lyžařské skokanské můstky a město Liberec.

Jízdní řád a ceníky najdete na www.lanovka-jested.cz/cenik.

Lanovka na Ještěd

Z Ještědu pak můžete obdivovat nádherné Podještědí, Jizerské hory, Krkonoše, Máchovo jezero, větrné mlýny, Polsko, Německo,… Pohled na samotný televizní vysílač Ještěd je také naprosto nezapomenutelným zážitkem. 

Vysílač Ještěd

Pokud se nezapomenete na této vyhlídce, určitě doporučuji navštívit Liberec, kde vyjma jiného najdete nejmodernější botanickou zahradu v Čechách, ZOO, která je známá nejen pro svoji expozici bílých tygrů, ale jde i o nejstarší zoologickou zahradou v České Republice, nebo třeba Centrum Babylon. I přesto, že ze zadní části budovy Centra Babylon na první pohled dýchá vzhled zrekonstruované továrny, uvnitř je opravdu výborným místem pro relaxaci – je zde luxusní aquapark, nákupní městečko, lunapark, restaurace různých stylů, bowling, a mnoho dalšího.

Centrum Babylon


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© LAlf - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
LAlf To: Makak
Makak Zoo
Karel K. To: McQ
McQ pro antivýškového Karla K.
LAlf To: Visnery
LAlf To: Karel K.
LAlf To: Sety
Visnery jested
Karel K. To: Sety
Sety To ste měli štígro :-)
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 20.7.2019
Dnes má svátek Ilja
původ jména je hebrejský a znamená: bůh je můj pán
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist