Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Stát a rasismus

Stát a rasismus

5.5.2009 | Luděk Prokop

Čím dále častěji vyvstává otazník nad životaschopností našeho svérázného demokratického zřízení potažmo státu jako takového, státu neschopného v neustále rostoucím počtu případů zajistit řadovým a řádným občanům plnění jejich základních a samozřejmých práv, neřku-li potřeb.

Bezpráví je u nás tolik, že upírání nadměrné až nezřízené pozornosti k vyvolené oblasti, míním tím oblast rasismu a konkrétně rasismus vůči cikánům, může tento rasismus jen umocňovat, nikoli mírnit. Podhoubí rasismu jako takového, živí absolutní neschopnost politiků a sdělovacích prostředků, rozlišovat rostoucí averzi vůči neochotě a neschopnosti dodržovat ty nejzákladnější společenská pravidla. Zejména základní pravidla hygieny, nebo pravidla společenského taktu, slušnosti a nezbytnosti brát ohled na ostatní. Podhoubí rasismu jako takového, živí absolutní neschopnost rozlišovat tuto averzi od pojmu rasismus. Pokud nejsme schopni rozlišovat a rozlišit, že rasismus, například vůči židům, pracovitým Vietnamcům, nebo studentům ze zahraničí, je rasismem v pravém smyslu toho slova, že je to něco zcela jiného, než kontroverzní vztah, zdůrazňuji nikoli ke všem - ale vůči těm cikánům, kteří tvrdošíjně odmítají brát na vědomí zmíněná pravidla hygieny, společenského taktu a slušnosti, pak nemáme šanci v boji proti rasismu uspět. Bohužel, kontroverzní vztah vůči zmíněné většinové části cikánů, zásluhou státní politiky a sdělovacích prostředků, ve skutečný rasismus přerůstá. Díky této politice a stylu informování, stylu ignorujícím skutečné příčiny rostoucího napětí, se máme čeho bát.

A ke skutečným, minoritním rasistům, se díky tomuto státu a sdělovacím prostředkům, postupně připojují normální občané, kterým nedělal problém kamarádit se s cikánem. Proč? No protože když někdo v příslušném postavení začne vymáhat plnění základních povinností po cikánech, jsou toho sdělovací prostředky hned plné, jako v případě starostky v Chomutově. Rozhodně jsem dalek toho, abych tuto, zřejmě kompetentní dámu, přirovnával k Čunkovi, vyvezeném na cikánské otázce až do nejvyšších pater naší svérázné politiky. A to jemu, dík našim sdělovacím prostředkům, stačilo pár populistických keců a přestěhovat neplatiče do buněk, ve kterých na stavbách přebývají například montéři. A nikoho v této souvislosti nenapadne, zabývat se tím, jak na tom jsou bezdomovci. A nikoho nenapadne ptát se, jak je možné, že mezi bezdomovci nenajdete žádného cikána, vzdor jejich notoricky známému přístupu k neplnění základních společenských povinností a pravidel, včetně povinnosti platit dluhy. Podotýkám, že mých kamarádů z jejich řad se to netýká. Ti řádně pracují, nebo pobírají důchod po více než čtyřicetiletém pracovním poměru. Dlužno dodat, že takových je mezi nimi malá menšina. A nebylo by to tak, kdyby stát prostřednictvím státních zaměstnanců nevolil tu nejjednodušší cestu, za vydatné podpory pseudohumanistických žvanilů. Nebylo by to tak, kdyby stát prostřednictvím státních zaměstnanců požadoval po nich totéž, co požaduje od ostatních občanů a vymáhal to stejně důsledně, jako po ostatních. Kdyby stát prostřednictvím státních zaměstnanců k nim měl stejný přístup, jako k ostatním občanům. Kdyby k nim byl stejně nekompromisní, ať již se to týká školní docházky, vyhýbání se práci, nebo čehokoli jiného. Netroufám si odhadnout, jak by na tom byl státní rozpočet v sociální oblasti, kdyby každý občan měl možnost využívat sociální síť stejným způsobem a ve stejné míře, jako mají cikáni s oním jejich typickým "a kdo se o nás postará ?!!!". Pokud si politické vedení tohoto státu neuvědomí, (jedno zda pravicové či levicové), že k odstraňování rasismu cikánského typu nepovede žádná jiná cesta než ta, kdy stát prostřednictvím státních zaměstnanců bude důsledně požadovat a účinně vymáhat stejnou morálku od cikánské populace, jako od ostatních občanů, potud bude tento typ rasismu narůstat. Bohužel, jednou započaté přerůstání kontroverzního vztahu vůči cikánům v rasismus, v rasismus neberoucí ohled na žádné etnikum, nebude brát konce a šířit se pak bude víc než prasečí chřipka.

Luděk Prokop
4.5.2009

P.S. Omlouvám se, že nepoužívám označení "Róm", které po většinu mého života neexistovalo a ani nevím, který vynálezce či jazykozpytec jej vynalezl či vnesl do jazyka českého.


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Luděk Prokop - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
js re
Karel K. To: js
js re
Karel K. To: js
js Sladek
Disident Ćhápu
Karel K. To: Disident
Disident Volme naconální strany.
Almad Nacionalni strany
Karel K. To: js
js @ Karel
Karel K. To: js
js @ Disident
Disident Má to smysl
Karel K. To: js (10:04)
js To: Karel 9:59
Karel K. To: js
Karel K. To: Sety
js Cikan vs. Rom
Karel K. To: Sety
S.e.t.y Rád bych poopravil autora a vlastně i Karla
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 22.7.2019
Dnes má svátek Magdaléna
původ jména je hebrejský a znamená: věž
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist