Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Týdnoviny > Týdnoviny aneb Podivná kampaň ČSSD

Týdnoviny aneb Podivná kampaň ČSSD

15.5.2009 | Karel Kilián

Říkal jsem si, že bych měl Týdnoviny poněkud zestručnit, protože posledně už to byla pěkná dávka, jejíž přečtení mohlo trvat i déle, než pět minut.


Je OSA (Ochranný Svaz Autorský) zločinecká organizace?

Říkal jsem si, že bych měl Týdnoviny poněkud zestručnit, protože posledně už to byla pěkná dávka, jejíž přečtení mohlo trvat i déle, než pět minut (statistiky ale ukazují, že kdo si Týdnoviny otevře, ten si je opravdu i čte). Čili ke článku Petra Berky bych napsal jen: ano, OSA je zločinecká organizace, vzniklá na základech mafiánského výpalného. Jí a podobným organizacím platíme všichni nesmyslné částky, které se pak neprůhledným způsobem (samozřejmě za zisku OSA samotné) přerozdělují.


Každého pátého učitele hrubě uráželi jeho žáci

Minulý týden jsme tu probírali jednoho politicky angažovaného otce, který sice sám vychoval dceru feťačku, ale nyní rozjíždí kampaň za tu "jedinou správnou výchovu dětí." Cestou, jak vychovávat, je prý diskuze, nikoli pohlavek, nebo jedna na zadek. Přitom 22% učitelů se setkalo s hrubými urážkami ze strany žáků, 2,2% dokonce s fyzickým útokem na svou osobu. Jsem si jistý, že "za našich dob" by si minimálně na základní škole a gymnáziu nikdo nic takového nedovolil. Dvojka z chování bývala potupou, kterou vnímalo jak dítě, tak jeho rodiče. Dnes si z takové známky skoro nikdo nic nedělá. Co pak dělat s takovými studentíky jiného, než jim za hrubé chování "jednu střelit?"

Někdo se teď pozastaví nad tím, že jsem tu odsuzoval řešení silou v případě napadení Davida Ratha Miroslavem Mackem. Tam byly ale jiné okolnosti - jednak šlo o zákeřný útok zezadu a druhak o dva dospělé lidi. Pokud si ale malý fracek dovolí být například vulgární na kantora, neměl bych problém s jeho fyzickým potrestáním, pokud by se dělo v přiměřených mezích. Fungovalo to tak v předválečných dobách a fungovalo by to i dnes, kdyby děti nebyly vychovávány ve skleníku a pocitu, že oni jsou ti jedineční, kteří mohou všechno.


Inteligentní omezovače rychlosti zklidní spěchající Brity

Ne náhodou je autor jednoho z nejzdařilejších románů na téma "sledování osob státem" - 1984 - George Orwell z Velké Británie. Tamní orgány totiž soustavně vymýšlejí, jak dostat své občany pod kontrolu. Už jsem četl například o nápadu, kdy by se při překročení rychlosti na silnici automaticky odečítala pokuta přímo z bankovního účtu majitele vozidla. Nyní vymýšlejí další způsob šikany vlastních obyvatel. Do aut by se měla povinně montovat součástka, která skrze GPS bude sledovat rychlostní omezení a neměla by dovolit překročení limitu. Super věc, pokud například předjíždíte a během toho vjedete do úseku s omezenou rychlostí. Zapomínat by se nemělo ani na jistou nepřesnost GPS, což jistě zažil každý, kdo někdy jezdil s navigací. Není výjimkou, že se na mapě ocitnete na paralelní komunikaci, což by mohlo přinést problém v případě, že na té souběžné silnici bude omezená rychlost. Ten, komu GPSka pozici spočítá správně, pak bude moci jet například 50 km/h, komu se splete, ten se povleče 20 km/h. Stejně tak nesmyslné je omezování rychlosti v nočních hodinách, kdy je menší provoz a nějaký ten kilometr za hodin navíc nehraje v bezpečnosti provozu žádnou roli.


Jurásková chce prosadit protikrizový balíček a zachovat poplatky

Jurásková vede zdravotnictví. Bude bojovat za poplatky

Jurásková bude hájit poplatky, ještě před týdnem byla proti

V minulých Týdnovinách jsem chválil novopečenou ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou za rozhovor, který poskytla Mladé Frontě. Působila v něm dojmem racionálně uvažující ženy, která z praxe dobře zná problémy ve svém resortu. Uplynul týden a ukazuje se, že politika člověka důkladně zformuje. Zatímco ve zmíněném rozhovoru Jurásková řekla, že poplatky díky "změkčením" (rozuměj výjimkám) v podstatě ztratily smysl a bylo by lepší je kompletně zrušit, tento týden přišla s tím, že je bude hájit a bojovat za ně.

Nevidím v tom tak zásadní rozpor, jak se to snaží prezentovat iDnes, nicméně je to zajímavý posun. Přemýšlel jsem nad tím, co mohlo vést k takovému názorovému vývoji a vybavil se mi vynikající britský seriál Jistě, pane ministře/premiére! Pokud jste ho neviděli, v kostce pojednává o tom, že bez ohledu na to, kdo je aktuálně ministrem, jsou na ministerstvech úředníci, kteří fakticky určují jeho směr a řídí jej. Když ministr přišel s nějakým revolučním krokem, jeho úředníci mu vždy vysvětlili, proč by nebylo dobré tento krok udělat. Jako bych viděl Sira Humphrey Applebyho, jak Daně Juráskové říká: "Ale paní ministryně, to nemyslíte vážně s těmi poplatky! Nemůžete přeci otočit to, zač jsme takovou dobu bojovali." Kdo viděl zmíněný seriál a představí si takový rozhovor, snadno pochopí, proč ministryně posunula svůj názor žádoucím směrem.

Poplatků se samozřejmě hned chytila ČSSD, která vyrukovala s tím, že by za těchto okolností vládu Jana Fischera nemusela podpořit. Ač jsem levicový volič, začínám mít z ČSSD stále nepříjemnější dojem (zaznamenávám to od okamžiku, kdy se této straně významně zvedly volební preference). Jako by měli pravdu ti, kdož říkají, že poplatky jsou doslova vlajkovou lodí ČSSD, na níž stavějí veškerou svou politiku. Asi bude zajímavé sledovat, s čím ČSSD přijde ve chvíli, kdy se poplatky podaří zrušit.

Můj osobní názor je, že by to "oranžoví" nemuseli tak přehánět. O poplatky by se mělo bojovat v Parlamentu a pokud se je nepodaří zrušit nyní, tak je určitě vhodnější počkat na lepší konstelaci po předčasných volbách, než bojkotovat víceméně neutrální vládu, která tu navíc bude pouhé tři měsíce. Jít po krku úřednické vládě mi připadá zbytečné a populistické.


Patologiím chybějí chladicí boxy, těla leží na chodbách a rozkládají se

Zhanobení zemřelého? Známe to, říkají lidé

Reportér Janek Kroupa, původně působící na TV Nova, se uchytil na iDnesu. Přinesl tam své "novácké" manýry, které navíc propojil s "idnesáckým" bulvárem. Naposledy přišel s reportáží, v níž kritizuje přístup patologie, která nechává ležet zesnulé na chodbách, protože nemají místa v chladících boxech. Když má mrtvý smůlu a zemře před víkendem (konkrétně ve čtvrtek), může se takto povalovat na chodbě třeba až do pondělí, což se celkem logicky projeví na jeho schránce.

Jako ideální čtení k snídani označilo článek hned několik čtenářů. Ostatně posuďte sami: "Nazdvihli víko rakve, rozepnuli plastový pytel a na mne vykoukla nateklá nazelenalá hlava v pokročilém rozkladu. Nejvíce mne ale vylekalo, že dědeček měl otevřené oči." Prostě dobrou chuť, pokud právě vytíráte....

Další čtenáře překvapil přístup primáře patologie, který se k celé kauze postavil dosti vlažným způsobem. Jako dlouholetý zaměstnanec ve zdravotnictví se ale příliš nedivím - oni lékaři (i když patologa moc za lékaře nepovažuji - co léčí, že?) svým způsobem zdegenerují, protože jinak by ani nemohli svou práci vykonávat, pokud by ji brali osobně. Pozastavil jsem se ale nad jednou větou z rozhovoru, v níž pan primář zdůvodňuje, proč se nikdo iniciativně nepostaral o odvoz mrtvoly pohřební službou. "Neexistuje, abychom obvolávali pohřební ústavy. Jsem tu už třiatřicet let a nikdy jsme to nedělali." Nikdy jsme to nedělali, to je opravdu svérázný argument. Předpokládám, že primář chodí do práce v kůži, s kyjem v ruce, používá pazourek a potravu si zásadně loví, protože to lidé přeci dělali od pravěku a není důvod, proč to dnes dělat jinak.


VIDEO: Lázeňská sezona začala Otevíráním pramenů

Sezona v Luhačovicích začala u svatého Josefa

Luhačovice jsou mým nejoblíbenějším českým městem. Jako dítě jsem tam strávil dohromady asi půl roku života a dodnes vzpomínám na mnoho pěkných zážitků. Ostatně i proto se sem prakticky každý rok alespoň na jeden den vracím, abych si pochutnal na zdejších pramenech, prošel se po kolonádě, zavzpomínal a načerpal atmosféru klidného lázeňského města.

Pokud jste z Moravy a přemýšlíte, kam na výlet, mohu Luhačovice doporučit! Prostředí je zde skutečně nádherné, ceny přijatelné, minerální vody chutné a řada z nich přístupná veřejnosti. Nejznámější je určitě Vincentka, která se dokonce stáčí do lahví a dá se koupit v lékárnách. Otrlým milovníkům minerálek ale doporučuji pramen Dr. Štastného - kdo ho dokáže vypít více, než tři kalíšky a následně nebude muset zrychlit svůj krok, má můj respekt :-P.

Luhačovice jsou prostě nádherné a kdo tam ještě nebyl, měl by se alespoň "na otočku" podívat. Určitě si jako suvenýr nezapomeňte koupit lázeňské oplatky, které jsou "poctivé lázeňské," nikoli jako ten hnus od Opavie, co seženete v supermarketech :).


Internetové bankovnictví České spořitelny již funguje

Spořitelna o víkendu omezí služby

Jak se tak dívám, bankovní ústav, který mám stále spojený s reálným socialismem, má stále problémy s internet-bankingem. Kolikrát jsem již četl podobné zprávy, to bych se nedopočítal.

Sám jsem klientem Raiffeisen Bank (předtím dlouhé roky u eBanky) a s podobnými výpadky se nesetkávám. Navíc přístup lidí na pobočce a filozofie, že každý klient mé svého osobního bankéře, je výrazně jiný, než má zkušenost z "České," kde jsem si i po revoluci připadal, jako bych se vrátil do osmdesátých let minulého století.


V Praze se ruší přechody pro chodce

To je zase nápad: tam, kde v Praze vede přechod přes tramvajové koleje, musí být buď semafor, nebo se přechod má zrušit. Hlavně, že když se zaváděla přednost chodců na přechodech, bylo nám slibováno omezení jejich počtu, aby řidiči nemuseli stavět každých sto metrů. Toto se nakonec neuskutečnilo. Nynější nápad je opravdu hloupý, protože město ruší přechody i tam, kde široko daleko žádný jiný není.

Nějak to nechápu - v Ostravě je celá řada míst, kde je přechod přes tramvajové koleje a nevzpomenu si, kdy naposledy tramvaj smetla chodce. V Praze preventivně přechody zruší, co kdyby náhodou.... Opravdu logika i zdravý rozum zůstává nad tímto rozhodnutím stát.


Alternativní reforma VŠ navrhuje "zápisné" 5000 ročně

Studenti by mohli platit pět tisíc korun ročně, navrhuje rektor UK

Na pražské Univerzitě Karlově vymysleli jiný způsob, jak dostat ze studentů peníze. Vždycky, když slyším podobné návrhy a jejich obhájce, přemýšlím nad tím, jak si to ti lidé eticky zdůvodnili. Prakticky každý z nich studoval "zadarmo" (přesněji řečeno z daní svých rodičů, případně dalších občanů, jež pak mnohdy služeb vysokoškoláků využívají) a není mu hloupé nyní za to samé chtít po následující generaci platit? Nechápu. Sám jsem studoval díky bezplatnému školství a přál bych to samé i dnešním studentům. Nevidím důvod, proč by měli mít jiné, prokazatelně horší podmínky, než já. Ale asi je dnes moderní, říkat "Já jsem to měl zadara, ale Ty, Ty koukej pěkně platit."


Bič na věčné studenty: za rok navíc zaplatí až 40 tisíc

Placení na vysokých školách je často zdůvodňováno omezením tzv. "věčných studentů." I proto jej považuji za nespravedlivé, protože funguje systémem "padni, komu padni." Mnohem férovější je systém, který již nyní používají některé univerzity: poté, co student překročí dobu studia, následující semestry si již platí ze svého. Částky se liší jak mezi školami, tak i mezi obory - prodloužené studium lukrativnějších oborů obvykle vyjde dráž. Proč se všeobecně nejde touto cestou, čímž by se nejen nalily peníze do školství, ale současně by se i omezil počet těch, kteří se na vysoké škole drží jen proto, že si chtějí prodloužit mládí?


Na účtu pro rodinu z Vítkova je téměř půl milionu

Romové z Vítkova už dostali půl miliónu

Rodina z Vítkova dostala už 444 tisíc, demolici domu mají platit dědicové

Rodina z Vítkova se chystá na obhlídku domků, na kontě má 600 tisíc

Pěkné, moc pěkné, jen co je pravda. Mediální masáž TV Roma, probíhající zpravodajskými relacemi napříč všemi českých televizními kanály, přinesla své ovoce. Cikáni, kteří podle všeho ne úplně legálně obývali dům, dostali od občanů a ministra Kocába několik set tisíc. Ještě chvíli a budou si moci ze sbírky koupit byt. Možná jejich první legální.

Inu, proč nepřispět, pokud by to byla slušná rodina. Nejlépe asi vše vystihuje D-Fensova věta "Kdyby fotr nekradl a máma platila účty, dalo by se říci, že žili spořádaným životem v cizím domě."

Když hořel dům závodníka Karla Lopraise, žádné podobné sbírky se nedělaly, ani se každý večer neprobíralo, co bude pan Loprais a jeho rodina dělat. Přitom šlo o člověka, který pro tuto zemi, její jméno a především pro náš národní podnik Tatra udělal více, než kdokoli jiný. Dodnes vzpomínám na soupeření mezi našimi tatrovkami a sovětskými kamazy i na to, jak sladce chutnalo vítězství, v němž tatra deklasovala všechny ostatní značky. Karel Loprais ale nemá ten správný náboj - přinejmenším nemá tu správnou barvu pleti, aby se dostal do centra pozornosti a jeho neštěstí bylo propíráno večer, co večer za doprovodu dojemné hudby. Především - Karel Loprais byl poctivý člověk, který bydlel v poctivě nabytém obydlí, na které si vydělal poctivou prací, při níž dokonce reprezentoval tehdejší Československo. To asi není to, nač by diváci slyšeli....

Takže jen sypte, milí občané, na účet rodiny, která pro tuto zem neudělala a nejspíš ani nikdy neudělá ani desetinu toho, co Karel Loprais. Sypte, protože vám v televizi říkají, abyste sypali, dojímají vás příběhem malé holčičky, přestože v Srbsku zabily desítky malých holčiček a nikdo po nich ani nehlesnul, protože to médiím nepřipadalo zajímavé. Proč podporovat slušné lidi, že?


Zapáchající zápalné láhve

Pokud jsem vás předchozími odstavci podráždil, přečtete si D-Fensův článek, v němž se pozastavuje nad celou řadou věcí, okolností a faktů. Nejde v něm jen o událost samotnou, ale především o to, jak jsme nyní médii masírováni a jak se cikánská problematika stala doslova dojnou krávou všech médií.


Bezplatná verze antiviru AVG po letech v češtině

Tady jen stručně: pokud nemáte na svém domácím počítači antivir, můžete si vybrat z celé řady produktů zdarma. Teď k nim přibylo i AVG, které sice předtím existovalo i v "zadarmové" verzi, ale pouze s anglickým rozhraním. Nyní je nabízeno i v naší mateřštině. AVG je rozhodně lepší, než mezi uživateli často používaný Avast Home....


ČSSD podmiňuje důvěru vládě splněním 21 požadavků

ČSSD stupňuje požadavky, důvěru vládě podmiňuje dlouhým seznamem

Jakmile Jiří Paroubek cítí, že podle volebních preferencí je jeho strana na špičce, změní se z bodrého buldozeristy na dosti nepříjemného pána. Nejprve se ze strany ČSSD objevily výhrady proti poplatkům (viz výše). To se dá pochopit, neboť je to sice už poněkud oprané, ale přesto stále ještě oblíbené předvolební téma. Následně začaly požadavky na vládu Jana Fischera přibývat - původně jich bylo 21, do večera 27 a druhý den ráno už 31. Když to takhle půjde dál, bude jich mít dočasný premiér na krku stovky.

Samozřejmě chápu, že mandát této vlády by měl být nějakým způsobem omezený. Leč bezmála polovinu ministrů navrhla ČSSD, tudíž má dostatečné zastoupení, navíc ze strany pravice jsem takto vysloveně kontraproduktivní chování nezaznamenal. Myslím si, že by přechodné vládě neměly být takto házeny klacky pod nohy ještě před projevem důvěry, bez které se navíc i tak obejde. Zvolil bych vyčkávací taktiku - jednoduše pokud by některý ministr z pravice udělal špatné rozhodnutí, použil bych ho jako téma do nadcházejících voleb. I voliči by to jistě ocenili více, než současné tahanice o to, kolik bodů musí ten který ministr dodržet.


Jako umělkyně jsem citlivá, proto tíhnu k levici, říká Brožová

Tohle snad ani nemá smysl komentovat. Záznam z předvolebního mítinku ČSSD, kde občané říkali například takové věci, jako že Kateřina Brožová by měla kandidovat za ČSSD, protože na to má, viděl asi každý. Nějak mi uniká podstata takto pojaté předvolební kampaně. Očekával bych, že podobně, jako před krajskými volbami, budou kandidáti jezdit mezi lidi proto, aby jim vysvětlil proč je mají volit, ne proto, aby na ně nějaká herečka dělala "tak a budeme tleskat, tlesky-tlesk!" To, co jsem zahlédl v médiích, mi spíše připadalo jako program pro nějaké retardované jedince, nikoli jako volební kampaň pro dospělé lidi.

Zamyšleníhodné jsou i úvahy o nasazení Brožové do kandidátky, ačkoli tato dáma neudělala pro stranu, natož pak pro republiku vůbec, ale skutečně vůbec nic. Bohužel se ale najde dost oslizlých slintalů, kteří hodí hlas jen proto, že by ve svých představách měli kandidátku rádi u sebe doma v posteli a u sporáku.

O inteligenci Brožové svědčí i to, když pronesla, že k levici tíhne proto, že je umělkyně. Nemohu si pomoci, ale podle mne tyto dvě věci spolu vůbec nesouvisí. Navíc by tím popřela například Lucii Bílou, která jak známo již dlouhá léta podporuje ODS. Že by slavice nebyla umělkyně?


Do gumáků!

Vida, tak Lidovky se také zabývají jinými tématy, než pravičáckou propagandou a napadáním politiků z řad ČSSD. Tentokrát představily různé varianty botek CROCS, o nichž Visnery mimochodem psala už v únoru loňského roku.


Na závěr si vás dovolím pozvat na zítřejší speciál. Ve 21:00 odstartuje na ČT1 finále hudební soutěže Eurovision Song Contest, u nás známé pod názvem Eurosong. Čeští kandidáti sice vypadli (díkybohu), leč ve hře bude 25 interpretů a mnoho z nich s velmi zajímavými muzikálními kousky. Náš blog má připraveno představení všech kandidátů, včetně videí a našeho hodnocení. Určitě se přijďte podívat!


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
S.e.t.y Nejdříve přečíst pak volit.
js Rath
S.e.t.y 2:Karel
Karel K. To: Almad
Almad To: KK
Sety Karel je zvláštní tvor :-D
Almad To: KK
Karel K. To: Almad
Almad Ad skolne
Karel K. Brožová
Karel K. To: js
js Re
Karel K. To: js
js Nikdy jsme to nedelali :-)
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 21.7.2019
Dnes má svátek Vítězslav
původ jména je slovanský a znamená: slavící vítězství
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist