Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Tipy na výlet > Ostrá u Lysé nad Labem

Ostrá u Lysé nad Labem

21.5.2009 | LAlf

Vydáte-li se osobním vlakem z pražského Masarykova nádraží jednu stanici za Lysou nad Labem, narazíte na "zastávku v poli." V zastávce ČD - Ostrá první vlak zastavil podle jízdního řádu 2.12.2005 v 11:13h. Není divu, že tomu bylo teprve před čtyřmi roky, neboť při pohledu na okolí by nikdo neočekával, že se zde nachází cokoli zajímavého.

Ostrá u Lysé nad Labem

Jakmile však navštívíte vesničku, objevíte zde vyjma dvou krásných kapliček, pomníku padlým v první světové válce, křížku na návsi, muzea kamen, největší zajímavost - historickou vesnici řemesel a umění Botanicus (otevírací doba od 2. května do 26. září každý den kromě pondělí, v květnu, červnu a září od 10 do 16 hodin, v červenci a srpnu od 10 do 17 hodin). Ta obsahuje historické centrum, krásné zahrady, kde najdete klášterní zahradu, bílou zahradu, zeleninovou zahradu, travnatou plochu, levandule, bludiště, orientální zahradu, hospodářská zvířata, včely :), přírodní zahradu, bylinky a koření, Arboretum, černý bez, sad rakytníku řešetlákového, sady ovocných stromů, volné zahrady a obchod (otevírací doba: ÚT - NE 10 - 16h), ve kterém lze zakoupit přírodní produkty Botanicus.

U vstupu do historického centra a zahrad nás překvapila poměrně vysoká cena vstupného - 90,- Kč/dospělá osoba. Zde si dále můžete zakoupit tzv. groše - 1 groš = 10,- Kč, kterými se platí uvnitř historického centra v případě, že si chcete vyzkoušet svoji zručnost při výrobě bylinného mýdla, medové svíčky, lněného provazu, ručního papíru, odrátování kamínku, rýžování zlata,… nebo se občerstvit. Toto místo však doporučuji navštívit, protože si odtud odnesete opravdu nezapomenutelný zážitek. Nejen, že si zde můžete prohlédnout ukázky tradičních řemesel (z vlastní zkušenosti však doporučuji vesničku navštívit o víkendu, neboť ve všední dny je většina řemesel "zavřená"), ale také ochutnat vynikající "Keltské palačinky" z pohankové mouky, podávané na dřevěném prkně, medovinu a spoustu dalších historicky tradičních dobrot.

Ostrá u Lysé nad Labem

V centru se dále konají historické slavnosti pro veřejnost. Kompletní přehled najdete na http://www.botanicus.cz/index.php?str=kalendar_slavnosti.

Kdyby ani toto všechno nebylo postačující, v okolí pak ještě můžete navštívit torzo bývalého hradu Kostomlaty - Mydlovar, což byl v Čechách zcela ojediněle se vyskytující celocihelný hrad s plášťovou zdí.

(Obě fotografie použity se svolením jejich autora Mariána Michaličky.)


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© LAlf - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 13.11.2018
Dnes má svátek Tibor
původ jména je latinský a znamená: čestnost
Nové komantáře
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Nika Riedl 12.11.2017 3:53
Jsem typ XSTJ na co jsem patřičně hrdý :))...
Italská svatba – zvyky, tradice a přípravy
Lenka 7.11.2017 15:35
Mně vždycky lákala svatba v Itálii třeba Benátky t...
TOPlist